המודל השוודי: הכלכלה קרסה גם בלי סגר - בגלל שינוי התנהגות

הפגיעה הכלכלית בשוודיה דומה לזו של נורווגיה, שנקטה בסגר מחמיר - אולם הסיבות שונות בתכלית

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוודיה
לוגו בלומברג
בלומברג

שוודיה ונורווגיה נקטו בגישות שונות בתכלית לבלימת מגפת הקורונה. נורווגיה אימצה במהירות סגר קפדני והגבירה את מספר הבדיקות, בעוד שוודיה הגבילה בצורה מינימלית התכנסויות ציבוריות והשאירה את הריחוק החברתי בגדר המלצה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

אולם האסטרטגיה של שוודיה לא השתלמה במובן הכלכלי: הכלכלה ספגה אמנם פגיעה פחות קשה ברבעון הראשון, אולם נתוני התמ"ג החודשיים ומדדי פעילות כלכלית יומיים מראים שהצמיחה לא התאוששה במהירות לאחר מכן. לעומת זאת, נורווגיה, שהצליחה לדכא את מספר הנדבקים, שיחררה את ההגבלות והפעילות התאוששה במהירות רבה יחסית.

הנפילה משיא לשפל בפעילות הכלכלית בשתי המדינות היתה דומה, אך הגורמים לה היו שונים. לפי הערכות חטיבת המחקר של בלומברג, חלק ניכר מהנפילה בשוודיה נבעה מכך שהאזרחים בחרו להגביל את הפעילות הכלכלית מרצונם. כמו כן, הכלכלה הושפעה מהביקוש הגלובלי החלש. בנורווגיה רוב הנסיגה הכלכלית נבעה מההגבלות הממשלתיות.

קריאה נוספת

שוודיה מודה: לא מצליחים להשיג חיסון עדר

אין סיבה לקנא: היד הרכה לא הצילה את כלכלות יפן ושוודיה

לא הצילו חיים, לא הצילו את הכלכלה

ניתן להסיק מכך שהמחלה עצמה, ולא הצעדים שננקטו נגדה, היא שהובילה לפגיעה הכלכלית. יתר על כן, מחקרים קודמים מראים שבמדינות שבהן ננקט סגר מחמיר, כמו דנמרק, האזרחים פחות חששו מהדבקה והתנהגו בצורה חופשית יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker