קומוניסט לשעבר, שסופר עכשיו 700 מיליארד יורו: הכירו את האיש ששלמות גוש היורו תלויה בו

שר האוצר של איטליה, רוברטו גולטיירי, מנסה לקדם את חבילת החילוץ האירופית כדי לסייע לכלכלת איטליה, ובמקביל לא משאיר אף החלטה - ולו הקטנה ביותר - לצוות שלו ■ "אם מנהיגי אירופה יוכלו להגיע להסכם - הם ימנעו סיטואציה שתהיה גרועה עבור כולם"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברטו גולטיירי, שר האוצר של איטליה
רוברטו גולטיירי, שר האוצר של איטליהצילום: בלומברג

כשמקבלי ההחלטות באיטליה נפגשים על מנת לדון בנושאים ציבוריים בימים אלה, דבריהם נקטעים לפעמים על ידי קולות הנקישות על המחשבון בטלפון של רוברטו גוולטיירי. שר האוצר של איטליה הוא לא אדם שמשאיר את הטיפול בפרטים הקטנים לצוות שלו. כאשר הצוות שלו בודק את התחזיות להכנסות הממשלתיות ולהוצאות הממשלתיות, הוא בודק אחריהם את החישובים בעצמו.

התחזיות עגומות. החוב הציבורי של איטליה עלה ל-150% מהתמ"ג, ורק תוכנית רכישות האג"ח של הבנק המרכזי של אירופה שומרת על יציבות עלות ההלוואות של הממשלה, והמצב עשוי שלא להימשך זמן רב אם המשקיעים הזרים ימשיכו לנטוש את אג"ח ממשלת איטליה.

מאחורי הטיעונים השונים לתוכנית החילוץ האירופית עומדת שאלה גדולה אחת: כמה יעלה להשאיר את איטליה באיחוד האירופי? והתשובה היא שהכל תלוי בקומוניסט לשעבר בן 53 שהופך במהירות לדמות פוליטית חזקה.

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה בפרלמנט ברומא
ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה בפרלמנט ברומאצילום: Remo Casilli/רויטרס

ההשפעה שלו נמצאת בכל מקום, החל ממטה האיחוד בבריסל ועד לרומא. ואולם, בסביבתו חוששים כי הוא לא יחזיק מעמד זמן רב. שר האוצר הורה להזרים 75 מיליארד יורו לתמריצים לכלכלה וצפוי לאשר בקרוב עוד 20 מיליארד יורו. המשרד שולט בסוכנות אשראי היצוא שנותנת גיבוי להלוואות ב-400 מיליארד יורו שקיבלו חברות שנפגעו ממשבר הקורונה. אם האיחוד יאשר את תוכנית החילוץ ב-750 מיליארד יורו לכלכלת אירופה – גולטיירי יהיה אחרי לעוד 180 מיליארד יורו בהלוואות ומענקים שיקבלו עסקים באיטליה.

כך, שבסך הכל שר האוצר של איטליה אחראי ל-700 מיליארד יורו, כחצי מהתמ"ג של המדינה ב-2020. גולטיירי רוצה לבדוק כל סעיף וכל חישוב. "התגובה הכלכלית שלנו אמיצה מאוד. המדינה חייבת למלא תפקיד מרכזי בהגנה על הכלכלה, לספוג הפסדים, להזרים ביטחונות והון - אך אנו נעשה רק מה שנחוץ מתי שצריך", הוא אמר בריאיון לבלומברג.

אדם שמכיר את גולטיירי אמר כי הוא אינו מאציל סמכות גם על ההחלטה הקטנה ביותר, וכך הוא עובד שעות ארוכות תחת לחץ – ותוך כדי גם מלחיץ את הצוות שלו. המבקרים טוענים כי ממשלת איטליה מטפלת בבעיות זמניות בחלוקת כסף מבלי להתייחס לאתגרים לטווח ארוך. גולטיירי גם לא הצליח לגייס את הקהילה העסקית במילאנו לצידו. במאי התגלה עד כמה חמור הסכסוך כאשר קרלו בונומי, ראש קהילת העסקים באיטליה, תקף את התוכניות של גולטיירי. "המדיניות של הממשלה עשויה לגרום יותר נזק מהקורונה", אמר בונומי.

גולטיירי החל את דרכו כנער במפלגה הקומוניסטית שלימים נהפכה למפלגת שמאל דמוקרטית. ב-2009 הוא עבר לבריסל ונבחר שלוש פעמים להיות חבר בפרלמנט האירופי, שם סייע, בין היתר, לריכוך הרגולציה על הבנקים האיטלקיים. ב-2019 ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, הבין כי הוא צריך מישהו שיוכיח לאירופה כי ניתן לעשות עסקים עם איטליה ופנה לגולטיירי לתפקיד שר האוצר.

העובדה שהולנד ואוסטריה, המתנגדות הגדולות לחבילת החילוץ האירופית, מוכנות לדון בהנפקת אג"ח ב-750 מיליארד דולר כדי לעזור למדינות דרום אירופה, היא עדות לעבודת הלובינג שעשה גולטיירי. "זה מודל ללא מפסידים", אמר גולטיירי בשבוע שעבר. "אם מנהיגי אירופה יוכלו להגיע להסכם - הם ימנעו סיטואציה שתהיה גרועה עבור כולם".

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker