אירופה מצליחה לרסן את שיעור האבטלה - אך הבעיות לא נפתרו

שיעור האבטלה ב-19 המדינות החברות בגוש היורו עלה במאי ל-7.4% מ-7.3% באפריל ■ ממשלות השתמשו בתוכניות תמיכה בשוק העבודה כדי לרכך את ההשפעה של הווירוס על העובדים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרדים ממתינים בתור ללשכת האבטלה במדריד
ספרדים ממתינים בתור ללשכת האבטלה במדרידצילום: בלומברג

אירופה הצליחה לרסן את העלייה באבטלה שנגרמה ממגפת הקורונה עם מגוון רחב של תוכניות תמיכה ממשלתיות, אך גם אלה אינם יכולים להסתיר את המצוקה הכלכלית והחרדות בקרב עובדים ובעלי עסקים קטנים.

החדשות הטובות: שיעור האבטלה ב-19 מדינות גוש היורו עלה במקצת במאי, ל-7.4% מ-7.3% באפריל, על פי נתונים רשמיים שפורסמו ביום חמישי. ממשלות השתמשו בתוכניות תמיכה בשוק העבודה כדי לרכך את ההשפעה של הווירוס על העובדים. לשם השוואה, שיעור האבטלה בארה"ב הוא 13.3%.

ממשלות אירופיות משלמות חלק ממשכורות העובדים בתמורה לכך שהחברות לא יפטרו אותם. ממשלות גם יישמו מגוון תוכניות של הלוואות וסיוע אחר שנועד למעסיקים.

המטרה של תוכניות התמיכה הממשלתיות שמיושמות ברחבי אירופה היא לרסן את האבטלה העולה. בגרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, 6.7 מיליון אנשים עדיין קיבלו תמיכה מתוכניות כאלה ביוני.

תוכנית תמיכה בשכר משלמת לפחות 60% מהשכר החסר במקרה ששעות העבודה מקוצרות או מתבטלות כליל.

תמיכת הממשלה בשכר ניתנת משום שהחברות אינן אשמות במצוקה הכלכלית – מדינות ברחבי העולם נאלצו לסגור את הכלכלה לאור התפרצות הנגיף. הרעיון הוא לתמוך בהתאוששות על ידי שמירה של העובדים הקיימים כדי שהמעסיקים לא יצטרכו לגייס עובדים חדשים ולהדריך אותם.

גורם אחר פחות חיובי שמגביל את העלייה באבטלה הוא העובדה שיש אנשים שנפלטו משוק העבודה והפסיקו לחפש עבודה.

על פי הלשכה לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי , יורוסטאט, 12.1 מיליון אנשים היו ללא עבודה במדינות שמשתמשות במטבע היורו (גוש היורו). על פי הנציבות האירופית, 19 המדינות החברות בגוש היורו יהיו עדות להתכווצות שנתית של 7.75% בכלכלת הגוש.

לכתבה המלאה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker