"רוב בדיקות הקורונה בארה"ב הן זבל"

מה אירוני בהתנהלות של טראמפ, מה יבקש אם יידבק בקורונה ומדוע הוא מופתע מההתנהלות הכושלת של ארה"ב – שבעה דברים שאמר ביל גייטס בראיון ל"וויירד"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביל גייטס
ביל גייטסצילום: בלומברג

הקורונה היא זעזוע עולמי בסדר גודל של מלחמות העולם, אומר ביל גייטס בראיון מקיף למגזין הטכנולוגיה "וויירד". גייטס, שמעורב מאוד במאבק בקורונה בארה"ב, חוטף באחרונה לא מעט ריקושטים על פעילותו, ומככב בתיאוריות קונספירציה הקשורות למחלה.

על האכזבה מההתנהלות האמריקאית

ארה"ב איכזבה בנוגע למגפה, אומר גייטס למגזין, בשלוש תקופות שונות: מ-2015 ועד פרוץ הקורונה בארה"ב, השנים שבהן יכלה להתכונן למגפה ולא עשתה זאת; בחודשים הראשונים של הקורונה, שארה"ב למעשה הקשתה על חברות שייצרו בדיקות לקבל אישור, איסור הטיסות הגיע מאוחר מדי והיה מוגבל מדי. ועכשיו, כשהבנו מאוחר מדי כי צריך לעטות מסיכות.

אתה מאוכזב, אבל האם אתה מופתע? נשאל גייטס. "אני מופתע ממצבה של ארה"ב", הוא אומר, "משום שהאפידמיולוגים הכי חכמים בעולם, בפער ניכר, יושבים ב-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן)".

על דונלד טראמפ

האירוניה היא שהוא נשיא שאינו מאמין בחיסונים. כל פגישה שיש לי אתו הוא אומר: "היי, אני לא בטוח לגבי חיסונים, אתה צריך להיפגש עם הבחור הזה רוברט קנדי ג'וניור (מדען המתנגד לחיסונים) ששונא חיסונים ומפיץ עליהם דברים משוגעים".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Patrick Semansky/אי־פי

גייטס מספר על פגישה שערך עם פרנסיס קולינס, ראש NIH (מוסדות לאומיים לבריאות) ואנתוני פאוצ'י, שבה לא היה להם שום סוג של דאטה על המגפה. "כאשר אמרנו להם 'חכו רגע, זה לא באמת דאטה', הם אמרו "תראו, טראמפ אמר שאתם צריכים לשבת ולהקשיב, אז תשבו בשקט ותקשיבו כך או כך".  

אם היית חולה בקורונה

"זה משוגע כמה מבולבלים הניסויים שנערכו כאן בארה"ב", אומר גייטס, בהתייחסו לטיפולים בקורונה. אבל אם היה חולה במחלה, אין לו ספק איזו תרופה הוא היה מבקש – רמדסיביר.

על בדיקות הקורונה בארה"ב

"רוב הבדיקות בארה"ב הן זבל מוחלט, בזבוז", אומר גייטס. לדבריו, הבדיקות אינן מגיעות בזמן לנבדקים, והחברות עושות כסף מטורף מהבדיקות, המגיעות בעיקר לעשירים. צריך לבנות מערכת כזאת שבה ניתן לשלם מעט יותר כדי לקבל תוצאה בתוך 24 שעות, תשלום רגיל עבור 48 שעות – ושום תשלום אם התשובה לא מגיעה בזמן. אז החברות יתקנו את התנהלותן בן לילה, לדבריו.

סנטרל פארקצילום: Frank Franklin II/אי־פי

על רכישת טיקטוק

"מי יודע מה הולך להיות עם העסקה. אבל כן, זו שתיית כוס תרעלה. להיות חזק במדיה החברתית זה לא משחק פשוט". בהמשך אומר גייטס כי "זה אולי נשמע אמירה שמשרתת אותי, אבל אני חושב שאם התחום יותר תחרותי (של המדיה החברתית) זה כנראה דבר טוב. אבל זה שטראמפ ייפטר מהמתחרה היחידי, זה די ביזארי".

על החיסונים

האם אתה מודאג כי במרוץ אחר החיסון יאושרו חיסונים שאינם בטוחים או יעילים? "כן", משיב גייטס, "בסין ורוסיה הם שועטים קדימה. אני בטוח שיהיו חיסונים שיצאו להרבה משתמשים בלי בדיקה רגולטורית מקיפה, איפשהו בעולם".

על השימוע של המנכ"לים הגדולים בקונגרס

"אותי תקפה ועדה שלמה", אומר גייטס, שהעיד בקונגרס ב-1998. "בשם אלוהים, לאן הקונגרס הגיע? אם אתה רוצה להקשות על מישהו, תן לו לפחות יום שלם שבו הוא יצטרך לשבת שם על הכיסא החם בעצמו. והם אפילו לא היו צריכים לעלות על מטוס!"

למה הוא אופטימי למרות הכל

לדברי גייטס, "נזק של טריליונים נעשה לכלכלה, והרבה מאוד חובות, אבל החדשנות בנוגע לאבחון, דרכי טיפול חדשות וחיסונים היא למעשה מרשימה. זה גורם לי לחשוב שהעולם העשיר יצליח לסיים את העניין הזה עד סוף 2021, והעולם כולו עד סוף 2022... מעבר לזה ייקח לנו שנים לחזור למקום שבו היינו בתחילת 2020. זו לא מלחמת העולם הראשונה או השנייה, אבל כזעזוע שלילי למערכת, זה בסדר הגודל הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker