אפל ניצחה את האיחוד האירופי: לא תשלם 15 מיליארד דולר על תרגילי מס

בית המשפט של האיחוד האירופי קבע כי הסדרי המס של אפל באירלנד היו חוקיים ■ הפסיקה מהווה הפסד צורם לאיחוד ולממונה על התחרותיות בנציבות האירופית, מרגרט וסטגר

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על התחרות בנציבות האירופית, מרגרט וסטגר
הממונה על התחרות בנציבות האירופית, מרגרט וסטגרצילום: ERIC VIDAL/רויטרס

אפל ניצחה בתביעה המשפטית נגד האיחוד האירופי ותקבל החזר מסים של 13 מיליארד יורו ששולמו לרשויות באירלנד. הפסיקה מהווה הפסד צורם לאיחוד ולממונה על התחרותיות בנציבות האירופית, מרגרט וסטגר.

בית המשפט הכללי של האיחוד האירופי פסק כי הסדרי המס של אפל באירלנד, שבמסגרתם שילמה מס חברות מופחת במטה החברה באירלנד ולא שילמה כמעט מסים על ההכנסות שלה במדינות אירופה השונות - לא נחשבו לסיוע לא הוגן. האיחוד האירופי יכול לערער על ההחלטה. על פי הפסיקה, "הנציבות האירופית לא הצליחה להראות כי היה ניצול מכוון" של סעיף תשלום המס.

אפל מסרה בתגובה כי היא שמחה מפסיקת בית המשפט האירופי. "התיק הזה לא היה קשור לסכום המסים שאנחנו משלמים, אלא למקום שבו אנחנו נדרשים לשלם. אנחנו גאים להיות משלמת המסים הגדולה בעולם כי אנחנו יודעים איזה תפקיד חושב יש לתשלומי מסים בחברה"

חנות אפל בשדרה החמישית בניו יורק
חנות אפל בשדרה החמישית בניו יורקצילום: בלומברג

ממשלת אירלנד קיבלה בברכה את ההחלטה. אירלנד תמיד אמרה בבירור ששתי החברות של אפל לא קיבלו יחס מועדף. הסכום הנכון נגבה בהתאם לחוקי המיסוי של אירלנד", נכתב בהודעה מטעם משרד האוצר האירי. אירלנד היתה שותפה לערעור על תשלום הקנס ביחד עם אפל וטענה כי אירלנד לא העניקה לאפל סיוע מטעם המדינה. "הפסיקה של היום תומכת בעמדה זו", נכתב.

עו"ד ורו"ח יועד פרנקל, ראש תחום מיסוי בינלאומי במשרד זיו שרון, לשעבר מנהל חילופי מידע ביחידה למיסוי בינלאומי ברשות המסים אמר כי "אף שההחלטה של בית הדין של האיחוד האירופי קובעת כי החלטת הנציבות האירופית אינה מהווה סיוע בלתי הוגן, קיימת חשיבות להחלטה זו במשקפי המיסוי הבינלאומי ומחירי ההעברה.

"גם רשות המסים בישראל הדגישה כי יש לבדוק את הפונקציות הכלכליות הממשיות המבוצעות בכל מדינה. תוכנית המאבק בתכנוני המס (BEPS) הובילה ל-Country by Country Reporting שאיפשר בדיקת ייחוס רווחים לכל מדינה בעולם. החלטת בית המשפט אינה יוצאת נגד העקרונות הללו אלא מיישמת אותם באופן מרוכך המותיר שיקול דעת בידי רשות המס המקומית לקבוע, כי יישום עקרונות אלה מוליך למסקנה, כי הרווחים שיוחסו לאירלנד היו נאותים".

הנציבות האירופית פסקה באוגוסט 2016 כי מקלט המס שממנו נהנתה אפל באירלנד לא היה חוקי, והורתה לה לשלם לאירלנד 13 מיליארד יורו בתשלומי מס רטרואקטיביים. אפל נהנתה מיחס מועדף מצד אירלנד בכל הנוגע למיסוי, דבר שהעניק לה "יתרון משמעותי על פני חברות אחרות", נאמר בהודעת הנציבות בקיץ 2016.

"הנציבות האירופית הגיעה למסקנה שאירלנד העניקה לאפל שלא לצורך הטבות מס בשווי של עד 13 מיליארד יורו", נאמר בהודעה וסטגר ב-2016. "זה מפר את חוקי הסיוע של האיחוד האירופי, משום שהדבר אפשר לאפל לשלם הרבה פחות מס מחברות אחרות. אירלנד חייבת כעת לקבל בחזרה את הסיוע הלא חוקי הזה".

ב-2017, נציבות התחרות של האיחוד האירופי תבעה את אירלנד בגלל אי-גביית מלוא סכום השיא במסים מאפל. לאור העובדה כי אפל שילמה את הסכום, והגישה תביעה על כך לבית המשפט של האיחוד האירופי בלוקסמבורג, ביטלה ב-2018 הנציבות את התביעה נגד אירלנד.  "לאור התשלום המלא שביצעה אפל של הסיוע הממשלתי הבלתי החוקי שקיבלה מאירלנד, הנציבה וסטגר מתכוונת להציע למועצת הנציבים לזנוח את הצעדים המשפטיים", אמר ב-2018 דובר הנציבות ריקרדו קרדוסו, באי-מייל.

ב-2014 האשימה הנציבות האירופית את אירלנד בהפרה של חוקי המס הבינלאומיים בכך שאיפשרה לאפל להעביר רווחים של עשרות מיליארדי דולרים למדינה, בתמורה להשארת משרות של החברה באירלנד.

מבנה מס המכונה "האירי הכפול" איפשר לחברה להעביר רווחים למקלטי מס. אפל הקימה בשנות ה-80 שתי חברות באירלנד, בתמורה להטבות מס. ההסדר איפשר לאפל לשלוח לאירלנד תמלוגים ממכירת פטנטים שפותחו בקליפורניה. ההעברה היתה פנימית, וכתוצאה ממנה שילמה אפל מס של 12.5%, במקום 35% בארה"ב. כך יצא שב-2004 נרשמו באירלנד, שבה פחות מ-5 מיליון תושבים, שליש מהכנסות אפל בעולם. החברה האירית השנייה שהקימה אפל באירלנד איפשרה לרווחים לזרום לחברות פטורות ממס באיים הקריביים.

אפל הפכה ב-1980 לאחת החברות האמריקאיות הראשונות שהעבירה את רוב רווחיה לאירלנד, מה שאיפשר לחברה לשלם מס חברות הרבה יותר נמוך לאורך שנים, בשנים מסוימות כ-2% בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker