טראמפ נכנע לאוניברסיטאות: לא יבוטלו ויזות של סטודנטים שלומדים באופן מקוון

ממשל טראמפ ביטל את המדיניות הקובעת כי סטודנטים זרים שלא ילמדו לפחות קורס אחד בקמפוסים של האוניברסיטאות יגורשו ■ הממשל נכנע לאחר תביעות שהגישו האוניברסיטאות והתובעים הכללים של 20 מדינות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
MIT, ארה"ב
MIT, ארה"בצילום: בלומברג

ממשלו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, נכנע לאוניברסיטאות, חברות עמק הסיליקון ו-20 מדינות שקראו לו לבטל את ההחלטה לשלול ויזות לסטודנטים זרים שילמדו באופן מקוון לחלוטין. זהו אירוע נדיר שבו הממשל חוזר בו מהחלטה בנוגע למדיניות ההגירה.

המדיניות היתה עלולה להביא לכך שסטודנטים יגורשו מארה"ב - רק מכיוון שאינם לומדים בכיתות באוניברסיטה. טראמפ ניסה להפעיל לחץ על האוניברסיטאות לפתוח את הקמפוסים מחדש בשנת הלימודים הקרובה בכל מחיר.

ימים לאחר שהוצגה המדיניות ב-6 ביולי, הארוורד ו-MIT הגישו תביעה לביטולה. אתמול, דקות לפני שבית המשפט בבוסטון עמד לשמוע את טיעוני התובעים, הודיעה השופטת אליסון בורוג' כי הממשל הסכים לבטל את המדיניות ולאפשר לסטודנטים זרים ללמוד בצורה מקוונת לחלוטין מארה"ב.

הממשלה טענה כי דרישותיה שסטודנטים ילמדו לפחות קורס אחד בכיתות בקמפוסים באוניברסיטאות הן מקלות לעומת חוק שקיים זה 20 שנים, המחייב את הסטודנטים הזרים לקחת את רוב הקורסים בקמפוסים. ואולם, חוק זה הושעה ב-13 במארס, לאחר שטראמפ הכריז על מצב חירום לאומי והקמפוסים בארה"ב נסגרו.

ספריית בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הארוורד
ספריית בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הארוורדצילום: אי־פי

41 מיליארד דולר מסטודנטים זרים

בכל שנה נרשמים מיליון סטודנטים זרים לאוניברסיטאות בארה"ב. הם תורמים 41 מיליארד דולר לכלכלת ארה"ב ותומכים ב-458 אלף מקומות עבודה. בנוסף לתביעה שהגישו הארוורד ו-MIT, התובעים הכללים של 20 מדינות בארה"ב, כולל קליפורניה ומסצ'וסטס, הגישו תביעה בטענה שמדיניות הממשל הפדרלי מסכנת חיי אדם ואינה הגיונית. התביעה זכתה לתמיכת עשרות אוניברסיטאות וארגונים המייצגים סטודנטים זרים.

הלחץ על הממשל הפדרלי גבר שלשום (שני), לאחר שיותר מ-12 חברות טכנולוגיה, ובהן גוגל, פייסבוק וטוויטר, הביעו תמיכה בתביעה בטענה שהמדיניות פוגעת בעסקים שלהם. אתמול חתמו 15 חברי קונגרס רפובליקאים על מכתב הקורא לטראמפ לבטל את המדיניות בנוגע לסטודנטים הזרים.

לבסוף, הממשל הפדרלי נכנס ללחץ וביטל את המדיניות. "זהו ניצחון משמעותי", אמר לורנס בייקוב, נשיא הארוורד. "המדיניות היתה משבשת לחלוטין את כל מערכת ההשכלה הגבוהה בארה"ב. אין-ספור סטודנטים אמרו לי כי ההנחיות מ-6 ביולי מעמדיות אותם בסיכון רציני. הסטודנטים האלה יכולים עכשיו להירגע ולהתמקד בלימודים, שזה כל מה שהם רצו לעשות".

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

MIT, ארה"ב
MIT, ארה"בצילום: בלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker