הורדת המע"מ במסעדות ותמיכה בצעירים: התוכנית הבריטית להצלת הכלכלה

רישי סונאק, שר האוצר הבריטי, הציג תוכנית תמריצים נוספת לשווקים למרות התנגדות חברי מפלגתו השמרנית - שחוששים מעלייה חדה בגירעון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גשר לונדון - ריק גם בשעת שיא, היום
גשר לונדון - ריק גם בשעת שיא, היוםצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס

שר האוצר הבריטי, רישי סונאק, הציג היום (ד') את התוכנית הכלכלית של ממשלת בריטניה שנועדה להציל מקומות עבודה ולהחיות את כלכלת בריטניה שסובלת מנזקי מגפת הקורונה. התוכנית כוללת הורדת מסים על רכישת בתים וארוחות מחוץ לבית ובונוס למעסיקים שלא יפטרו עובדים.

"אנחנו מתמודדים עם אתגרים כלכליים משמעותיים", אמר שר האוצר היום בעת שהציג את התוכנית הכלכלית מול בית הנבחרים הבריטי. הוא פירט את חבילת התמריצים שהוא מעוניין לכלול בתקציב המדינה שיעלה להצבעה בסתיו. "בתוך חודשיים בלבד, הכלכלה שלנו התכווצה ב-25% - שיעור הדומה לצמיחה שלה ב-18 השנים האחרונות", אמר.

הוא הבטיח לתמוך בחברות שלא פיטרו עובדים ולעשות כל שביכולתו כדי לשמור על מקומות עבודה ולהעניק למשפחות תקווה בחודשים הקרובים.

רישי סונאק, שר האוצר של בריטניהצילום: בלומברג

בין היתר, התוכנית של סונאק בהיקף של 30 מיליארד ליש"ט (37.6 מיליארד דולר), כוללת:

  • העלאת רף מס הבולים לרכישות של נכסים בשווי של יותר מחצי מיליון ליש"ט עד למארס 2021. המשמעות היא שתשעה מכל עשרה רוכשי דירות לא ישלמו כלל מס בולים.
  • קיצוץ של ששה חודשים במע"מ במסעדות, בתי מלון ואטרקציות ל-5% לעומת 20%.
  • תוכנית בסך 9 מיליארד ליש"ט להגנה על עובדים שחזרו מחל"ת.
  • הבטחה למימון ארוחות מוזלות במסעדות במדינה במהלך אוגוסט.
  • מימון משכורות ליותר מ-200 אלף עובדים צעירים בשווי של 2 מיליארד ליש"ט.
  • תוכנית בידוד ושיפץ של בתי חולים, בתי ספר ובתים פרטיים בשווי של 3 מיליארד ליש"ט.

בפני סונאק עומדת משימה קשה: חילוץ הכלכלה החמישית בגודלה בעולם ממה שעשוי להתברר כמיתון החריף ביותר זה 300 שנה. האבטלה במדינה צפויה לזנק אחרי שתסתיים התוכנית הממשלתית חסרת התקדים להשתתפות במימון המשכורות של 12 מיליון עובדים בממלכה.

סונאק אמר היום כי אידאולוגיה פוליטית לא תעצור בעדו – גם על רקע קריאות מצד חברי מפלגתו השמרנית למנוע זינוק בחוב הציבורי של בריטניה. "בכל מקום שבו יצוצו בעיות, נתמודד עמן. במקומות שבהם תמיכה תהיה מוצדקת, נספק אותה. במקומות שבהם יתעוררו אתגרים, נתגבר עליהם", הוא אמר. "נכנסנו למשבר הזה כשאנחנו לא משועבדים לדוגמטיות ונמשיך ברוח הזו שמונעת תמיד בשאיפה לעשות את הדברים הנכונים".

הוא הכריז על תוכנית פיצוי למעסיקים שיחזירו עובדים מחל"ת וישמרו על משרתם לפחות עד לסוף ינואר. עסקים יקבלו בונוס של 1,000 ליש"ט לכל עובד שיחזור מחל"ת. בנוסף, הוא הכריז על הורדה של המע"מ במסעדות, בתי מלון ואירוח ואטרקציות ל-5%, לעומת 20%. הקיצוץ במע"מ יישאר בתוקף עד 12 בינואר ולפי סונאק עלות הצעד מוערכת ב-4 מיליארד ליש"ט. עוד הוא הכריז על תוכנית "תאכלו בחוץ" שמסגרתה מסעדות משתתפות יציעו הנחה של 50% על התפריט בימים שני עד רביעי במהלך אוגוסט.

עוד חשף משרד האוצר תוכנית סיוע בהיקף של 2 מיליארד ליש"ט, שבמסגרתה ישולם שכר ליותר מ-200 אלף צעירים עובדים. בסך הכל, עלות תוכנית התמיכה במקומות עבודה ובסביבה שהציג משרד האוצר לפני הנאום של סונאק תגיע ל-6 מיליארד ליש"ט. התוכנית הזו נוספת לתוכנית ההשקעה בתשתיות לבניית בתי ספר, כבישים ובתי חולים שעליה הכריז בשבוע שעבר ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, שאמר שבריטניה "תבנה, תבנה ותבנה" כדי לצאת מהמשבר.

לכתבה המלאה ב"בלומברג"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker