צוקרברג, פיצ'אי, קוק ובזוס יעידו החודש בחקירת התחרותיות של הקונגרס

מנכ"לי ארבע חברות הטכנולוגיה הגדולות הסכימו להופיע בפני תת הוועדה להגבלים עסקיים - אחרי שיו"ר הוועדה איים כי יחייב אותם להופיע

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוקצילום: AFP

המנכ"לים של פייסבוק, אלפבית, אמזון ואפל הסכימו להעיד בפני ועדה של הקונגרס האמריקאי שחוקרת את נושא התחרותיות בתעשיית הטכנולוגיה, כך אמר דובר ועדת המשפט שבה מתנהלת החקירה.

מארק צוקרברג, סונדר פיצ'אי, ג'ף בזוס וטים קוק, צפויים להתמודד עם שאלות ביקורתיות שיוטחו בהם בשימוע שישודר בטלוויזיה בנוגע לשיטות העבודה של החברות בעוד הוועדה מעוניינת לחזק את הטענות על הצורך בהקשחת אכיפת חוקי ההגבלים העסקיים נגד חברות הטכנולוגיה.

חבר בית הנבחרים, דיוויד סיסיליין, דמוקרט מרוד איילנד, עומד בראש התת ועדה לענייני הגבלים עסקיים ומוביל את החקירה. הוא אמר שהוא מעוניין שמנהלי החברות יופיעו בפני הוועדה לפני שהיא תגיש את המלצותיה לשינוי חוקי ההגבלים העסקיים.

דוברים מטעם פייסבוק ואמזון סירבו להגיב. גוגל ואפל לא הגיבו לבקשת תגובה.

מנכ"ל אפל, טים קוק
מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: Bebeto Matthews/אי־פי

בעבר הביעו החברות חוסר נכונות לשלוח לשימוע את המנכ"לים, אף שסיסיליין אמר שהוא יזמן את המנכ"לים שלא יבואו באופן רצוני לוועדה. אפל הודיעה בתחילה שהיא תשלח מנהל בכיר שיעיד מול הוועדה ולא הבטיחה שזה יהיה קוק. אמזון הודיעה בהמשך שבזוס יופיע מול הוועדה "רק אם כל המנכ"לים האחרים יופיעו מולה בקיץ הקרוב".

בחודש שעבר דווח כי פייסבוק ואלפבית, החברה האם של גוגל, הסכימו לשלוח את צוקרברג ופיצ'אי לדיון מול הוועדה.

במקביל, חקירות ההגבלים העסקיים נגד ענקיות הטכנולוגיה מאיצות. פייסבוק וגוגל מתמודדות עם חקירות בנוגע לפגיעה בתחרותיות על ידי רשויות פדרליות וכמעט כל המדינות בארה"ב. בעבר דווח בבלומברג כי קליפורניה חוקרת את אמזון, והאיחוד האירופי חוקר את אמזון ואת אפל.

התת ועדה של סיסיליין שלחה בספטמבר האחרון לחברות הטכנולוגיה דרישה לקבלת מידע מפורט על רכישות שביצעו, שיטות עסקיות, תקשורת בין בכירי החברות, וחקירות ותביעות מהעבר.

מלבד בזוס, כל המנהלים הופיעו בעבר בשימועים בקונגרס. צוקרברג העיד ב-2018 בפני הקונגרס אחרי שערוריית קיימברידג' אנליטיקה, שבמסגרתה איפשרה פייסבוק כריית מידע של מיליוני משתמשים ללא רשותם, ובשנה שעברה העיד בנושא ליברה, מטבע הקריפטו שיזמה החברה. פיצ'אי העיד ב-2018 בנוגע לטענות שגוגל מתעדפת תוכן בהתאם לראיית עולם פוליטית. ב-2013 העיד קוק על תשלומי המסים של אפל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker