בלי דיווידנדים: הבנק הפדרלי הטיל מגבלות חדשות על הבנקים בגלל סכנת קריסה

הבנק הפדרלי חשף אמש את מבחני העמידות של הבנקים וכן מגבלות חדשות על העלאת דיווידנדים ורכישה חוזרת של מניות ■ גולדמן סאקס ומורגן סטנלי הציגו את התוצאות הגרועות ביותר במבחנים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבנק הפדרלי, וושינגטון
הבנק הפדרלי, וושינגטוןצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

הבנק הפדרלי הורה לבנקים הגדולים בארה"ב לא להעלות דיווידנדים או לחזור ולבצע רכישות חוזרות של מניותיהם לפחות עד סוף הרבעון השלישי, זאת בעקבות האי ודאות הכלכלית שמכבידה על הבנקים.

הבנקים הציגו ביצועים טובים במבחני העמידות השנתיים, כך לפי הודעה שפירסם אמש (ה') הבנק הפדרלי. בנוסף, בדיקה של השפעות מגפת הקורונה על הכלכלה ועל המערכת הפיננסית חשפו פוטנציאל לסיכונים שמותירים את גורל הדיווידנדים של הבנקים בספק.

"הבנק הפדרלי נוקט אמצעים אינטנסיביים יותר להערכת מצב הבנקים וכן דורש מהבנקים הגדולים לאמץ מהלכים לשימור הון בחודשים הקרובים", כך אמר אמש רנדל קאורלס, סגן יו"ר הבנק הפדרלי. "למערכת הבנקאות עדיין יש מספיק הון להתמודד עם תרחישים גרועים מאלה", הוא אמר.

הבנק הפדרלי הוריד את הדיווידנדים ברבעון השני ומסר כי הדיווידנדים הבאים יהיו מוגבלים על ידי נוסחה המבוססת על הרווחים האחרונים של הבנקים. כך, וולס פארגו, שרווחיו צנחו ב-89% ברבעון הראשון של 2020, נמצא בסכנה לקיצוץ הדיווידנדים. הרווחיות של הבנק מסן פרנסיסקו ירדה בהאטה הכלכלית בין היתר מכיוון שאין לו, בניגוד למתחריו, פעילות מסחר ענפה שמרוויחה מתנודתיות בשוקי ההון. במסגרת ההנחיות החדשות, הבנקים לא יכולים לחלק דיווידנד שגבוה מממוצע הרווחים בארבעת הרבעונים האחרונים.

עדיין יש אפשרות כי וולס פארגו יוכל להמשיך לחלק דיווידנדים. בהנחה שההכנסות ברבעון השני יהיו נמוכות כמו ברבעון הראשון, הממוצע בארבעת הרבעונים האחרונים יהיה 2.2 מיליארד דולר – גבוה מהדיווידנדים ב-2.1 מיליארד דולר שחילק הבנק ברבעון הראשון.

דיוויד סולומוןדיוויד סולומון, מנכ"ל גולדמן סאקס
דיוויד סולומון, מנכ"ל גולדמן סאקסצילום: בלומברג

הגרועים ביותר במבחני העמידות: גולדמן סאקס ומורגן סטנלי

גולדמן סאקס ומורגן סטנלי הציגו את הביצועים הגרועים ביותר במבחני העמידות של הבנקים, כשרמת ההון שלהם ירדה ב-6.4% ו-5.5%, בהתאמה, תחת משבר היפותטי שהמציא הבנק הפדרלי. שני הבנקים היו צפויים להציג תוצאות גרועות בגלל ההסתמכות שלהם על שוקי ההון, שנפגעו קשה בתרחיש שיצר הבנק הפדרלי.

הבנק הפדרלי גם דורש מהבנקים להציג מחדש את תוכניות מבנה ההון שלהם בהמשך השנה, מהלך חסר תקדים בעשור שבו מתקיימים מבחני העמידות. קאורלס אמר כי מועצת הבנק תשתמש במידע הזה להערכות עתידיות של מצבם הפיננסי של הבנקים והסיכונים הפוטנציאליים.

אליסון ויליאמס, אנליסט בבלומברג, אמר כי המהלך מאותת על אי ודאות נוספת. מניית גולדמן סאקס ירדה ב-45 דולר במסחר לאחר נעילת הבורסות. מניית וולס פארגו ירדה ב-3.5% ומניית מורגן סטנלי נותרה ללא שינוי.

צעד צפוי של הבנק הפדרלי

כלכלנים לא צפו שהבנקים יחדשו רכישות חוזרות של מניות בזמן הקרוב וכן לא צופים כי הבנקים יוכלו להעלות דיווידנדים. כלכלני חברת הייעוץ קיפי ברויט אנד ווד צופים כי ג'י.פי. מורגן וסיטיגרופ עשויים להוריד דיווידנדים בגלל השפעות מגפת הקורונה.

"זה לא צעד קיצוני כמו שנשמע, כי רכישות חוזרות ירדו מסדר היום ולא היתה כוונה להעלות דיווידנדים", אמר אדם גילברט, ראש מחלקת הייעוץ לשירותים פיננסים ב-PWC. מבחני הרגישות של הבנק הפדרלי ניסו לברר עד כמה החברות הפיננסיות מוכנות לעמוד בהשפעות מגפת הקורונה. הוגשה רק גרסה מקוצרת של תוצאות מצטברות של המבחנים שבדקו 34 בנקים.

מקבלי ההחלטות בוחנים שלושה תרחישים פוטנציאליים. תוצאות של התאוששות מהירה (התאוששות בצורת V) דומות לתוצאות מבחני העמידות הרגילים, כשרמת ההון המצטברת של הבנקים ירדה ב-2.5% לעומת 2.1% ללא מגפת הקורונה.

תרחיש בו ההתאוששות אטית (התאוששות בצורת U) מציג פגיעה קשה יותר בבנקים, כשההון המצטבר שלהם יירד ב-3.9%, וירידה של 4.3% בטווח הארוך בתרחיש של התפרצות שנייה של מגפת הקורונה שתוביל לסגר (התאוששות בצורת W).

ליאל ברינארד, חברת מועצת הבנק הפדרלי, אמר כי בהתחשב בתחזיות למיתון עמוק תהיה זו טעות לאפשר לבנקים לחלק דיווידנדים בכלל. בעבר הבנקים היו חושפים את יעדי הדיווידנדים והרכישות החוזרות ל-12 החודשים הבאים, מיד לאחר ההכרזה על תוצאות מבחני העמידות. הפעם הבנק הפדרלי ביקש מהבנקים לדחות את ההכרזה עד יום שני.

בנוסף, לא ניתן להכריז על תוכניות הדיווידנדים והרכישות באופן מיידי כי הבנק הפדרלי שינה את מבחני העמידות. הבנק הפדרלי כבר לא מאשר את תוכניות מבנה ההון של הבנקים במהלך מבחני העמידות. במקום זאת הרגולטורים מעניקים לכל בנק מגבלות הון בהתאם לביצועים שלהם במבחני העמידות. לאחר מכן כל בנק רשאי לחלק מזומן לבעלי המניות כל עוד הוא עומד בדרישות המינימום.

כמו כן, הפעם הוספו מבחנים לבחינת עמידות הבנקים בהשפעות המגפה. הבנקים ראו את תוצאות המבחנים האלה לראשונה רק אתמול וצריכים זמן כדי להתאים את יעדי הדיווידנדים לפני שיפרסמו אותם לציבור.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום