לוגו בלומברג
בלומברג

בחודש מאי, כשהתפרצות וירוס קורונה היכתה במועדוני הלילה של סיאול, שירותי הבריאות של דרום קוריאה מיהרו לשחרר את הגרסה שלהם ל"אריות הים" של חיל הים של ארה"ב – צוותים מובחרים של אפידמיולוגים, מומחים לניתוח מידע ועובדי מעבדה.

החקירה גילתה כי הווירוס עבר מלקוח במועדון לילה לסטודנט, משם לנהג מונית ומשם לעובד מחסן שעבד יחד עם 4,000 בני אדם. הרשויות פנו לאלפי העובדים ולבני משפחותיהם ובדקו כ-9,000 בני אדם. שבועיים לאחר מכן מוקד ההתפרצות במחסן דוכא, ומספר הנדבקים ירד ל-152 בני אדם בלבד.

עבודתם של צוותים בתגובה מיידית מראה כיצד דרום קוריאה – שהיתה לפני כמה חודשים במקום השני מבחינת מספר הנדבקים בעולם – הצליחה ברוב המקרים למנוע התפשטות של וירוס קורונה ללא סגר. בתקופה שבה ערים כמו לוס אנג'לס, מלבורן וטוקיו סובלות מעלייה חדה במספר הנדבקים, צורת העבודה של דרום קוריאה מציעה את הדרך הטובה ביותר לריסון המגפה שהרגה יותר מ-600 אלף בני אדם בעולם.

מספר המקרים החדשים בדרום קוריאה – שהיא חלוצת השיטה של בדיקות המוניות - ירד לרמה אפסית, כשמספר המקרים החדשים היומיים של נדבקים בקורונה בחודשיים האחרונים עמד על 60-30, לעומת 800 נדבקים ביום בפברואר. לשם השוואה, מספר המקרים החדשים בלוס אנג'לס ביום חמישי האחרון היה 2,014.

תחנה לבדיקות קורונה בסיאול, דרום קוריאהצילום: בלומברג

האסטרטגיה של דרום קוריאה נוגדת את מדיניות הסגר המוחלט שהוטל בחלקים בסין או את איסור כניסת תיירים, כפי שעשתה ניו זילנד בניסיון לעצור את מגפת הקורונה. דרום קוריאה מסמנת נקודות התפרצות מסוכנות וכך מאפשרת ליתר האזרחים להמשיך לנהל את חייהם כרגיל.

"אנחנו מתערבים כשיש סיכוי להדבקה המונית. העבודה העיקרית שלנו היא למצוא את הקשר בין המקרים ולמנוע התפשטות של הנגיף", אמר קוואן דונג'יוק, סגן מנהל המרכז הלאומי לבקרת מחלות, שמפקח על יחידות החקירות האפידמיולוגיות. "מציאת מדביקים פוטנציאלים וחקירת מקור ההתפרצות הם הבסיס של עבודתנו".

דרום קוריאה היא אחת המדינות שבהן רמת ההדבקות ממקור לא נודע היא הנמוכה ביותר, כ-8%, לעומת 50% במדינות בהן יש עלייה במספר הנדבקים. מספר מוקדי ההדבקות השבועיים ירדו מ-12 ל-6 בשבוע האחרון.

למדה לקח מהעבר

האסטרטגיה של דרום קוריאה מצליחה מפני שהיא למדה לקח מהעבר, משהו שהמדינות המערביות לא יכלו לעשות. רוב ההדבקות בחודשים פברואר-מארס, כ-14 אלף מקרים מתוכם 300 מקרי מוות, היו בקרב כת דתית. מאז, שיטה שפותחה לריסון התפרצות נגיף ה-MERS – נגיף נוסף ממשפחת נגיפי הקורונה – סייעה למנוע התפרצות שנייה של וירוס קורונה.

עובדים מחטאים את רחובות העיר סיאול, דרום קוריאהצילום: בלומברג

המרכז לבקרת מחלות של דרום קוריאה  מנהל כ-100 יחידות חקירה אפידמיולוגיות לעוNת שתיים בלבד בתקופת מגפת ה-MERS . במהלך התפרצות פוטנציאלית מוזעקות כמה יחידות לתגובה מיידית, שמונות בין 8-6 אנשי צוות.

בכל יום הרשויות חוקרות מוקדי הדבקות פוטנציאלים במקומות שונים החל מכנסיות ועד למועדני בדמינטון. התפרצויות במקומות בעלי פוטנציאל הדבקה נמוך נבדקות תחילה על ידי הרשויות המוניציפליות, כשיחידות החקירה האפידמיולוגיות מוזעקות למקומות בהם הסיכון גבוה.

מדינות אחרות גם נקטו באמצעים לאיתור מקורות הדבקה ובדיקות המוניות, כשמדינות כמו טייואן וגרמניה מצליחות לרסן בהצלחה את התפשטות המגפה. מדינות אחרות מתקשות לטפל במגפת הקורונה באחרונה. מספר ההדבקות במלבורן זינק לשיא החודש בגלל שמאמצי הרשויות לא היו מתאימים לאוכלוסיית המהגרים. להודו היתה הצלחה חלקית בריסון התפרצויות בשכונת העוני דאראבי במומבאי, אך קשה להעתיק את ההצלחה הזו לשאר המדינה שבה האוכלוסייה מונה 1.3 מיליארד בני אדם.

"חוזקה של דרום קוריאה בטיפול בווירוס קורונה נובע מהיכולת לבצע חקירה אפידמיולוגית יסודית לכל חולה", אמר ג'ונק קי-סאק, לשעבר מנהל המרכז לבקרת מחלות וכיום פרופסור באוניברסיטת הליאן. "החקירות האפידמיולוגיות מעולם לא היו חשובות יותר מפני שאנחנו יכולים להקטין את גדול ההתפרצויות ואפילו למנוע מקרים חדשים", הוא אמר.

נורמות שלא קיימות במערב

החקירות האפידמיולוגיות השתלמו במקרה של ההדברה במחסן, שהחלה ברצף הדבקות שמקורו במועדון לילה בשכונות איטאוון היוקרתית בסיאול, כך אמר קוואן. קוואן חקר התפרצות של נגיף ה-MERS ב-2015 וב-2016 חקר בריו דה ג'נרו התפרצות של נגיף זיקה, במהלך משחקי האולימפיאדה.

חלק מהשיטות שבהן משתמשות הרשויות בדרום קוריאה, שאוכלוסייתה מונה 51 מיליון בני אדם, יהיו קשות ליישום בכלכלות מתעוררות. המדינה נהנית מטכנולוגיית המעקב שלא תהיה מקובלת במדינות מערביות רבות.

איתור מדביקים פוטנציאליים כרוך בבדיקה של שעות צילום ממצלמות מעקב, בדיקת טלפונים סלולריים ועסקות כרטיסי אשראי. מצלמות טלוויזיה במעגל סגור נפוצות בכל רחוב ובכל מקום עבודה בדרום קוריאה.

דרום קוריאה מסרה כי היא צופה שתיה עלייה  במספר הנדבקים בקרב עובדי בנייה שחוזרים מעיראק וכן מספינה רוסית שעוגנת בנמל בדרום  קוריאה. אף שמדובר במקרים מיובאים של קורונה, דרום קוריאה יודעת כי חשוב לשמור על ערנות. הונג קונג הביסה את המגפה רק כדי לראות אותה חוזרת בפתאומיות.

"אירועים של הדבקה המונית מתרחשים מהר מאוד", אמר קוואן. "אם נפספס פיסת מידע קטנה, נראה בוודאות עלייה במספר הנדבקים בקורונה".

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker