החברה שתבעה את שטיינמץ תוכל להתחקות אחרי השקעות נדל"ן שביצע במנהטן

בית משפט בניו יורק קבע כי חברת הכרייה הברזילאית ואלה תוכל לחקור השקעות שביצע לכאורה שטיינמץ בניו יורק ■ כך תוכל לאתר כספים ששילמה לחברה שלו ולהשיב לעצמה חלק מסכום של 2 מיליארד דולר שנפסקו לטובתה בבוררות

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני שטיינמץ בבית משפט השלום בראשון לציון, באוקטוברצילום: עופר וקנין
ישראל פישר

חברת הכרייה ואלה קיבלה מבית משפט בניו יורק אישור לאתר 500 מיליון דולר ששולמו לטענתה לבני שטיינמץ עבור שותפות במכרה עפרות ברזל בגינאה. לטענת ואלה, משום ששטיינמץ השיג את זכויות הכרייה באמצעות תשלומי שוחד לבכירים בממשלת גינאה, עליו לפצותה.

השותפות בין ואלה לשטיינמץ נעשתה באמצעות חברת BSGR שראשי התיבות שלה הם בני שטיינמץ גרופ ריסורסז, שלטענת שטיינמץ הוא היה רק יועץ לחברה.

ואלה ו-BSGR (בני שטיינמץ גרופ ריסורסז) השיקו לפני עשור מיזם משותף לפיתוח מכרות באזור סימנדו שבגינאה, אך ב-2014 רישיון הכרייה של המיזם נשלל על ידי ממשלת גינאה - לאחר שחקירה שניהלה העלתה כי מקורבים של שטיינמץ שילמו שוחד לפקידים בממשלה הקודמת כדי להניח את ידם על הזיכיון. ואלה רכשה 51% מהמכרות באזור סימנדו ב-2010, אך ב-2014, כאמור, רישיון הכרייה אבד. ואלה שילמה 2.5 מיליארד דולר עבור החלק של BSGR במכרות, וממשלת גינאה קבעה כי פעלה באופן לא חוקי.

בהמשך, שטיינמץ וממשלת גינאה הגיעו לפשרה, והטענות על שוחד נגדו בוטלו. במקביל התנהלו נגד שטיינמץ חקירות בנושא בשווייץ, ארה"ב וישראל – אבל עד כה הן לא העלו דבר.

בנובמבר 2019 נדחה ערעורה של BSGR על החלטת בית הדין לבוררות בינ"ל בלונדון (LCIA) מאפריל והיא נדרשה לשלם לוואלה 2 מיליארד דולר. בעקבות ההחלטה הודיעה BSGR על פשיטת רגל ב-2019, אך ואלה טוענת כי ניתן לעקוב אחרי הכסף ששילמה מכיוון שהושקע בנכסים בניו יורק.

"אדמה חרוכה"

ואלה עתרה באפריל לבית משפט מחוזי בניו יורק בבקשה להורות לכמה חברות נדל"ן למסור מידע שיוכיח לטענתה כי שטיינמץ מושקע בכמה נכסים בעיר. בעתירה טענה החברה הברזילאית כי המיליארדר השקיע ב-12 נכסים בניו יורק ובאחד נוסף בשיקגו באמצעות מיזם משותף עם חברת הנדל"ן הניו יורקית HFZ קפיטל.

דובר HFZ הכחיש במאי את הטענות והדגיש כי אין לחברה שום קשר עם שטיינמץ או עם חברה שבבעלותו, וכי הוא אינו משקיע ב-HFZ או באף אחד מהפרויקטים שלה. נציג מטעם שטיינמץ מסר במאי בתגובה כי ואלה אימצה "מדיניות משפטית של אדמה חרוכה".

שופטת בית משפט בניו יורק, אונה טי. וונג, אישרה אתמול (שני) לוואלה לזמן משקיעי נדל"ן שייתכן שקיבלו מחברות שקשורות לשטיינמץ חלק מ-500 מיליון הדולר בעוד שטיינמץ רוכש בניינים "בעלי ערך ואייקוניים" במנהטן, לטענת החברה. החברה אמרה כי היא מעוניינת לבדוק אם התשלומים שביצע שטיינמץ נעשו באמצעות הכסף ששילמה לו.

לטענת החברות שנתבעו במקרה הזה, חברת הנדל"ן פיין ארטס וחברת ניסקו, החברה האם של BSGR, מכיוון שהליכי הבוררות בבריטניה נערכים תחת החוק האנגלי, אין לוואלה רשות לאתר את נכסיהם בארה"ב. ואולם השופטת דחתה את טענתם.

במאי הוגשו לבית משפט בניו יורק ראיות שתומכות לכאורה בטענות של שטיינמץ, ולפיהן אין בסיס לתביעות שהוגשו נגדו ולפסיקה שקבעה כי הוא יפצה את ואלה בסכום עד 2 מיליארד דולר. לפי הראיות שהוגשו במאי לבית משפט בניו יורק, חברת ואלה ידעה על הקשרים בין שטיינמץ לממשלת גינאה, ואף על טענות השוחד - שבוטלו על ידי ממשלת גינאה – אך בחרה להעלים מהם עין, ולכן אינה זכאית לקבל פיצויים מ-BSGR או משטיינמץ.

עורך הדין שייצג את ואלה, ג'פרי רוזנטל ממשרד קלירי, גוטליב, סטין והמילטון אמר אחרי הפסיקה של השופטת וונג כי "ואלה שמחה מהחלטת בית המשפט ומביטה קדימה כדי ללמוד על השימוש האפשרי בתשלומי ההונאה שביצעה BSGR נגד ואלה".

לאורך כל הפרשה טוען שטיינמץ כי לא דבק רבב בהתנהלותו וכי הוא נפל קורבן לקנוניה בינלאומית. "BSGR ושטיינמץ יתבעו פיצוי כספי ניכר מוואלה בגין הקנוניה. שטיינמץ נחוש להמשיך ולהיאבק על צדקתו, חפותו והמוניטין העסקי שלו", נמסר מטעמו לאחר הגשת המסמכים לבית המשפט בניו יורק במאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker