הודו יוצאת למלחמה באמזון, גוגל ופייסבוק

מדיניות חדשה בהודו עשויה להגביל את פעילות הסחר המקוון של חברות זרות במדינה - והן יחויבו למסור מידע לממשלה על לקוחות ומוכרים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסד אמזון, ג'ף בזוס, באירוע של החברה בניו דלהי שבהודו
מייסד אמזון, ג'ף בזוס, באירוע של החברה בניו דלהי שבהודוצילום: ANUSHREE FADNAVIS/רויטרס

טיוטת המדיניות של הודו בנושא סחר מקוון כוללת צעדים שיכולים לסייע לסטארט-אפים מקומיים, ולהטיל פיקוח ממשלתי על האופן שבו חברות מנהלות מידע. בשנתיים האחרונות שוקדת ממשלת הודו על פיתוח מדיניות בניסיון להפחית את הדומיננטיות של ענקיות הטכנולוגיה העולמיות כמו אמזון, גוגל ופייסבוק.

במסגרת טיוטת התקנות החדשות, שכוללת 15 עמודים והגיעה לידי בלומברג, הממשלה תמנה רגולטור שיהיה אחראי על סחר מקוון, כדי לשמור על התחרותיות בתחום ולאפשר גישה נרחבת למשאבי מידע. הטיוטה הוכנה על ידי המחלקה לקידום התעשייה והסחר באינטרנט במשרד המסחר ההודי.

במסגרת התקנות החדשות, הממשלה תקבל גישה לקוד המקור ואלגוריתמים של חברות סחר מקוון, ולפי המשרד, זה יסייע לממשלה להבטיח שלא יהיו "הטיות דיגיטליות". ההנחיות דנות גם בשימוש "מתקבל על הדעת" בבינה מלאכותית על ידי חברות הסחר המקוון.

הכלכלה הדיגיטלית בהודו צומחת במהירות, וכיום יש במדינה חצי מיליארד משתמשים בסחר מקוון – מספר שצומח כל הזמן. הממשלה מנסה להרחיב את שליטתה בתחומים רבים – החל מקמעונות מקוונת ועד לתוכן בסטרימינג, שירותי הודעות ותשלומים דיגיטליים. חברות רב לאומיות מובילות את הפעילות במדינה בתחומים האלה, בעוד סטארט-אפים מקומיים מקווים לסיוע ממשלתי. באחרונה אסרה ממשלת הודו על שימוש בעשרות אפליקציות של ענקיות טכנולוגיה סיניות.

לפי הכתוב במסמך, חברות הטכנולוגיה נוטות לשמור על השליטה ברוב המידע שהן אוספות. "זהו אינטרס של הצרכנים ההודים והמערכת המקומית לאפשר שיהיו יותר ספקי שירותים. השפעות הרשת לא נועדו ליצירת מונופולים דיגיטליים שמנצלים לרעה את מעמדם בשוק", נכתב.

בנוגע לאחסון המידע, לא נקבע אילו חברות סחר מקוון יוכלו לאחסן את המידע בהודו: "הממשלה, בהתייעצות עם בעלי המניות הרלוונטיים, תגדיר את הקטגוריות של סחר אלקטרוני שידרשו מהחברות התאמות או אחסון מקומי". נושא אחסון המידע היווה בעיה בטיוטות קודמות שפורסמו והובילו לטענות כי הן מסייעות מדי לחברות מקומיות על חשבון חברות אחרות. החברות יתחייבו להעניק לממשלה גישה למידע בתוך 72 שעות, ולפי הטיוטה המידע הזה יהיה קשור לביטחון לאומי, מיסוי וחוק וסדר.

במסמך נכתב גם כי פלטפורמות סחר אלקטרוני יהיו חייבות לספק לצרכנים מידע על המוכרים, ובהם מספר הטלפון, קשר לשירות לקוחות, מייל וכתובת פיזית. במקרה של מוצרים מיובאים, החברות יידרשו לכתוב את מדינת המוצא של המוצר ואת שווי הייצור שנעשה בהודו. בנוסף, חברות שמספקות שירותי סטרימינג ומאחסנות אמצעי תשלום יהיו נתונות לפיקוח כדי להבטיח שהתשלומים מבוצעים בערוצים מפוקחים.

משרד המסחר ההודי יפרסם בקרוב את טיוטת התקנות לתגובות הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker