סודיות מובטחת: רשות ני"ע בארה"ב מחלישה את דרישת הדיווח על אחזקות

SEC מקדמת שינוי בחוק, שידרוש חשיפה של האחזקות רק ממנהלי קרנות עם נכסים בשווי 3.5 מיליארד דולר ומעלה ■ אליסון לי, נציבה ב-SEC: "ההצעה מצטרפת לשורה של פעולות שננקטו כדי להחליש את השקיפות ולצמצם את הגישה של הציבור למידע"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יי קלייטון בשימוע בקונגרס, במארס
לוגו בלומברג
בלומברג

קרנות הגידור מתלוננות זה זמן רב על החוקים בארה"ב שמחייבים אותם לחשוף את השקעותיהם לסוחרים אחרים. מנהלי כספים רבים עשויים לגלות כי החובה הזו תעלם בקרוב.

רשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC) הודיעה ביום שישי כי היא שוקלת להקל דרמטית את הדרישה, כך שרק ממשקיעים שמחזיקים לפחות 3.5 מיליארד דולר בניירות ערך יצטרכו לחשוף את אחזקותיהם מדי רבעון. לפי החוקים הקיימים, מנהלי קרנות עם יותר מ-100 מיליון דולר בניירות ערך חייבים לדווח על השקעותיהם כל שלושה חודשים.

לפי הרשות, אם השינוי אכן ייצא לפועל, מנהלי ההשקעות ימשיכו לדווח על כ-90% משווי שוק המניות האמריקאי. במסגרת התוכנית, כ-90% מהקרנות הקטנות לא יצטרכו לדווח על אחזקותיהן והחברות יחסכו 136 מיליון דולר בשנה, לפי הערכת הרשות. SEC מאפשרת לציבור להגיב להצעה ב-60 הימים הקרובים. 

כיום, מנהלי קרנות גידור, קרנות נאמנות ומנהלי כספים אחרים חושפים את השקעותיהם בטופס הידוע בשם 13F. הם חייבים להגיש את הטופס תוך 45 יום מסוף הרבעון. המסמכים מפרטים אחזקות הקרן במניות שנסחרות בארה"ב, וכן אופציות ואג"ח. הדו"חות לא כוללים ניירות ערך שלא נסחרים בארה"ב, והם גם לא מראים את המחיר בהם נקנה או נמכר נייר ערך. אחת ההשפעות של ההצעה היא שמנהלי קרנות גידור מוכרים, שמגבילים את השקעותיהם בשוקי המניות, יוכלו כעת לא לחשוף את אחזקותיהם לציבור.

ג'י קלייטון, יו"ר SEC, אמר: "ההצעה תעדכן - בראשונה זה 40 שנה - את הרף להגשת טפסי 13F לרמה שמקדמת את היעדים של SEC לפיקוח על אחזקות מנהלי השקעות גדולים והפחתת הנטל על מנהלי קרנות קטנים".

אליסון לי, נציבה ב-SEC, אמרה כי היא מתנגדת למהלך, וטענה כי התחזיות לחיסכון בעלויות לא מצדיקות את ההפסד הציבורי – אובדן שקיפות של תיקי ההשקעות שמנהלים נכסים בשווי 2.3 טריליון דולר. היא גם פיקפקה בדיוק ההערכות לחיסכון, ותהתה אם הקונגרס נתן ל-SEC סמכות לשנות את החוקים, כפי שההצעה מבקשת. "ההצעה הזו מצטרפת לשורה ארוכה של פעולות שננקטו באחרונה כדי להחליש את השקיפות ולצמצם את הגישה של SEC ושל הציבור למידע על השווקים", אמרה לי.

קלייטון נבחר לתפקידו על ידי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, והעדיפות הראשונה שלו היא לצמצום הדרישות הרגולטוריות מחברות קטנות, על ידי החלשת חובת חשיפת המידע לעומת זו החלה על חברות גדולות.

 לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker