ענקית נפט הפצלים צ'סאפיק אנרג'י הודיעה על פשיטת רגל

יצרנית הנפט היא האחרונה בשורה של חברות נפט פצלים שלא הצליחו לשרוד את משבר הקורונה, בשילוב מלחמת מחירי הנפט בין סעודיה רוסיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קידוח גז של צ'סאפיק בברלינגטון, פנסינבלניה ב-2010
קידוח גז של צ'סאפיק בברלינגטון, פנסינבלניה ב-2010צילום: Ralph Wilson/אי־פי

צ'סאפיק אנרג'י, חלוצת תעשיית נפט הפצלים, הגישה בקשה לפשיטת רגל והפכה לקורבן הגדול ביותר של הירידה בביקוש לאנרגיה בעקבות משבר הקורונה. החברה מאוקלהומה הגישה אתמול בקשה להגנה מפני נושים (צ'פטר 11) בבית המשפט לפשיטות רגל במחוז הדרומי של טקסס. החברה ציינה בבקשה כי שווי נכסיה הוא 10 מיליארד דולר, בעוד המחויבויות הכספיות שלה ליותר מ-100 אלף נושים מגיעות ל-50 מיליארד דולר.

החברה הגיעה להסכם למחיקת חוב של 7 מיליארד דולר והבטיחה מימון בסך 925 מיליון דולר להמשך פעילותה בהליך פשיטת רגל. "נשנה באופן בסיסי את מבנה ההון של צ'סאפיק וכן את מבנה העסקים שלה כדי לטפל בחולשות הפיננסיות שלנו ולהפיק את התועלת המרבית מחוזקה התפעולי של החברה", אמר דאג לאולר, מנכ"ל צ'סאפיק.

מנכ"ל צ'סאפיק רוברט לואלר צילום: בלומברג

במובן מסוים, צ'סאפיק היא קורבן של ההצלחה שלה. היא חילצה כמויות גדולות של גז טבעי באמצעות טכנולוגיית הפראקינג (קידוחי פצלי שמן), הפכה את ארה"ב ליצרנית אנרגיה גדולה בעולם, ובכך תרמה להצפת השווקים בגז שהובילה לנפילת מחירו. שוק הגז הוא רק חלק מהסיפור. מייסד החברה אברי מקלנדון דחף להתרחבות אגרסיבית של צ'סאפיק, וכך נערם נטל החובות על החברה.

הירידה בביקוש לאנרגיה בעקבות משבר הקורונה ונפילת מחירי הנפט, בין היתר בשל מלחמת מחיר הנפט בין סעודיה לרוסיה, שברה את צ'סאפיק למרות ניסיונותיה לצמצם את חובותיה. רוברט דגלאס לואלר, שמונה למנכ"ל צ'סאפיק ב-2013, קיבל חברה עם חובות גדולים מאלו של אקסון מובייל, ששווי השוק שלה גדול פי 29 מזה של צ'סאפיק.

מטה חברת צ'סאפיק באוקלוהומהצילום: Steve Sisney/רויטרס

האחרונה בשורה של חברות נפט שפשטו רגל

יורת מ-200 יצרניות נפט וגז אמריקאיות, שחייבות יותר מ-130 מיליארד דולר, הגישו בקשות לפשיטות רגל מתחילת 2015, על פי דו"ח של פירמת עורכי הדין היינס אנד בון. השנה לפחות 20 חברות פשטו רגל בעקבות מגפת הקורונה.

מתקן הפקת נפט מפצלים. תעשייה שנחשבת מזהמת במיוחדצילום: רויטרס

תעשיית נפט הפצלים, שהחלה לצמוח במהירות רבה לפני עשור, בהובלת חברות כמו צ'סאפיק, מומנה במידה רבה מחובות. רווחיות ותשואה לבעלי המניות נחשבו חלק זניח במודל העסקי של החברות, ולמשקיעים נמאס לזרוק את כספם על תעשיית נפט הפצלים, עוד לפני קריסת מחירי הנפט השנה.

שלוש מהחברות הבולטות בתעשיית הנפט שפשטו רגל השנה:

ווייטינג פטרוליום

יצרנית נפט הפצלים מקולורדו שהתמקדה בקידוחים בצפון דקוטה כבר היתה בקשיים לפני 2020. בשנה שעברה הודיעה ווייטינג כי תפטר שליש מעובדיה ותצמצם את ייצור הנפט. נפילת מחירי הנפט ברבעון הראשון של השנה, בשילוב מלחמת מחירי הנפט, הובילה לכך שווייטינג הגישה ב-1 באפריל בקשה לפשיטת רגל בשל חובות של 3.6 מיליארד דולר.

אקסטרקשיין

אקסטרקשיין (Extraction Oil & Gas), חברה נוספת מקולורדו שהתמקדה בקידוחים באגן דנבר-ג'ולסברג בהרי הרוקי, הגישה ב-15 ביוני בקשה להגנה מפני נושים. אקסטרקשיין, שלה חובות בגובה 1.5 מיליארד דולר, הודיעה בתחילת יוני כי היא מתכננת לתת 6.7 מיליון דולר למנהלים הבכירים כדי שיישארו בחברה.

אולטרה פטרוליום

זוהי פשיטת הרגל השנייה של יצרנית הנפט מקולורדו, לאחר שהראשונה התרחשה לפני ארבע שנים. לחברה יש חובות של 2.65 מיליארד דולר ונכסים בשווי 1.45 מיליארד דולר. החברה פשטה רגל לראשונה ב-2016, בעקבות קריסת התעשייה, שנחשבה אז גרועה ביותר.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker