יותר גמישות, יותר השקעה בעובדים: כך מציע OECD להתמודד עם משבר התעסוקה

האבטלה במדינות הארגון תגיע ל-10% בסוף השנה, ותישאר גבוהה גם ב-2021. הנפגעים העיקריים הם צעירים, נשים ובעלי הכנסה נמוכה

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור לקבלת דמי אבטלה בלאס וגאס, במארס
תור לקבלת דמי אבטלה בלאס וגאס, במארסצילום: John Locher/אי־פי
קורין דגני
קורין דגני

דו"ח התעסוקה של OECD שפורסם היום (ג') מציג תמונה קודרת ביותר של תוצאות משבר הקורונה – אבל מעניק גם הכוונה למדינות הארגון לגבי המדיניות שעליהן לנקוט בהמשך הדרך כדי לצלוח אותו בצורה מיטיבית.

האבטלה תישאר גבוהה גם ב-2021, קובע הדו"ח, ותתחיל לרדת במהלך השנה. בסוף 2020 האבטלה במדינות OECD תהיה בסביבות 10%, לעומת 5.3% בסוף השנה שעברה - אבל אם יהיה גל נוסף של המחלה בסתיו הקרוב, שיעור האבטלה יטפס ליותר מ-12%.

רוב מדינות הארגון נהנו מירידה משמעותית באבטלה בעשור האחרון: בקנדה, למשל, ירדה האבטלה מ-8% בתחילת העשור הקודם ל-5% בשנה שעברה; איטליה סבלה מאבטלה של 13% בסוף 2014 וירדה ל-6.5% לפני המשבר. ואולם האבטלה שבה לזנק בעקבות התפשטות – בקנדה לכמעט 14%, ובאיטליה ל-8%.

הפגנת עובדי ענף התרבות והאירועים מול כנסת ישראל, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

במדינות שיישמו תוכניות לשימור עובדים (כלומר, הממשלה סיבסדה תשלום שעות לעובדים או השלימה את השכר שלהם עד שיעור מסוים), לא נרשם עדיין זינוק באבטלה, ולכן לגביהן, הנזק המלא לשוק התעסוקה יתגלה רק בשלב מאוחר יותר.

מדינות OECD נקטו צעדים חסרי תקדים בתגובה למגפה, נטען בדו"ח – מבחינת ההיקף, העומק והמהירות שלהם - במטרה לסייע לעובדים ולחברות במשק. כל המדינות העניקו סיוע פיננסי לחברות, וכמעט כולן גם נתנו סיוע כספי לעובדים שאיבדו את עבודתם או הכנסתם נפגעה. 92% ממדינות OECD סייעו כספית לעובדים שנאלצו להיות בבידוד, כמעט 90% יישמו תוכניות לשימור עובדים, כ-80% הגדילו את מספר ימי המחלה, וכ-70% סייעו לעובדים בכך שאיפשרו להם להישאר בבתים.

לעודד את העובדים לעבור לתחומים שאינם מסובסדים

מחברי הדו"ח קבעו כי בזמן הקרוב, הדבר החשוב ביותר הוא שמירה על ביטחון העובדים ובריאותם, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא עבודה מהבית, אם הדבר אפשרי. הארגון מדגיש גם את חשיבותם של ימי המחלה כאמצעי למניעת התפשטות במקומות עבודה. מאחר שבמדינות רבות הילדים עדיין לא שבו לבתי הספר, ובחלקן שבו באופן חלקי בלבד, הארגון מציע לחזק את זכויות העובדים כך שתתאפשר להם יותר גמישות בעבודה – לא רק עבודה מרחוק, אלא גם גמישות בשעות ההתחלה והסיום של יום העבודה, ופתרונות נוספים ברוח דומה. בעתיד הקרוב, ייתכן כי יהיה צורך לתת לעובדים ימי חופשה מיוחדים המיועדים למצבי חירום משפחתיים.

צעד נוסף שעל המדינות לבצע הוא שינויים בתוכניות לשימור עובדים – שאכן סייעו להשאיר את האבטלה נמוכה יחסית (בישראל לא יושמו תוכניות כאלה). כך, יש לתת לחברות תמריץ להפסיק באופן הדרגתי את ההסתמכות על סובסידיה ממשלתית. התמיכה הממשלתית צריכה להיות מוגבלת בזמן, אבל משך הזמן המקסימלי שלה לא צריך להיות חקוק בסלע, נכתב בדו"ח.

כמו כן, ממשלות צריכות לעודד מעבר של עובדים מתחומים שבהם העסקתם מסובסדת – לתחומים שאינם מסובסדים על ידי המדינה. OECD מדגיש גם את החשיבות של הכשרת עובדים, בעיקר של אלה העובדים שעות מעטות ובמגזרים שכיום אינם יכולים לפעול ללא מימון ממשלתי. שילוב של הכשרה ועבודה חלקית יסייע לעובדים להגדיל את החיוניות של עבודתם הנוכחית, וישפר את סיכוייהם למצוא עבודה אחרת.

הנפגעים העיקריים מהזינוק באבטלה הם צעירים, נשים ועובדים בעלי הכנסה נמוכה. ב-OECD קוראים לממשלות להבטיח רשתות ביטחון סוציאליות לאלה הזקוקים להן, ולהרחיב את שירותי התעסוקה ואת הכשרות העובדים - במטרה להחזיר את שוק העבודה לפעילות הדרגתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker