ארגוני זכויות אזרח על הפגישה עם צוקרברג וסנדברג: "מאכזב מאוד, ספין"

בעקבות חרם המפרסמים על פייסבוק נפגשו בכיריה עם ארגוני זכויות אזרח, אבל לא הגיעו להסכמות ■ מנהל אחד הארגונים אמר: "הם הגיעו לפגישה בציפייה לקבל ציון גבוה על השתתפות. אבל השתתפות לבדה אינה מספיקה"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוקצילום: AFP

מארק צוקרברג ושריל סנדברג, שני המנהלים הבכירים ביותר בפייסבוק, נפגשו עם ארגוני זכויות אזרח ביום שלישי בניסיון לרכך את עמדתם לגבי האופן שבו החברה מתייחסת לשיח שנאה. מסתמן כי הם לא הצליחו בכך.  

במשך יותר משעה דנו צוקרברג, סנדברג ובכירים נוספים בפייסבוק בזום עם נציגים של הליגה נגד השמצה, ארגון זכויות השחורים המשפיע NAACP, צבע של שינוי וקבוצות נוספות, בנושא האופן שבו החברה מתמודדת עם דברי הסתה. הארגונים האלה גרמו בזמן האחרון למאות חברות – כמו יוניליוור ובסט ביי – לעצור פרסום מודעות בפייסבוק, במחאה על השיח הרעיל והדיסאינפורמציה שהיא מפיצה.

הקבוצות אמרו כי הן שטחו במהלך השיחה עשר דרישות שנועדו למנוע הפצת שנאה באתר. לפי הצהרה של קבוצת פרי פרס (Free Press), הדרישות כללו גיוס של מנהל בכיר עם רקע בזכויות אדם, הסכמה לעריכת ביקורות עצמאיות בחברה באופן שגרתי ועדכון נהלים.

לדברי הנציגים שהשתתפו בשיחה, צוקרברג וסנדרס הסכימו להעסיק אדם שיעסוק בזכויות אזרח, אבל לא הגיעו להסכמה לגבי הבקשות האחרות. במקום זאת, מנהלי פייסבוק חזרו להשמיע "ספינים" ולהפעיל את "מכונת יחסי הציבור העוצמתית", לדברי הנציגים. "מנהלי החברה העלו את אותן נקודות ישנות במטרה לפייס אותנו - מבלי לקבל את הדרישות שלנו", אמרה ג'סיקה גונזלס, מנהלת שותפה בפרי פרס שהשתתפה בשיחה.

מנהלים אחרים בארגוני זכויות אזרח אמרו כי הפגישה היתה "מאוד מאכזבת" וטענו כי פייסבוק סובלת מכשל תפקודי. בשיחה שהתקיימה עם התקשורת לאחר פגישת הזום, אמר רשאד רובינסון, מנהל ארגון "צבע של שינוי", כי מנהלי פייסבוק "הגיעו לפגישה בציפייה לקבל ציון גבוה על השתתפות. אבל השתתפות לבדה אינה מספיקה".

פייסבוק אמרה בהצהרה כי הארגונים "רוצים שפייסבוק תהיה נקייה משיח שנאה, וכך גם אנחנו". החברה הדגישה כי היא נוקטת צעדים כדי "לשמור את השנאה מחוץ לפלטפורמה", והוסיפה: "אנחנו יודעים כי נישפט לפי מעשינו ולא לפי מילותינו, ואנחנו מודים לארגונים ולאחרים על המחויבות שלהם לנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker