זה הבנק המרכזי היחידי בעולם שהצליח לצאת ממלכודת הריבית השלילית

אף שהמגפה עלולה לכווץ את כלכלת שוודיה ביותר מ-6% השנה, הבנק המרכזי מתעקש להימנע משימוש בריבית שלילית כדי לסייע לצמיחה, ולהמשיך ליישם מדיניות מוניטרית של הרחבה כמותית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזרחי שוודיה ברחובות - לא הוכרחו להיסגר בבתיםצילום: AFP

חצי שנה לאחר שריקסבנק נהפך לבנק המרכזי היחיד בעולם שהצליח להימלט משלשלות המדיניות המוניטרית של ריביות שליליות, בכיריו אינם רוצים לחזור בהם.

אף שהמגפה עלולה לכווץ את כלכלת שוודיה ביותר מ-6% השנה, זה לא הניא את המוסד מהחלטתו להימנע מאמצעי שממנו ניסה להיפטר. במקום זאת, בכירי הבנק שנפגשים השבוע בשטוקהולם התעקשו כי המאזנים שלהם הם הנשק העיקרי נגד ההשפעות ההרסניות של הקורונה על הצמיחה.

ההחלטה מבדילה את ריקסבנק מארבעת עמיתיו הגלובליים מאירופה ועד יפן שהתעקשו לדבוק במדיניות, לפני שמשבר הקורונה גרם להם להינעל עליה בטווח הנראה לעין. הבנק המרכזי של בריטניה אותת מאז כי לא ישלול הצטרפות לקבוצה, למרות הנזק הפוטנציאלי לרווחי התעשייה הפיננסית.

"אם הריבית תרד עכשיו, יש סיכון רציני ששיעור שלילי ייהפך לקבוע", אמר טורביון אייזקסון, כלכלן בחברת נורדאה בשטוקהולם. "הורדת ריבית יכולה לקרות כשהכלכלה תהיה יציבה יותר. עם זאת, לדעתנו זה לא יקרה".

הזעזוע לצמיחה שספגה שוודיה בולט כתוצאה של הסגר הקל ביותר באירופה - שההחלטה לדבוק בו סייעה לרכך אותו - סגר נוקשה יותר על הכלכלה היה פוגע בה יותר. עם זאת, היא היתה בין המדינות שרשמו שיעור מוות לנפש מהגבוהים בעולם.

כמו בנקים מרכזיים אחרים, ריקסבנק הזרים תמריצים לרכך את המהלומה, והשוודים אינם מתנגדים למדיניות של הרחבה כמותית (QE). נציגי הבנק התחייבו לרכוש אג"ח ממשלתיות בשווי 300 מיליארד קרונה (32 מיליארד דולר), כמו גם אג"ח מוניציפליות ומסחריות. התוכנית עשויה להתרחב לשנה הבאה ולכלול אג"ח תאגידיות.

שוודיה הפסיקה להשתמש במדיניות של ריבית שלילית בדצמבר, לאחר שנים. עם זאת, חלק מהכלכלנים חושבים שההחלטה להימנע מריבית שלילית אולי תתרכך. בבנק טוענים כי יישום חוזר של ריבית שלילית אינו סביר לאור הנזק לקרנות פנסיה, ולאור הסיכון שבנקים יטילו ריבית שלילית על חסכונות משקי הבית. סטפן אינגווס, יו"ר הבנק המרכזי, אמר באפריל כי לא תהיה ברירה אלא להשתמש ב-QE במלוא הכוח לעת עתה.

לכתבה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker