הריבית בארה"ב ללא שינוי; "הכלכלה תלויה בנגיף; האטה בקצב ההתאוששות"

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית ללא שינוי בטווח של 0%-0.25%, אולם סיפק תחזית פושרת לכלכלה הגדולה בעולם על רקע הנזק שממיטה עליה מגפת וירוס הקורונה ■ היו"ר פאואל: "סביר להניח שהכלכלה תהיה זקוקה לסיוע נוסף מהבנק הפדרלי והקונגרס"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי
ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרליצילום: AFP

הבנק הפדרלי הותיר הערב כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 0%-0.25%, אולם סיפק תחזית פושרת לכלכלה הגדולה בעולם, על רקע הנזק שממיטה עליה מגפת וירוס הקורונה.

הבנק הפדרלי ישתמש בתוכניות הלוואות החירום שלו עד שיהיה בטוח שהכלכלה "נמצאת ביציבות בדרך להתאוששות", אמר יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, במסיבת עיתונאים מקוונת שערך לאחר החלטת הריבית. עם זאת, הוא ציין כי חלה האטה בקצב ההתאוששות כלכלת ארה"ב על רקע הזינוק במספר הנדבקים בקורונה, אך הוסיף כי עדיין מוקדם לקבוע האם ההאטה היא מגמה מתמשכת.

פאואל אמר עוד כי מגפת הקורונה היא הזעזוע הגדול ביותר הזכור שספגה הכלכלה האמריקאית, וכי סביר להניח שהכלכלה תהיה זקוקה לסיוע נוסף מצד הבנק הפדרלי והקונגרס.

"לאחר שרשמו נפילות חדות, הפעילות הכלכלית והתעסוקה התאוששו משהו בחודשים האחרונים אולם ממשיכות להיות נמוכות בהרבה מהרמות בהן היו בתחילת השנה", נאמר בהודעה שפורסמה בתום ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

"חולשה בביקוש ומחירי נפט נמוכים משמעותית בולמים את התגברות האינפלציה במחירים לצרכן. בסך הכל התנאים הפיננסים השתפרו בחודשים האחרונים, בין השאר כתוצאה מצעדי מדיניות שננקטו כדי לתמוך בכלכלה והזרימה של אשראי למשקי בית ועסקים בארה"ב".

הפד הוסיף כי הריבית בארה"ב, הנמצאת ברמתה הנוכחית מאז התפשטה התפרצות הקורונה בארה"ב באמצע מארס, תישאר ברמה זו עד שמקבלי ההחלטות יהיו "בטוחים כי הכלכלה הצליחה להתגבר על האירועים האחרונים ונמצאת בדרך להשיג את היעדים של תעסוקה מלאה ויציבות מחירים".

"הנתיב של הכלכלה יהיה תלוי מאוד בנתיב של הנגיף", נאמר בהודעת הפד, שהחלטתו להותיר את הריבית ללא שינוי התקבלה פה אחד. הבנק הפדרלי חזר את הנוסח של הודעות קודמות לפיו המגפה "מהווה סיכון משמעותי לתחזית הכלכלית בטווח הבינוני".

הבנק המרכזי גם חזר והתחייב להמשיך ולהגדיל את החזקותיו באג"ח ממשלתיות אמריקאיות ואג"ח מגובות משכנתאות "לפחות בקצב הנוכחי" במהלך החודשים הקרובים.

בהודעה נפרדת שפירסם הערב הפד, הודיע הבנק המרכזי של הארכת המשך של תוכניות להגברת נזילות הדולר בשוק המט"ח ובשוק האשראי קצר הטווח, שבו נסחרים ניירות ערך בשם repurchase agreement, ובקיצור ריפו (repo), עד לסוף מארס 2021.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker