מהפך בצמרת: אפל קרובה מתמיד לארמקו ולתואר החברה עם השווי הגבוה בעולם

אנליסטים משדרים אופטימיות לגבי מניית אפל וצופים שמכשיריה החדשים, שיהיו בעלי קישוריות דור 5, יובילו לעלייה במכירות ■ ואולם, חקירות הגבלים עסקיים באירופה ובארה"ב, מלחמת הסחר מול סין והמיתון העולמי עשויים להעיב על החגיגה

ישראל פישר
מנכ"ל אפל, טים קוק, בהשקה של אייפון 11
ישראל פישר

על רקע העלייה במניות חברות הטכנולוגיה בחודשים האחרונים, אפל צפויה להפוך בקרוב לחברה הציבורית בעלת שווי השוק הגבוה בעולם ולעקוף את חברת הנפט הסעודית ארמקו. מאז שהונפקה ארמקו ב-11 בדצמבר בבורסת סעודיה, מניית החברה ירדה ב-5.6% ושווי השוק שלה, נכון לאתמול (ב'), היה 1.78 טריליון דולר. באותה תקופה עלתה מניית אפל ב-37.6% ושווי השוק שלה, נכון לאתמול, הסתכם ב-1.68 טריליון דולר.

אחרי הנפקת ארמקו, זינקה מניית החברה בגלל מגמת העלייה במחירי הנפט. כמה ימים אחרי ההנפקה, אפילו חצתה החברה רף של 2 טריליון דולר, לשביעות רצונם של הסעודים. ואולם משבר הקורונה, שגרם לצניחת מחירי הנפט, הביא לירידה בהכנסות ארמקו – חברת הנפט הלאומית של סעודיה. באותו פרק זמן, חברות הטכנולוגיה התחזקו, למעט הירידות החדות שנרשמו בפברואר ובמארס כשהמשקיעים חששו מהשפעות משבר הקורונה.

צילום:

האנליסטים מייחסים את העלייה במניית אפל לפרישת רשתות דור 5 בכל העולם – שתאיץ החלפת מכשירים ישנים ותגדיל את המכירות של יצרנית האייפון. בנוסף, הצליחה החברה לשחזר מהר מהצפוי את שרשרת האספקה העולמית שלה ולחזור לייצור בקצב מהיר של מכשיריה. כיום נסחרת מניית החברה תמורת כ-385 דולר, וכמה אנליסטים חוזים שהיא תגיע ל-450 דולר ותשאיר את ארמקו הרחק מאחור.

בספטמבר צפויה להשיק אפל את הדור ה-12 של האייפון שיהיה בעל יכולות דור 5. בנוסף, נהנית החברה מהתאוששות הביקוש בסין. האנליסט דן איב מחברת וודבוש כתב ללקוחות ביו שישי האחרון: "אנחנו מאמינים שבמהלך 2021, אפל תהיה החברה הראשונה (בארה"ב) עם שווי שוק של 2 טריליון דולר בגלל הדחיפה שתקבל החברה מדור 5 ומתנופת הפוטנציאל של השירותים בשנים הקרובות".

בנוסף, מגבירה אפל לצד חברות טכנולוגיה נוספות את ניסיונות החדירה שלה לשוק ההודי – על רקע החשש כי מלחמת הסחר בין סין לארה"ב תפגע בפעילות החברה. כמו כן, כלקח ממשבר הקורונה, מנסה אפל לגוון את מקורות הייצור שלה כדי שתפחית את התלות שלה בייצור בסין.

ואולם בפני החברה עומדים כמה אתגרים, ובראשם חקירות ההגבלים העסקיים בארה"ב ובאירופה. בית המשפט של האיחוד האירופי צפוי להכריע מחר אם לקבל את הערעור של אפל. החברה עירערה נגד הקנס העצום שהוטל על החברה בסכום של 13 מיליארד יורו בגין התחמקות מתשלום מסים על הכנסותיה במדינות האיחוד, בעת שקבעה את מטה החברה שלה באירלנד שבה מסי החברות היו נמוכים יותר – בניגוד לחוקי האיחוד האירופי.

גם בארה"ב מתמודדת החברה עם חקירות הגבלים עסקיים. משרד המשפטים האמריקאי וכמה מדינות בארה"ב עורכים בדיקה בנוגע למדיניות אישור האפליקציות של חברות מתחרות בחנות של אפל וחוששים כי התנהלותה פוגעת בתחרותיות. בנוסף, צפוי מנכ"ל אפל, טים קוק להעיד בקונגרס האמריקאי במסגרת חקירת תחרותיות של חברות הטכנולוגיה הגדולות.

משבר הקורונה הוא אתגר נוסף לאפל. אף שהחברה הצליחה לרשום עליות בתקופה האחרונה, קיים חשש שהמיתון העולמי יפגע במכירות החברה שיהיו נמוכות מהמצופה. החברה צפויה לדווח על תוצאותיה לרבעון השלישי של שנת הכספים שלה ב-30 ביולי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker