כלכלת קורונה: באירופה משקיעים בצעירים ובתשתיות, בארה"ב נופשים – ומחכים לצ'קים

הבריטים מנסים למנף את המשבר החריף לטובת התייעלות במשק האנרגיה ובתעסוקת צעירים ■ באיטליה מתכננים להשתמש במענקי האיחוד האירופי ולהגדיל את הגירעון - לצורך השקעה באינטרנט, כבישים ואנרגיה ■ בארה"ב, הממשל בחופש והציבור מצפה לסבב נוסף של מענקים

קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק בתקופת הקורונהצילום: JOHANNES EISELE / AFP
קורין דגני

על רקע ההתאוששות האטית ממשבר הקורונה והתחזיות העגומות לחודשים הקרובים, מדינות רבות ממשיכות לגבש תוכניות חילוץ וסיוע. התוכניות כוללות גם תמריצים נקודתיים, במטרה להמריץ את הכלכלה ולהחזיר את האנשים לעבודה.

בריטניה: משקיעים בשימור עובדים

בריטניה חשפה אתמול תוכניות שמסתכמות ב–30 מיליארד ליש"ט, כדי לסייע לכלכלה המקרטעת — נוסף על חבילת סיוע גדולה שאמורה לצאת לפועל בסתיו. שר האוצר, רישי סונאק, הודיע כי הממשלה תשקיע 9.4 מיליארד ליש"ט בתמריצים למעסיקים, כדי שלא יפטרו עובדים; 2.1 מיליארד ליש"ט יושקעו בתוכנית שנועדה למנוע אבטלת צעירים. "אנשים צעירים נושאים ברוב הנטל של משברים כלכליים, והפעם הם בסיכון מיוחד משום שהם עובדים במגזרים שנפגעו באופן חסר תקדים מהמגפה", אמר.

במסגרת התוכנית, שנקראת קיקסטארט, הממשלה תממן את שכרם של כ–350 אלף בני 18 עד 24 בזמן התמחות מקצועית של שישה חודשים. הם יקבלו שכר מינימום עבור שבוע עבודה של 25 שעות, והמעסיקים יוכלו להוסיף לסכום זה. התוכנית, שתיפתח להרשמה באוגוסט, תתחיל לפעול בסתיו ותסתיים בדצמבר 2021.

כמו כן, 4.1 מיליארד ליש"ט יוקצו להורדת המע"מ מ–20% ל–5% במגזר המלונות והמסעדות המתקשים להתאושש; 1.6 מיליארד ליש"ט יופנו לשיפור מיומנויות של עובדים ולהתמחויות במקומות עבודה; חצי מיליארד ליש"ט נועדו לחלוקת שוברים למסעדות; 5.6 מיליארד ליש"ט יושקעו בתשתיות — בתי ספר, חולים וכבישים; 3.8 מיליארד ליש"ט ישמשו לביטול מס הבולים על בתים במחיר של עד 500 אלף ליש"ט, במטרה לאושש את שוק הדיור; 2 מיליארד ליש"ט יוקצו להתקנת בידוד בבתים, כדי לשפר את היעילות האנרגטית; ועוד מיליארד ליש"ט יושקעו ביעילות האנרגטית של בתי חולים ובתי ספר.

חוגגים את פתיחת הפאבים בלונדון, השבועצילום: Victoria Jones/אי־פי

שיעור האבטלה בבריטניה נמוך מ–4%, הודות לתוכניות שימור עובדים, אבל ב–OECD מעריכים שהוא עלול לזנק ל–15%. הכלכלה הבריטית התכווצה באפריל ביותר מ–20%. עלות התמיכה בעסקים ובעובדים במהלך המשבר נאמדת ב–130 מיליארד ליש"ט. החוב הלאומי עבר את התמ"ג בפעם הראשונה מאז שנות ה–60.

איטליה: בונים תשתית לצמיחה כלכלית

ממשלת איטליה מתכננת להגדיל את ההוצאה הציבורית באופן דרמטי. הממשלה חשפה השבוע פרטים מתוכנית הרפורמה הלאומית — שתכלול הוצאה נוספת על חינוך, צעדים להגדלת ההשקעה הפרטית ושיפור התחרותיות.

התוכנית החדשה כוללת מענקים והלוואות מתוכניות הסיוע של האיחוד האירופי שעדיין לא אושרו ויעלו לדיון בוועידת מנהיגי האיחוד בשבוע הבא. הנציבות האירופית צופה כי כלכלת איטליה תתכווץ השנה ב–11.2% — יותר מכל מדינות הגוש. ההימור של איטליה הוא שהשקעה במודרניזציה — אינטרנט מהיר, כבישים, אנרגיה ועוד — תוציא אותה מהדשדוש הכלכלי המתמשך. וזה מה שיאפשר לה בסופו של דבר להקטין את החובות, שיהיו השנה גבוהים בהרבה מ–150% מהתמ"ג.

תור באתרי התיירות של ונציה, השבועצילום: בלומברג

איטליה צפויה להוציא השנה ובשנה הבאה 206 מיליארד יורו במסגרת התגובה הפיננסית למשבר הקורונה, באמצעות הגדלת הגירעון בתקציב — ב–75 מיליארד יורו השנה וב–26 מיליארד יורו בשנה הבאה. זה כולל הוצאה נוספת של 67 מיליארד יורו על תחבורה, שתגדיל את תקציב התשתיות ל–200 מיליארד יורו. ראש הממשלה, ג'וזפה קונטה, אמר שלשום במסיבת עיתונאים כי המדינה תשיק בקרוב 130 פרויקטי תשתית.

מסעדה בוונציה, השבועצילום: בלומברג

ארה"ב: עוד חבילת תמריצים

בארה"ב מעריכים כי חבילת תמריצים נוספת תאושר על ידי הקונגרס בסוף החודש או בתחילת אוגוסט, ומה שמעניין את רוב האמריקאים הוא אם החבילה הזו תכלול צ'ק שיגיע אליהם ישירות הביתה. "אני חושב שמי שנפגעו בצורה הקשה ביותר הם אלה שמרוויחים עד 40 אלף דולר בשנה", אמר ביום שני מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, כשנשאל אם החבילה תכלול סבב נוסף של צ'קים. "רבים מהעובדים האלה מועסקים בתעשיית האירוח, אז יכול להיות שזה יהיה חלק מזה", הוסיף.

חנות של אפל בניו יורקצילום: ANGELA WEISS / AFP

סבב ראשון של חלוקת צ'קים התחיל באמצע אפריל. כל בוגר קיבל 1,200 דולר ועוד 500 דולר עבור כל ילד. מי שמרוויח יותר מ–75 אלף בשנה קיבל פחות, ומי שמרוויח יותר מ–99 אלף דולר — לא קיבל כלל מענק.

הקונגרס יצא לחופשה ב–3 ביולי עד 20 בחודש, ואז ייצא שוב לחופשה ב–7 באוגוסט. כלומר, יהיו לו 15 ימי עבודה בלבד להעביר את חבילת התמריצים הנוספת.

סינגפור: השתתפות במימון לימודים - לכל אזרח מעל גיל 25

"בתקופות כאלה, כשהעסקים לא בדיוק משגשגים, מה אפשר לעשות עם הזמן של העובדים? כנראה שהכשרה היא השימוש הטוב ביותר", אמרה במארס השרה האחראית על כוח האדם בסינגפור, ג'וזפין טאו.

שוק בסינגפור, השבועצילום: JOSEPH CAMPBELL/רויטרס

גם לפני הקורונה פעלו בסינגפור באופן יצירתי בכל הקשור לשיפור מיומנויות העובדים. אחת הדוגמאות היא סקילס פיוצ'ר (SkillsFuture) - ארגון ציבורי שהוקם במטרה לתת לסינגפורים אפשרות לפתח את הפוטנציאל האישי שלהם לאורך החיים, ללא קשר לנקודת ההתחלה - ופעילות הארגון מיועדת לכל התושבים, צעירים ופנסיונרים.

בתקציב האחרון שהעבירה סינגפור בפברואר, כל תושב בן 25 ויותר קיבל "קרדיט" של 500 דולר סינגפורי (358 דולר אמריקאי), שאותם הוא יכול לנצל בסקילס פיוצ'ר, שמציע כ–8,000 קורסים במוסדות להשכלה גבוהה. המטרה היא לעודד לקיחת אחריות על הלמידה במהלך החיים ולקבל החלטות בתחום. בנוסף, עסקים קיבלו קרדיט של 10,000 דולר סינגפורי לשיפור המיומנויות של העובדים.

בעקבות הקורונה, הממשלה מציעה כמה סוגים של תוכניות הכשרה מקצועית - בין השאר תוכנית המיועדת למי שאיבדו את מקום עבודתם במגפה (SGUS). הקורסים, שההרשמה אליהם כבר התחילה, נמשכים בין שישה חודשים לשנה, וכוללים לימודים במשרה מלאה. התלמידים מקבלים 1,200 דולר סינגפורי בחודש, כדי לכסות הוצאות בסיסיות, ובסיום הלימודים הם יקבלו סיוע במציאת עבודה. מחיר הקורסים מסובסד - בין 500 ל–1,000 דולר סינגפורי.

תוכנית אחרת מיועדת לעצמאים ופרילנסרים שמעוניינים לפתח את המיומנויות שלהם. בתוכנית הזו התלמידים מקבלים כ–10 דולרים מקומיים לשעת לימוד. תחומי הלימוד מגוונים - בין השאר תיירות, אומנויות, נדל"ן, מדיה וקורסים ממוקדים ליזמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker