סין תרחיב את פיילוט היואן הדיגיטלי לבייג'ין והונג קונג

סין מקדמת במהירות את פרויקט המטבע הדיגיטלי לאחר שהשיקה אותו במארס האחרון בארבע ערים ■ הפיילוט ביואן הדיגיטלי הוא חלק מחבילה שלמה של יוזמות שהממשל הסיני הכריז עליהם ביום שישי האחרון, כדי לתמרץ חדשנות

בלומברג
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות של 100 יואן
שטרות של 100 יואןצילום: בלומברג

סין הציגה תוכניות להרחבת ניסוי הפיילוט במטבע דיגיטלי של בנק המרכזי (CBDC), ומתכוונת לערוך ניסויים בהונג קונג ובבייג'ין. פיילוט היואן הדיגיטלי החל באזורים המפותחים ביותר של המדינה, אמר משרד המסחר של סין ביום שישי האחרון, אך לא סיפק לוח זמנים להרחבת הפיילוט לערים נוספות.

הפיילוט צפוי להתרחב לשלל ערים באזורים שונים בסין. הפיילוט יתרחב לערים במחוז חוביי באזור בייג'ין, כולל עיר החוף טיאנג'ין; לערים באזור שפך נהר האינגצה, כולל שנחאי; וכן לערים באזור הדלתא של נהר הפנינה, כולל שנזן, הונג קונג ומקאו.

ערים במרכז ובמערב סין עשויות להשתתף בפיילוט אם יעמדו בקריטריונים מסוימים, אמר שר המסחר, מבלי לפרט מה הם אותם קריטריונים. הפיילוט ביואן הדיגיטלי החל במארס רק באזורים מסוימים של שנג'ן, סוג'ואו, צ'נגדו ושיאונג־אן.

ניסוי הפיילוט ביואן הדיגיטלי הוא חלק מחבילה שלמה של יוזמות שהממשל הסיני הכריז עליהם ביום שישי האחרון, כדי לתמרץ חדשנות ולעודד פיתוח של מגזר השירותים. סין דיווחה ביום שישי על צמיחה יציבה של המגזר התעשייתי ביולי, ועל האטה של המכירות הקמעוניות. לפני חודש חשפה סין כי דידי צ'ושינג, חברת שיתוף הנסיעות הגדולה בסין, נכנסה לשותפות אסטרטגית על הבנק המרכזי בפיתוח המטבע הדיגיטלי - שותפות שמטרתה לייעל את מגזר השירותים בסין.

הרעיון של CBDC צובר תאוצה בעולם. ביום חמישי האחרון הודיעה לייל בריינרד, חברת מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי, כי "כדי להגביר את הבנתו של הבנק הפדרלי בתחום המטבעות הדיגיטליים, הבנק הפדרלי של בוסטון משתף פעולה עם חוקרים ב-MIT במאמץ רב שנתי לבנות ולבחון מטבע דיגיטלי היפותטי המיועד לשימושי הבנק המרכזי".

בנקים רבים בעולם, כולל הבנק המרכזי של אירופה והבנק המרכזי של יפן, שוקלים את האפשרות לפתח מטבע דיגיטלי שיחליף את מטבע הפיאט, המסורתי, כשחלק כבר החלו בניסויים בדומה לסין. הבנק המרכזי של שוודיה החל בניסוי פיילוט בפברואר האחרון. סגנית נשיא בבנק המרכזי של תאילנד אישרה בחודש שעבר כי הבנק משתמש במטבע דיגיטלי לעסקאות עם חברות גדולות וכי בכוונתו להרחיב את הפרויקט לעסקים נוספים.

ממשלת יפן מסרה לפני כחודש, באירוע חשיפת מפת הדרכים השנתית למדיניות הממשלה, כי בכוונתה לבחון מקרוב את האפשרות לפיתוח מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי - זוהי הפעם הראשונה אי פעם שממשלת יפן מתייחסת לנושא בחשיפת תוכניתה השנתית.

כ-44 בנקים ברחבי העולם נמצאים בשלב כלשהו של פיתוח CBDC, רובם בשלב המחקר, כך לפי סקר שערך הבנק המרכזי להסדרי סליקה - ארגון של הבנקים המרכזיים - בינואר 2019 בקרב 67 בנקים מרכזיים.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker