באפט שבר את בצורת הרכישות ומהמר על שוק האנרגיה

חלק מהמשקיעים בברקשייר התאוויי החלו לפקפק ביכולתו של האורקל מאומהה לזהות עסקות פורצות דרך ■ ההשקעה בתחום האנרגיה מגיעה על רקע השפל במחיר הגז הטבעי, אך גם על רקע שינויים מהותיים בתעשייה כולה ומעבר לאנרגיות ירוקות

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וורן באפט על מסך מחשב באסיפת בעלי המניות הווירטואלית של ברקשייר האתוויי, מאי 2020צילום: בלומברג
בלומברג

וורן באפט מצא סוף-סוף את הרכישה של תקופת המשבר. ברקשייר התאוויי, שלא ביצעה השקעות או רכישות מהותיות בשיא מגפת הקורונה והנפילות בשווקים, שברה את שתיקתה בסוף השבוע של חופשת יום העצמאות בארה"ב עם הרכישה הגדולה ביותר זה ארבע שנים.

ההסכם לרכישה של חטיבת הובלת הגז הטבעי של חברת האנרגיה דומיניון אנרג'י מאותת לשווקים כי באפט מוכן לחזור ולהשקיע בחברות, אומר דייוויד קאס פרופסור לכלכלה באוניברסיטת מרילנד. "הוא מוכן להשקיע סכומים נכבדים".

באפט הפך את ברקשייר התאוויי לתאגיד השקעות ששוויו 434 מיליארד דולר ויצר לעצמו מוניטין של משקיע המסוגל לערוך עסקות מסובכות וייחודיות בזמנים של תנודתיות רבה בשווקים. חלק מהמשקיעים ביקרו את באפט על כך שלא מצא הזדמנויות רכישה במהלך המפולת בשווקים במארס ואף מכר את אחזקות ברקשייר בחברות התעופה האמריקאיות, והיו מבקרים שטענו כי באפט איבד את יכולתו לזהות עסקות מהסוג שהפך את ברקשייר להצלחה מסחררת.

"אנחנו גאים בהוספת נכסי הגז הטבעי לתיק ההשקעות החזק שלנו במגזר האנרגיה", אמר באפט, יו"ר ומנכ"ל ברקשייר התאוויי. באפט רואה בעסקי האנרגיה של החברה אחד התחומים המובילים באחזקות ברקשייר במגזרים שאינם ביטוח.

הרכישה מרחיבה את אחזקותיה של ברקשייר במגזר האנרגיה ומוסיפה לחברה תשתיות נוספות לטיפול באחזקות הגז הטבעי והאנרגיה של החברה בארה"ב במקומות כמו נבדה ואייווה. כמו כן, ברקשייר מבצעת את הרכישה בתקופה שבה שוק הגז נמצא בשפל. מחירי הגז בחוזים העתידיים ירדו בחודש שעבר לשפל של 25 שנה, אבל הם התאוששו מעט מאז.

"זה נראה כמו אישור לכך שסחורות כמו אנרגיה נסחרות מתחת לשווי ההוגן שלהן", אומר ביל סמיד, מנהל ההשקעות בחברת סמיד קפיטל, שמחזיקה במניות ברקשייר. "כשהנכסים מגיעים לתחתית הם עוברים מהחלשים לחזקים".

ברקשייר מגדילה אחזקות במגזר שעומד בפני רגולציה גוברת על רקע ההתרחקות מדלקים מאובנים – נפט, גז, פחם – להשקעות באנרגיה ירוקה. דומיניון עצמה מסרה אתמול כי היעד שלה הוא להגיע לאפס פליטות מזהמים עד 2050.

העסקה מפנה זרקור אל עבודתו של גרג אייבל, אחד הסגנים של באפט. אייבל אחראי על אחזקות האנרגיה של ברקשייר זה שנים ומכהן כיו"ר ברקשייר אנרגיה, נוסף על תפקידו כסגן היו"ר של כל עסקי החברה שאינם במגזר הביטוח. הוא ידוע כאחת מדמויות המפתח בחברה שדחפו לרכישת NV אנרג'י ב-2013, והוא מסומן כאחד היורשים הפוטנציאליים של באפט בברקשייר.

עסקת דומיניון הוא הגדולה ביותר של ברקשייר מאז רכשה את פרסיג'ן קסטפרטס ב-2016. ברקשייר סיימה את הרבעון הראשון של 2020 עם קופת מזומנים של 137 מיליארד דולר, כך שעסקת דומיניון מהווה 7% בלבד מסכום זה.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker