הונג קונג בחזית המאבק: טראמפ מבטל את המעמד המיוחד של העיר - ומעניש את סין

נשיא ארה"ב חתם על חוק שיאפשר לממשל להטיל סנקציות על גופים ואנשים שיסחרו עם מוסדות שייקבעו על ידי משרד החוץ - אך נמנע מביטול ההצמדה של הדולר ההונג קונגי למטבע האמריקאי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדה בגן מציגה לחבריה את דגל הונג קונג בעיר שנג'ן, סין, אתמול
ילדה בגן מציגה לחבריה את דגל הונג קונג בעיר שנג'ן, סין, אתמולצילום: AFP

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ביטל את המעמד המיוחד של הונג קונג מול ארה"ב וחתם על חוק שיטיל סנקציות על גורמים רשמיים בסין, שאחראים על הגבלת הפעילות הפוליטית בהונג קונג. מדובר במהלומה לסין - שמגדילה את האי-ודאות של עסקים ובנקים.

"אף ממשל לא פעל בקשיחות כזו מול סין כמו הממשל הזה", אמר הלילה טראמפ בגן הוורדים שבבית הלבן. הוא אמר גם כי הוא לא מתכוון לשוחח עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, ובכך נסוג מהדפוס שלו שבו הוא מותח ביקורת על בייג'ין, אך מתייחס בחום ובכבוד למנהיג הסיני.

טראמפ מאיים להטיל סנקציות על בכירים סינים מאז שנכנס לתוקפו חוק הביטחון הסיני בהונג קונג לפני כשבועיים. החלת החוק, והתגובה של שותפות סחר מרכזיות שמתחו ביקורת על הצעד, עשויה לפגוע משמעותית בכלכלת הונג קונג - שגם כך מטולטלת בעקבות הפגנות נגד הממשלה שנמשכות כבר חודשים רבים, ובעקבות ההגבלות שיצרה התפשטות הקורונה.

טראמפ במדשאות הבית הלבן, אתמולצילום: AFP

סין אמרה היום (רביעי) כי תנקוט צעדי נגד משמעותיים ותטיל סנקציות על בכירים וגופים אמריקאים במסגרת החוק של הונג קונג, אך היא לא פירטה במדויק מה יהיו צעדי הנגד. סין קראה לארה"ב "לתקן את העוולה" ולהפסיק להתערב בנעשה בהונג קונג, ומסרה: "כדי להבטיח את האינטרסים הלגיטימיים של סין, אנחנו ננקוט בצעדים הנדרשים ונטיל סנקציות על אישים וגופים רלוונטיים מארה"ב".

במסגרת החוק האמריקאי, לבנקים ניתנה שנת חסד שבמהלכה הם יידרשו לעצור עסקים מול יחידים וישויות שמשרד החוץ האמריקאי קבע שהם "פוגעים מרכזיים" באוטונומיה של הונג קונג. ממשל טראמפ לא פירט על מי יוטלו הסנקציות.

אחרי תקופת החסד, משרד האוצר האמריקאי רשאי להטיל עונשים על המוסדות והאישים שימשיכו לנהל עסקים מול הגופים האסורים, כולל איסור על כניסת בכירים לארה"ב והגבלת הסחר של המוסדות בדולר, כך לפי הסנטור הרפובליקאי מפנסילווניה פאט טומיי.

"הצעדים האלה, לצד ההגבלות של בייג'ין, ממצבים את הונג קונג בחזית המתיחות בין ארה"ב לסין", אמר אנתוני דפירן, עורך דין מהונג קונג ומחבר הספר "עיר בלהבות: הקרב על הונג קונג".

בורסת הונג קונגצילום: בלומברג

חברת הפרלמנט של הונג קונג ותומכת בממשל הסיני, רג'ינה איפ, תקפה את הצעדים האמריקאים ואמרה בראיון לבלומברג כי הם "רק יובילו לירידה בהשפעה של ארה"ב על העיר". לדבריה, "זה יגרום לתושבי הונג קונג להסתמך יותר ויותר על התמיכה הסינית למען שגשוג ויציבות". היא הוסיפה: "זה לא באמת יפגע ביסודות ההצלחה של הונג קונג כמרכז פיננסי עולמי, מפני שהצעדים יוטלו רק על אישים וגופים ספציפיים ולא יהיו גורפים כפי שאמרו".

במסגרת חוק אמריקאי שאושר ב-1992, ארה"ב מתייחסת להונג קונג, שהיתה עיר אוטונומית עם מערכת חוקים וכלכלה נפרדת מסין, באופן שונה לעומת סין הריבונית בנושאי סחר ובנושאים אחרים. ואולם הצו נשיאותי שפורסם שולל כמה מההחרגות של הונג קונג, לרבות:

  • ביטול היחס המועדף לנושאי דרכון הונג קונגי
  • שלילת הרישיון להחרגות יצוא של סחורות מסוימות
  • ביטול הסכם ההסגרה עם הונג קונג
  • הפסקת אימוני המשטרה והכוחות המיוחדים של הונג קונג על ידי אמריקאים
  • ביטול תוכניות של חילופי סטודנטים
  • איום בהטלת סנקציות על אישים
  • החזרת מכסות לפליטים מהונג קונג

טראמפ והבית הלבן לא פירטו כיצד הצעדים ישפיעו על מגזרים מרכזיים כמו תעשיית הפיננסים הגדולה של הונג קונג. טראמפ החליט שלא להטיל סנקציות חריפות יותר נגד הונג קונג - כמו ביטול הקיבוע של הדולר ההונג קונגי לדולר האמריקאי, כך לפי גורם עם ידע בנושא.

במסגרת החוק האמריקאי, משרד החוץ יצטרך לדווח לקונגרס בכל שנה על בכירים שפוגעים במודל של "מדינה אחת – שתי שיטות" שהונהג בהונג קונג מאז חזרה לשליטת סין ב-1997. החוק גם מעניק לנשיא האמריקאי סמכות להחרים נכסים כדי למנוע כניסה של אישים לארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker