רק באירופה: קנו מכונית חשמלית - וקבלו אותה בחינם

ממשלות גרמניה וצרפת מעניקות סובסידיות של אלפי יורו עבור רכישת מכוניות חשמליות - שלעתים מכסות לחלוטין את מחיר הרכישה בליסינג ■ הסובסידיות בגרמניה מגיעות עד ל-9,000 יורו לרכב חשמלי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנו זואי
רנו זואיצילום: Bloomberg

רוכשי המכוניות באירופה יכולים כעת לקנות מכונית חשמלית בליסינג במחיר של סמארטפון, והודות לסובסידיות חדשות - חלק מהמכוניות נמכרות בחינם. הרוכשים הציפו את אתרי המכירות באינטרנט בצרפת ובגרמניה – יצרניות מכוניות הנוסעים הגדולות ביותר באירופה – לאחר שהממשלות הגדילו את התמריצים במטרה להעלות את הביקוש למכוניות חשמליות.

תמיכת ממשלת גרמניה מאפשרת ל-Autohaus Koenig, רשת למכירת מכוניות בעלת 50 סניפים במדינה, להציע חוזה לליסינג של המכונית החשמלית רנו זואי - שהסובסידיה מכסה אותה לחלוטין. 300 בני אדם חתמו על חוזה ליסינג לרכב ב-20 הימים מאז שהחברה החלה להציע את המבצע, ו-3,000 התעניינו. "היינו מוכרים עוד מכוניות אם צוות המכירות שלנו היה גדול יותר", אמר וולפגנג הובר, ראש מחלקת המכוניות החשמליות של הסניף בברלין, שביקש בפייסבוק מהלקוחות להתאזר בסבלנות. "הביקוש היה מעבר למצופה", הוא אמר.

מכירות רנו זואי בצרפת צפויות להכפיל את עצמן השנה, למרות שעדיין יש ביקוש למכוניות עם מנועי בנזין. בהולנד, עיריית אמסטרדם - שהודיעה כי תאסור על כניסת רכבים לא חשמליים לעיר ב-2030 - הקימה קרן של 10 מיליון יורו לתמיכה ברכישת מכוניות חשמליות. הקרן התרוקנה תוך שמונה ימים בלבד.

הסובסידיות בגרמניה, שיכולות להגיע עד 9,000 יורו לרכב חשמלי, הגדילו פי עשרה את המכירות ב-Carfellows – אתר אינטרנט גרמני למכירת מכוניות. ההצעות הטובות ביותר הן אמנם עבור חברות שרוכשות מכוניות בליסינג לעובדים, שמקבלות גם הטבות מס, אך הנהגים הפרטיים יכולים למצוא באתר מכוניות חשמליות ב-39 יורו לחודש. בצרפת המדינה מציעה סובסידיה של 7,000 יורו עבור רכב חשמלי לשנה, והרוכשים יכולים לקנות רנו זואי ב-79 יורו לחודש.

אנגלה מרקל ועמנואל מקרון בברליןצילום: Michael Sohn/אי־פי

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, ועמנואל מקרון, נשיא צרפת, מבקשים לרכך את המכה שספג מגזר המכוניות ממגפת הקורונה. מכירות המכוניות באירופה מתאוששות בקצב איטי יותר מאשר בארה"ב ובסין, והשוק, שמייצר תעסוקה למיליוני בני אדם ופעילות כלכלית ענפה, זקוק לתמיכת הממשלות. הסובסידיות בגרמניה ובצרפת למכוניות חשמליות הן בין הטובות ביותר בעולם, לפי נתוני בלומברג.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות