אחרי הראלי המטורף - מה צופן העתיד למניות?

סיוע עצום של תמריצי הממשלה בארה"ב עצר את הצניחה החופשית בשוקי המניות - וגרם למניות לזנק לשיאים חדשים ■ הרבעון השני רשם את הביצועים הרבעוניים הטובים ביותר זה יותר משני עשורים - ולמה יש לצפות כעת?

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריט
וול סטריטצילום: AFP
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סדרו את הנשימה ושתו עוד מים, משקיעי שוק מניות יקרים. זאת רק ההפסקה שאחרי המחצית הראשונה, ואין לדעת מה תביא עמה המחצית השנייה של 2020.

של השנה, המניות חוו את התנודתיות הבין-רבעונית הגדולה ביותר זה יותר מ-80 שנה. ראשית, מגפת הקורונה והסגירה חסרת התקדים של הכלכלה גררה את המניות לקריסה המהירה ביותר בהיסטוריה. ואז, סיוע עצום של תמריצי הממשלה בארה"ב לא רק שעצר את הצניחה החופשית, אלא גרם למניות לזנק לשיאים חדשים – הרבעון האחרון רשם את הביצועים הרבעוניים הטובים ביותר זה יותר משני עשורים.

הוא חידה. יש כל כך הרבה אי ודאות לגבי מגפת הקורונה שכ-40% ממדד S&P 500, כ-200 חברות, ביטלו את התחזיות שלהן לגבי הביצועים בחודשים הבאים, על פי נתוני S&P Capital IQ, פלטפורמת נתונים פיננסיים.

השתיקה של החברות מטרידה את האנליסטים, שכבר הורידו ציפיות לצמיחה משמעותית ברווחים. כעת הם מצפים שרווחי הרבעון השני ייפלו ביותר מ-40%, על פי נתונים של פקטסט. זאת תחזית עגומה, אך המשקיעים מתמודדים עם שאלה חשובה: האם היא עגומה דיה?

במשך רוב הרבעון השני, שהסתיים אתמול (ג'), החשש מפני הלא נודע לא שינה הרבה. מדד S&P 500 עלה בכ-20% ברבעון הטוב ביותר של המדד מאז 1998.

המניות עלו בכמעט 45% בנקודה מסוימת לאחר שמדד S&P 500 צנח ב-23 במארס, והביצועים המצוינים גרמו לשוק להיראות כאילו אינו מתואם עם עומק האי ודאות שעמה מתמודדות חברות אמריקאיות והכלכלה האמריקאית.

שונאת יותר מאי ודאות, ובאחרונה הראלי הצטנן והמסחר נהפך לתנודתי יותר בעוד המשקיעים מתחילים לחשוב על השנה כולה. למרות כמה קפיצות פה ושם, המניות ירדו בכ-4% בשלושת השבועות האחרונים.

בלי התחזיות לרווחים שלהם התרגלו, אנליסטים ומשקיעים יצטרכו להמתין לדו"חות הרבעוניים של חברות – שיתחילו לזרום באמצע יולי – כדי לקבל נתונים קשים לגבי ההשפעה של המגפה על השורה התחתונה של תאגידים גדולים.

הציפיות לרווחים תאגידיים תלויות מאוד בתחזית הכלכלית, שנמצאת עדיין בחסדיה של המגפה. הווירוס כבר השקיע את ארה"ב למיתון החמור ביותר מאז השפל הגדול, כש-20 מיליון אמריקאים מקבלים דמי אבטלה.

אבל היו גם סימנים מעודדים: במאי, המספרים בכל תחום, מאבטלה לייצור ומכירות קמעוניות הראו התאוששות חדה. הם אמנם הראו שהכלכלה נמצאת במיתון עמוק אך המספרים עוררו תקווה לגבי התאוששות חזקה בפעילות בשל התקווה שאפשר יהיה להכיל את הווירוס.

ואולם הסברה הזאת התפוררה בשבועות האחרונים. בכירים דיווחו על עלייה חדה במקרי הקורונה במדינות רבות, בעיקר באזורים של דרום ומערב ארה"ב, שלא נכללו בגל הראשון במארס. ההתפרצויות החדשות האלה גרמו לכמה מדינות לעצור לרגע, ולכמה מדינות כמו טקסס ופלורידה, לגייס את המאמצים לחזור לפעילות כלכלית נורמלית.

האופטימיות בשוק המניות מרמזת על כך שהראלי היה באופנים רבים השתקפות של ציפיות המשקיעים שהמגפה מתחילה לשכוך, מה שסלל את הדרך לחידוש העליות במחירי המניות בדומה לראלי בשוק הפרי הקודם, שנמשך יותר מעשור.

ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרליצילום: AFP

יש מקור נוסף לחשש

יש המסבירים את העליות במניות בעיקר בתמריצים הפיסקליים והמוניטריים העצומים שזרקה הממשלה על הצרכנים והשווקים הפיננסיים.

הבנק הפדרלי גם אותת על נכונותו לעשות כל שביכולתו לשמור על השווקים מתפקדים ולספק תמיכה לכלכלה. הבנק המרכזי הזרים יותר מ-2 טריליון דולר למערכת הפיננסית, בעיקר על ידי רכישה של אג"ח ממשלתיות, אך גם אג"ח תאגידיות. האנליסטים בטוחים עדיין שהבנק הפדרלי ימשיך לספק תמיכה בעתיד הנראה לעין. אך הם אינם בטוחים מה לצפות מהקונגרס וממשל טראמפ.

במארס, חוק CARES בשווי 2 טריליון דולר נהפך לחבילת החילוץ הכלכלית הממשלתית הגדולה ביותר בהיסטוריה המודרנית. החקיקה הזו סיפקה כסף ליותר מ-100 מיליון אמריקאים, חילקה מאות מיליארדים בהלוואות בתנאים נוחים לסיוע לעסקים קטנים לשלם לעובדים, והגדילה את דמי האבטלה לאלה שאיבדו את עבודתם.

עומק המשבר הפך אותו לקל יחסית בעבור פוליטיקאים משתי המפלגות לגבש הסכם שישמור על הכלכלה מהתפרקות. אך תוכניות אלה עומדות לפקוע – המועד האחרון להגשת בקשות מצד עסקים קטנים לסיוע של PPP היה אתמול.

מחוקקים רפובליקאים ודמוקרטים מסכימים כי צריך עוד סיוע, אך הם לא הצליחו להסכים על כמה סוגיות. רפובליקאים אינם ששים להרחיב את דמי האבטלה היקרים ואומרים כי הגנה על עסקים ובתי ספר היא חשובה יותר. הדמוקרטים קוראים לסיוע מקומי ומדיני של מאות מיליארדי דולרים ולהארכה של דמי האבטלה. עיכובים משמעותיים בסיוע יוסיפו לחששות בשווקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker