מהשפעות הקורונה: העניים בארה"ב מתמודדים עם אינפלציה גבוהה יותר מהעשירים

על פי מחקר חדש, ההבדל נעוץ בדרך שבה מגפת הקורונה שינתה את הרגלי הצריכה על ידי אילוץ משקי הבית לרכוש יותר מזון ולהוציא פחות על תחבורה ופעילות פנאי

לוגו בלומברג
בלומברג
מרכז לחלוקת מזון לנזקקים בארה"ב
מרכז לחלוקת מזון לנזקקים בארה"בצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

וירוס קורונה גורם לזעזוע מחירים שמשפיע בעיקר על אמריקאים בעלי הכנסה נמוכה ומרחיב את האי-שוויון הקיים ממילא בארה"ב.

במחקר שפורסם השבוע, בלומברג אקונומיקס העריך כי המשמעות של העלייה בהוצאה על מוצרי מזון ודיור בשל הסגר על משקי הבית החלשים, שההכנסה שלהם היא ב-10% התחתונים, היא שאותם משקי בית מתמודדים עם אינפלציה של 1.5%, לעומת 1% בלבד בקרב ה-10% העליונים, והשיעור הרשמי של האינפלציה שהיה 0.1% במאי.

ההבדל נעוץ בדרך שבה מגפת הקורונה שינתה את הרגלי הצריכה על ידי אילוץ משקי הבית לרכוש יותר מזון ולהוציא פחות על תחבורה ופעילות פנאי.

"בתקופה של מחאה וכעס גובר על האי-שוויון, השוני באינפלציה שחווים משקי בית בעלי שכר נמוך לעומת גבוה נובע מהחששות", אמרו ביורן ואן רוי וטום אורליק מבלומברג אקונומיקס.

הבנק הפדרלי רוצה לראות את שיעור האינפלציה עולה בקצב אטי יותר כשמדובר במשקי בית בעלי הכנסה נמוכה, שבמקום זאת מתמודדים עם שחיקה מתמשכת ועקבית בכוח הקנייה שלהם.

"בשילוב החששות כי הבנקים המרכזיים יחלצו את המשקיעים לפני החברות והעובדים, וההטבות שמשקי בית עשירים ובעלי נכסים מקבלים מההרחבה הכמותית, גוברת התחושה שהבנקים המרכזיים תורמים לא בכוונה לבעיה של האי-שוויון", כתבו מחברי המחקר.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker