לוגו בלומברג
בלומברג

אפל וגוגל הסירו אתמול (חמישי) את המשחק הפופולרי פורטנייט מחנויות האפליקציות שלהן על רקע תביעה שהגישה נגדן מפתחת המשחק, אפיק גיימס. הצעד מסמל החרפה במחלוקת בין החברות שנמשכת כבר כמה שבועות.

מקור המחלוקת טמון בחוקי חנות האפליקציות של אפל שקובעים שרכישות ברוב האפליקציות צריכות להתבצע דרך תיווך של אפל, שמקבלת 30% מההכנסות בעסקה. ביום חמישי בבוקר התחילה אפיק גיימס להציע ללקוחות לרכוש רכיבים במשחק פורטנייט ישירות דרך האפליקציה – מבלי שהיא תצטרך לשלם על כך לאפל. כעבור כמה שעות הסירה אפל את האפליקציה וגוגל נהגה באופן דומה בהמשך היום.

במייל מטעמה אמרה אפל כי היא הסירה את פורטנייט בגלל שהשינוי שערכה אפיק "מהווה כוונה להפר את ההנחיות של אפ סטור". לפי אפל, חנות האפליקציות שלה סייעה להצלחה של פורטנייט בעשור האחרון והיא מציעה לעסקים "שדה פעילות מאוזן". גוגל כתבה הודעה דומה מטעמה, אך הדגישה כי בניגוד למכשירי אייפון - במכשירי אנדרואיד ניתן להוריד אפליקציות גם מחנויות אפליקציות אחרות.

אפיק הגישה בתגובה תביעה לבית משפט מחוזי בקליפורניה בטענה שאחיזת החנק של אפל בחנות האפליקציות שלה והשליטה בתשלומים של לקוחות, היא לא תחרותית. אפיק לא תובעת כסף מהחברות, אך דורשת כי שיטות הפעולה של אפל ייפסקו. לולא "ההגבלות הלא חוקיות" של אפל, אפיק היתה מאפשרת פתיחה של חנות אפליקציות מתחרה במכשיריה של אפל, נכתב בתביעה. כעבור כמה שעות הגישה אפיק תביעה נגד גוגל והאשימה אותה בהתנהלות אנטי-תחרותית.

פורטנייט, משחק הדגל של אפיק, נהפך לתופעה תרבותית. משחקים בו יותר מ-350 מיליון משתמשים בכל העולם בשנים האחרונות, נטען בתביעה. המשמעות של הסרת המשחק מחנות האפליקציות של אפל היא שלחברה לא תהיה גישה ליותר ממיליארד משתמשי אייפון ואייפד בכל העולם. המכירות דרך חנות האפליקציות של אפל הניבו למפתחי אפליקציות הכנסות של 32.8 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2020, עלייה של יותר מ-20% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, לפי נתונים של חברת המחקר סנסור טאוור.

הטענות בנוגע לעמלה שגובה אפל ממפתחי אפליקציות הגיעה לנקודת רתיחה. במשך שנים התלוננו מפתחי אפליקציות על כך שהם צריכים לשלם לאפל עמלה של 30%-15% על רכישות שבוצעו דרך אפ סטור. מנכ"ל החברה, טים קוק, נחקר בנושא לפני כשבועיים בשימוע שנערך בקונגרס האמריקאי, לצד מנהלי ענקיות טכנולוגיה נוספים.

אפל מתמודדת גם עם חקירת הגבלים עסקיים באירופה. מנכ"ל אפיק, טים סוויני, הביע תמיכה בחקירה באירופה. ספוטיפיי, שמנהלת קרב דומה מול אפל, אמרה בהודעה כי היא תומכת בטענות של אפיק. סוויני גם מתח ביקורת על גוגל שמנהלת מדיניות דומה לזו של אפל. בראיון לבלומברג בחודש שעבר, הוא תיאר את שתי החברות כדואופול.

אתמול הודיעה אפיק ללקוחותיה כי היא תאפשר להם לבצע רכישות ישירות באפליקציית פורטנייט – וכך תוכל החברה להימנע מתשלום עמלה לגוגל ולאפל ולהעביר את החיסכון ללקוחות. החברה הציעה הנחה של עד 20% על רכישות בתוך האפליקציה. גוגל אמרה בהודעת מייל כי הצעד מפר את מדיניות חנות האפליקציות שלה, אבל עדיין ניתן להוריד את פורטנייט באמצעות חנויות אפליקציות אחרות.

אחרי שהגישה את התביעה, ערכה אפיק השוואה בין אפל לאח הגדול מהספר "1984" של ג'ורג' אורוול. החברה קידמה בטוויטר וביוטיוב סרטון וידאו בשם אלף תשע מאות שמונים ופורטנייט שבו מנפצת דמות מהמשחק מסך ענק שבו מופיע תפוח נגוס ששולט בצופים במסך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker