פיץ' מזהירה מפני הידרדרות נוספת של כלכלת ארה"ב

פיץ' הורידה את אופק דירוג האשראי של ארה"ב מ"יציב" לשלילי" בשל "הידרדרות מצבו הפיננסי של הציבור בארה"ב והיעדרה של תוכנית פיסקלית אמינה"

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק שנסגר בארה"ב בתקופת הקורונהצילום: Wilfredo Lee/אי־פי
בלומברג

אחת מחברות דירוג האשראי הגדולות בעולם מזהירה את ארה"ב מפני הידרדרות במצב הפיננסי של הכלכלה, רגע לפני שהמחוקקים בוושינגטון מתכוננים לאשר חבילת תמריצים נוספת למאבק בהשפעות מגפת הקורונה.

פיץ' הורידה את אופק דירוג האשראי מ"יציב" לשלילי" בשל "הידרדרות מצבו הפיננסי של הציבור בארה"ב והיעדרה של תוכנית פיסקלית אמינה", דירוג האג"ח של המדינה נותר ברמה של AAA. "גירעון פיסקלי גבוה ורמת החוב הציבורי היו כבר במגמת עלייה בטווח הבינוני כבר לפני המכה הכלכלית שהנחיתה מגפת הקורונה", מסרה פיץ'. "הגירעון והחוב החלו לשחוק את כוחו של באשראי בארה"ב".

האבטלה בארה"ב זינקה לרמות שיא וכלכלת ארה"ב צמחה בקצב הגרוע ביותר ברבעון השני של 2020 בעקבות הסגר, כאשר התמ"ג התכווץ ב-32.9% בקצב שנתי ברבעון השני. מספר הנדבקים בווירוס קורונה במדינות רבות בארה"ב ממשיך לעלות והמגפה צפויה להמשיך לפגוע בתפוקה.

התמיכה הממשלתית סייעה לכלכלת ארה"ב בחודשים האחרונים, אך סיוע נוסף עשוי להיות קריטי בקביעת קצב התאוששות הכלכלה. סיוע חיוני למובטלים, כמו תוספת של 600 דולר לדמי אבטלה שבועיים, עומד להסתיים והמחוקקים אינם מצליחים להסכים על חבילת החילוץ הבאה.

חבילת התמריצים הבאה עשויה לסייע למדינה, אך גם יגדילו את החוב הציבורי ואת הגירעון הפיסקלי ומדאיגים את פיץ'. עם זאת לא נראה כי המחוקקים יגיעו להסכמה בקרוב, כאשר ככל שמתקרבות הבחירות לנשיאות, המחלוקות המפלגתיות בקונגרס מתחדדות.

התמריצים מעמיסים על החוב הציבורי

החוב הממשלתי צפוי להיות 130% מהתמ"ג עד 2021, כך מסרה פיץ' וציינה כי לארה"ב היתה רמת החוב הגבוהה ביותר מבין המדינות בעלות דירוג AAA לאג"ח ממשלתית לפני שנכנסה למשבר הקורונה.

"מימון גמיש, בסיוע התערבות של הבנק הפדרלי שאמורה להחזיר את הנזילות לשווקים, לא מבטיח כי ייעלמו הסיכונים בטווח הבינוני ליציבות החוב של ארה"ב, וכן יש סיכון גובר כי מקבלי ההחלטות בארה"ב לא יצליחו לייצב את החוב הציבורי גם לאחר שהשפעות הקורונה יעלמו".

הבנק הפדרלי חזר השבוע על הבטחותיו להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלית, הותיר את הריבית ברמה אפסית וציין כי הכלכלה נמצאת באי ודאות עמוקה בעקבות מגפת הקורונה.

פיץ' אינה חברת דירוג האשראי הראשונה שצופה אפשרות לבעיות במצבו הפיננסי של הציבור האמריקאי. S&P עשתה מעבר לכך וכבר ב-2011 הורידה את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב מ-AAA ל-AA+. מודי'ס הותירה את דירוג האשראי של ארה"ב ברמה הגבוהה ביותר - Aaa.

האזהרה של פיץ' מגיעה כאשר משרד האוצר של ארה"ב מתכונן להציג בשבוע הבא את התוכניות הפיננסיות הרבעוניות שלו, ועל רקע רמת השפל בעלות ההלוואות. הריבית הנומינלית על אג"ח ממשלת ארה"ב קרובה לשפל היסטורי, בעוד הריבית הריאלית על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים - שמשקללת את השפעת האינפלציה - ירדה למינוס 1% ביום שישי האחרון.

פיץ' פחות אופטימית בנוגע לעתידה של ארה"ב, למרות ההנחה כי הריבית תישאר נמוכה זמן רב ותתמוך בחוב הציבורי וההערכות של מדרגי האשראי כי לאג"ח ארה"ב יש סיבולת גבוהה יותר מאג"ח ממשלתיות אחרות בדירוג AAA .

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker