בניגוד לציפיות: הבנק המרכזי של אירופה לא עוצר את הדפסת הכסף האינטנסיבית

בעקבות משבר הקורונה, הבנק המרכזי של אירופה רוכש אג"ח בסך של 1.3 טריליון יורו - כדי לשמור את הנזילות ועל יציבות השווקים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לגארד
נשיאת הבנק המרכזי של אירופה, כריסטין לגארדצילום: אי־אף־פי

הבנק המרכזי של אירופה הודיע כי ימשיך בתוכנית החירום המוניטרית. נשיאת הבנק המרכזי של אירופה, כריסטין לגארד, ועמיתיה החליטו להשאיר את תוכנית רכישת האג"ח בסך של 1.35 טריליון יורו, ואת הריבית על מינוס 0.5% - כדי לשמור את הנזילות בשוק, ועל יציבות השווקים.

באירופה אין התפרצות מחודשת קשה של קורונה, והלחץ על הבנק המרכזי פחת. עם זאת, התחזית עדיין שברירית והרבה תלוי בשאלה אם מנהיגי האיחוד יצליחו להתגבר על חילוקי הדעות בנוגע לתוכנית ההתאוששות הכלכלית. המנהיגים צפויים להיפגש בבריסל מחר (שישי).

במסיבת העיתונאים שנערכה אחרי הודעת ה-ECB, הזהירה לגארד מפני עלייה באי ודאות והבטיחה כי הבנק ימשיך לנקוט את הצעדים הדרושים כדי לאושש את הצמיחה והאינפלציה. היא אמרה כי הבנק צופה כעת כי יוציא את מלוא הסכום של תוכנית האג"ח (ההרחבה הכמותית), זאת בניגוד לדברים שאמרו חברים אחרים במועצת הבנק.

מקבלי ההחלטות התחילו להישמע בימים האחרונים מעט פחות פסימיים לגבי ההתאוששות הכלכלית. חברי מועצת הבנק, איזבל שנאבל ולואיס דה גווינדוס, אמרו כי המיתון השנה אולי יהיה חמור פחות מהצפוי.

עם זאת, עדיין יש חשש מגל נוסף של חולים חדשים – כפי שקרה בכמה אזורים בארה"ב, מה שאילץ מדינות שונות להחזיר את הסגר ולבטל את ההקלות על בתי העסק. מקבלי ההחלטות התריעו שוב ושוב כי הדרך חזרה לרמות הפעילות הכלכלית טרום הקורונה תהיה כרוכה בקשיים ובמאמצים רבים, ומלווה בנתוני אבטלה גבוהים ופשיטות רגל. בנוסף, הפסקת תוכניות הסיוע הממשלתיות עלולה להיות מלווה בזינוק נוסף באבטלה. המדינות השונות יצטרכו בעתיד להבין כיצד להתמודד עם נטל החוב האדיר שבימים אלה מזנק.

בשבוע שעבר הנציבות האירופית פירסמה תחזית של התכווצות כלכלית של 9% בגוש היורו ב-2020.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker