ההזמנות צללו ב-89%: וירג'ין אטלנטיק הגישה בקשה לפשיטת רגל בארה"ב

חברת התעופה פועלת תחת הליך בחוק פשיטות הרגל האמריקאי, המאפשר לבעל חוב זר להגן על נכסיו במדינה ■ ההודעה הגיעה לאחר שלפי כחודש הודיעה וירג'ין אטלנטיק כי הבטיחה מספיק מימון כדי לשרוד את 18 החודשים הבאים

טלי גולדשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד ברנסון
ריצ'רד ברנסוןצילום: אי־פי

חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק הגישה בקשה להגנה מפני נושים בארה"ב, על פי ממסכים שהוגשו בניו יורק אתמול (שלישי). על פי מסמכי החברה, ההזמנות ירדו ב-89% לעומת שנה שעברה. זאת פשיטת הרגל השנייה השנה של חברת תעופה ששייכת לקבוצת וירג'ין גרופ, בנוסף לווירג'ין אוסטרליה.

חברת התעופה מבקשת הגנה מפני פשיטת רגל, תחת הליך צ'פטר 15 בחוק פשיטות הרגל האמריקאי, המאפשר לבעל חוב זר להגן על נכסים במדינה, כך דיווח הגרדיאן. חברות לא אמריקאיות משתמשות בהליך כדי לחסום נושים שרוצים להגיש נגדן תביעות או להקפיא את נכסיהן בארה"ב.

מטוסים של וירג'ין אטלנטיק בשדה התעופה במנצ'סטר, ביוניצילום: בלומברג

ההודעה הגיעה לאחר שלפני כחודש וירג'ין אטלנטיק הודיעה כי הבטיחה מספיק מימון כדי לשרוד את 18 החודשים הבאים. חברת התעופה מפעילה רק קווים בינלאומיים ליעדים רחוקים, והיא השעתה את טיסותיה באפריל בשל מגפת הקורונה.

דובר של וירג'ין אטלנטיק מסר: "על מנת לקדם את שינוי מבנה ההון של חברת התעופה, שהינה ישות פרטית ונזילה, תהליך שינוי מבנה ההון טעון אישור לפי סעיף 26A של חוק החברות האנגלי מ-2006, הדורש קבלת אישורם של הנושים הרלוונטיים לפני ביצוע התהליך. מאחר ורוב בעלי השליטה כבר אישרו את התהליך, אנו צופים שתכנית שינוי מבנה ההון תיכנס לתוקף בספטמבר. אנו בטוחים בתכנית ובהצלחתה".

גל של פשיטות רגל

כאמור, זוהי פשיטת הרגל השנייה השנה של חברת תעופה ששייכת לקבוצת וירג'ין גרופ. וירג'ין אוסטרליה, חברת התעופה השנייה בגודלה במדינה, נכנסה להליך פשיטת רגל באפריל, כשהיא חייבת 6.8 מיליארד דולר ליותר מ-12 אלף נושים.

וירג'ין אוסטרליה היתה ניסוי ייחודי בשוק התעופה, משום שהיא מוחזקת כמעט לחלוטין בידי חברות תעופה זרות: סינגפור אירליינס, אתיחד, HNA וננשאן. כל אחת מהן מחזיקה ב-20% מהחברה, והמיליארדר הבריטי ריצ'רד ברנסון, שעומד בראש קבוצת וירג'ין, מחזיק ב-10% הנותרים.

מטוס וירג'ין אוסטרליה בשדה התעופה בסידני, ביוניצילום: בלומברג

על פי המסמכים של וירג'ין אטלנטיק, שהוגשו בבית המשפט לפשיטות רגל במחוז הדרומי של ניו יורק, החברה ניהלה משא ומתן עם בעלי מניות כדי לבצע היוון מחדש בהסכמה במטרה "להוציא את החוב מהמאזן ולהציב את החברה בעמדה בת-קיימא לצמיחה ארוכת טווח".

החברה גם הגישה אתמול מסמכים בבית המשפט הגבוה בלונדון, שם קיבלה אישור לכנס פגישה של נושים שיצביעו על תוכנית הארגון מחדש ב-25 באוגוסט.

ביולי אמרה החברה כי ההסכם הפרטי שגיבשה עם בעלי המניות ביטל את הצורך לסיוע מממשלת בריטניה שביקש ברנסון. החברה הסכימה אז לחבילת סיוע עם בעלי המניות והנושים בשווי 1.57 מיליארד דולר כדי להבטיח את עתידה.

ברנסון מחזיק ב-51% מווירג'ין אטלנטיק. חברת התעופה האמריקאית דלתא מחזיקה ב-49% הנותרים. החברה סגרה את פעילותה בשדה התעופה גטוויק וקיצצה יותר מ-3,500 משרות בשל מגפת הקורונה.

על פי מסמכי החברה שהוגשו אתמול, ההזמנות ירדו ב-89% לעומת שנה שעברה והביקוש הנוכחי במחצית השנייה של השנה הוא 25% מהרמה שנרשמה ב-2019.

ברנסון ספג ביקורת על כך שביקש סיוע ממשלתי לחברה באפריל. ברנסון כתב לעובדי וירג'ין כי חברות התעופה שלו בבריטניה ובאוסטרליה לא ישרדו את המשבר ללא סיוע מהמדינה. במכתב ששלח לעובדים הוא סיפר שהוא עושה כל שביכולתו כדי לשמור על הפעילות של וירג'ין אטלנטיק הבריטית, אבל הוא זקוק לתמיכת ממשלת בריטניה כדי לצלוח את הסערה.

ארה"ב העניקה 25 מיליארד דולר לחברות התעופה האמריקאיות כחלק מחבילת תמריצים נרחבת במארס. סכום זה אמור היה לסייע לחברות לעבור את המשבר על רקע הצניחה בביקוש, ולשמור על עובדים עד סוף ספטמבר. הכסף גם העניק לחברות זמן להתייצב ולגייס מיליארדי דולרים משוקי ההון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker