מיזוג בענף השבבים: אנלוג דיווייסז רוכשת את מקסים ב-21 מיליארד דולר

שווי השוק של החברה הממוזגת יהיה כ-68 מיליארד דולר והיא תתחרה ישירות בטקסס אינסטרומנטס - החברה המובילה בתחום השבבים האנלוגיים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שבבים. חברת SMIC: "החדשות התקבלו בהלם מוחלט ותדהמה"
שבבים. חברת SMIC: "החדשות התקבלו בהלם מוחלט ותדהמה"צילום: בלומברג

אנלוג דיוויסז סיכמה על רכישת המתחרה מקסים אינטרגרטד פרודקטס תמורת 20.9 מיליארד דולר בעסקת מניות – עסקה שעשויה להתפתח לסבב נוסף של מיזוגים במגזר השבבים, ששוויו 400 מיליארד דולר.

אנלוג תשלם 0.63 מניות עבור מניה אחת של מקסים. המשמעות היא שאנלוג תשלם עבור כל מניה של מקסים סכום הגבוה ב-22% ממחיר המניה בסגירת המסחר ביום שישי - כך מסרו היום שתי החברות. בעלי המניות של אנלוג יחזיקו ב-69% מהחברה הממוזגת, ששוויה יהיה כ-68 מיליארד דולר, כולל חובות, כך מסרו שתי החברות.

רכישת מקסים מסן חוזה, קליפורניה, יוצרת יריבה גדולה יותר לחברת טקסס אינסטרומנטס בשוק המעבדים האנלוגיים והמעבדים המוטמעים (embedded processor chips), שהם רכיבים חיוניים בכל מערכות המחשוב הקיימות.

המיזוגים במגזר השבבים סבלו מעיכובים בעקבות מתיחות ביחסי ארה"ב-סין. בחודש שעבר אישרה סין את רכישת מלאנוקס על ידי אנבידיה, מה שמעודד את אנלוג ומקסים להאמין כי גם המיזוג שלהן יזכה לאישור של הרגולטורים של שתי המעצמות הכלכליות.

רכישות ומיזוגים מתחילות לחזור ולהופיע לאחר כמה חודשים שבהם החברות התמודדו עם השפעות מגפת הקורונה. המיזוג של אנלוג מכיע לאחר שאובר הודיע בשבוע שעבר על רכישת פוסטמייטס, ולאחר שברקשייר התאוויי הודיע על רכישת חברת צנרת גז ואחסון אנרגיה ב-10 מיליארד דולר.

חלק מהעסקות במגזר השבבים נדחו או נזנחו בעקבות הצורך בקבלת אישורה של סין, שוק השבבים הגדול ביותר בעולם. ארה"ב היא ביתן של כמה מיצרניות השבבים והרכיבים האלקטרוניים הגדולות ביותר בעולם.

אנלוג היא קטנה בחצי, במונחי הכנסות, מטקסס אינסטרומנטס. רכישת מקסים לא תצמצם את הפער לחלוטין, אך תרחיב את מגוון המוצרים האנלוגיים של החברה - אחד הגורמים שסייעו לטקסס אינסטרומנטס להיות החברה הדומיננטית בשוק.

תחום המעבדים האנלוגיים והמעבדים המוטמעים היה חלק רדום בתעשיית השבבים ונהנה מעלייה בביקוש בשנים האחרונות. שבבים אנלוגיים ממירים דברים בעולם האמיתי כמו צלילים ולחץ לאותות אלקטרוניים, והמירוץ לאוטומציה במפעלים ובבניינים וכן פיתוח המכוניות האוטונומיות הגדילו את הביקוש לשבבים.

בנוסף, מדובר בתעשייה רווחית. יחס המרווח הגולמי של אנלוג דיווייסז ומקסים עומד על 65%. מאז 2015 מדד השבבים של בורסת פילדלפיה שילש את ערכו. שווי השוק של המדד הוא 1.5 טרליון דולר. בתקופה זו חברות השבבים הגבירו את המיזוגים כדי לחסוך בעלויות. הן מייצרות כעת מספיק מזומנים כדי להתמודד עם חובות גדולים יותר מבעבר.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker