"הונאה מתוחכמת": האם רואי החשבון אשמים בקריסת ויירקארד?

ארנסט אנד יאנג (EY) התריעה רק לפני שבוע על הבעיות בחברת ויירקארד, אף שחתמה על דו"חותיה במשך עשור ■ החברה טוענת כי מדובר בהונאה מתוחכמת שלעתים לא ניתן לגלות ■ המשקיעים טוענים כי EY היתה צריכה להתריע מזמן על הודעות כוזבות של ויירקארד

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטה חברת ויירקארד
לוגו בלומברג
בלומברג

ארנסט אנד יאנג (EY), שערכה במשך שנים ביקורת חשבונאות לוויירקארד האשימה את הלקוחה שלה במזימת הונאה מתוחכמת שאיפשרה לה להעלים יותר מ-2 מיליארד דולר להיעלם. כעת, ויירקארד פושטת רגל ומבקשת מבית המשפט הגנה מפני נושים. EY דוחה את ההאשמות כי היא אחראית בצורה כלשהי להונאה, לאחר שבמשך עשור אישרה את דו"חות החברה. EY מתכוננת כעת לגל של תביעות משקיעים.

"ארנסט אנד יאנג נושאת באחריות לכך", אמר ניל קמפלינג, אנליסט בחברת ההשקעות מירבאוד, שקבעה מחיר יעד אפס למניית ויירקארד מאז מארס 2019. "החברה הונתה אותם בדיוק כפי שהונתה את כל האחרים, אך כאחראים על הביקורת החשבונאית הם היו צריכים לבדוק לעומק את הדו"חות. מדהים שהם אישרו את הדו"חות של 2018".

EY הזהירה מהסכנה רק בשבוע שעבר, וסירבה לחתום על דו"חות ויירקארד לשנת הכספים של 2019. המהלך הוביל לשרשרת אירועים החל מהודאת ויירקארד בהיעלמותם של מיליארדי יורו ועד התפטרותו של מרקוס בראון, מנכ"ל החברה, מעצרו ושחרורו ממעצר והודעת ויירקארד על פשיטת רגל.

EY מסרה כי ויירקארד סיפקה אישורים מזויפים והצהרות מזויפות בנוגע לחשבונות הנאמנות שלה. "יש סימנים ברורים כי זו היתה הונאה מתוחכמת,  שבה היו מעורבים הרבה מאוד גורמים ברחבי העולם במוסדות שונים, במטרה להונות את המשקיעים", מסרה EY גרמניה. פירמת ראיית החשבון הוסיפה כי "גם ביקורת קפדנית ורחבה עשויה לא לגלות הונאה ברמה הזו".

מרקוס בראון, לשעבר מנכ"ל ויירקארדצילום: Michael Dalder/רויטרס

"זה ממש מפחיד כמה זמן ויירקארד הצליחה לפעול מבלי שעורכי הביקורת החשבונאית יבחינו במשהו", אמר וולפגנג שירפ, עורך דין שהגיש תביעה נגד EY בשמם של משקיעים. לטענת שירפ, שהגיש את התביעה חודש לפני חשיפת השערורייה, EY נכשלה בזיהוי נכסים בשווי מיליארד יורו שנרשמו בצורה חשודה בספרי החשבונות של ויירקארד ב-2018.

VEB, חברה שמייצגת משקיעים מוסדיים ופרטיים באירופה, מסרה כי גם היא מתכוננת לתבוע את EY בשבועות הקרובים. שר האוצר של גרמניה, אולף שולץ אמר כי "נראה שרואי החשבון והרגולטורים לא היו יעילים בטיפול בפרשה".

EY החלה לעבוד עם ויירקארד ב-2007, וערכה ביקורת חשבונאית לדו"חותיה באותה שנה. משקיע הגיש תביעה נגד דו"חות אלו בטענה כי הם מטעים. פירמת ראיית החשבון מלונדון העריכה כי מצבה הפיננסי של ויירקארד תקין לחלוטין ומאז חתמה במשך עשור על דו"חות החברה מבלי להביע חשש משמעותי.

מחברת נישה - לתאגיד

במהלך השנים האלה ויירקארד גדלה מחברת נישה לתאגיד ענק בגרמניה ונכנסה למדד דאקס 30. הקריסה שלה מסתמנת כשערוריית החשבונאות הגדולה ביותר אי פעם בגרמניה. במקביל, פירמת ראיית החשבון KPMG חקרה טענות לאי התאימות בדו"חות ויירקארד, אך בסוף אפריל האחרון הודיעה כי לא הצליחה לקבל את כל המסמכים להם היתה זקוקה כדי לאשר הכנסות קודמות, וביקרה את חברת הפינטק על אי שיתוף פעולה וחוסר נכונות מצד שותפות צד שלישי של ויירקארד לתרום מידע לדו"ח.

חלק מהמשקיעים מוטרדים מכך ש-EY לא ניסתה להבהיר הודעות קודמות לציבור של ויירקארד, שלטענתם הטעו את השווקים בנוגע לבעיות שהביקורת החשבונאות עשויה לחשוף. בראון, מנכ"ל ויירקארד לשעבר, אמר למשקיעים באפריל כי "EY הודיעה לנו שאין לה בעיה לחתום על דו"חות 2019", כך דיווח "פייננשל טיימס" כמה ימים לאחר מכן.

במאי ויירקארד מסרה כי EY "הודיעה לויירקארד שכל גורמי הביקורת בחו"ל סיימו את הליך הביקורת שלהם", וכי פירמת ראיית החשבון עדיין לא הודיעה לחברה על ממצאים משמעותיים, זאת אף ש-EY לא השלימה את כל הביקורת החשבונאית.

"לדעתנו EY היתה צריכה להסביר לשוק שהם עדיין לא סיימו את הביקורת", אמר פול קוסטר, מנכ"ל VEB. "מדהים ש-EY פשוט נתנה לאמירות כאלה להופיע", הוא אמר והוסיף כי ההכרזות האלה של ויירקארד גרמו למשקיעים להחליט אם לקנות או למכור את המניה – החלטה שהם לא היו מקבלים ללא הודעות החברה.

לאחר ש-EY החלה לטפל בביקורת החשבונאית של הדו"חות השנתיים של ויירקארד היא העבירה את המטלה במשך השנים לחברות אחרות. EY ו-KPMG הן שתיים מארבע ענקיות החשבונאות בעולם, כשבבריטניה מבקרים את כל החברות בעקבות אי יכולתן לזהות חברות בעייתיות לפני שהן פושטות רגל. המבקרים קוראים לפרק את ארבע ענקיות החשבונאות, כששתי האחרות הן דלויט ו-PwC, ולהפריד בין עסקי הייעוץ לחשבונאות שלהן.

שערוריית ויירקארד מעודדת את חברי הפרלמנט האירופי ממפלגות הירוקים וממפלגות הליברלים, כמו לואיס גרסיאנו וסוון ג'ינגולד, לשנות את חוקי החשבונאות באירופה. בייחוד הם מציינים את העובדה שהלקוחות יכולים לפטר את חברות החשבונאות מתי שמתחשק להם. "כתוצאה מכך, לחברות החשבונאות יש תמריץ לרצות את הלקוחות יותר מאשר לבצע בדיקה עמוקה ומדוקדקת", אמרו מחוקקים באירופה.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker