רויטרס
בלומברג

ויירקארד הגישה היום (ה') בקשה לפתוח בהליך חדלות פירעון לאחר שחשפה כי 2.1 מיליארד דולר נעלמו מחשבונותיה. המסחר במניית החברה הופסק לפני הדיווח. לאחר חידוש המסחר התרסקה מניית החברה ביותר מ-70% ל-3 יורו למניה. מניית ויירקארד נסחרה בסוף אפריל ב-140 יורו למניה.

החברה מסרה כי חדלות הפירעון נובעת מהחובות הכבדים של ויירקארד. בנוסף, הודיעה החברה כי היא שוקלת אם להחיל את חדלות הפירעון גם על החברות הבנות שלה. בנק ויירקארד (Wirecard Bank) - בנק מקוון מקבוצת ויירקארד - אינו נכלל בבקשה לחדלות פירעון, לפי גורמים שמכירים את הנושא.

בפין (BaFin), הרשות לרגולציה פיננסית בגרמניה, אחראית לקבוע אם הבנק צריך להגיש בקשה לחדלות פירעון, אף שיש פעולות אחרות שהרשות יכולה לבצע במקרה של בנק שנקלע לקשיים.

החברה איבדה 90% משווי השוק שלה לאחר שרואי החשבון של EY סירבו לאשר את הדו"חות הכספיים שלה ל-2019. רואי החשבון דיווחו כי הם אינם מצליחים לאתר 1.9 מיליארד יורו בחשבונות הנאמנות של החברה. כמה ימים לאחר מכן, החברה הודיעה כי ככל הנראה הכספים לא היו קיימים מעולם, ומנכ"ל ויירקארד, מרקוס בראון, התפטר מתפקידו.

בראון נחקר במשטרת מינכן ושוחרר ממעצר. השערורייה מזעזעת את כל תעשיית הפיננסים וכן את הרשויות בגרמניה. הרגולטור האחראי על מגזר הפיננסים בגרמניה ידע יותר משנה על הבעיות בוויירקארד, לפני שדיווחה על חשד למניפולציה בשווקים של החברה. בפין, קיבלה מסמכים אנונימיים על ויירקארד כבר בינואר 2019, ובדקה אותם יחד עם המידע שפורסם בכתבה של "פייננשל טיימס" בנושא, כך מסר משרד האוצר של גרמניה בתגובה לשאלות מחוקקים בנושא.

משרד האוצר נתן את התשובה ב-9 באפריל, אך לא פירט אילו מסמכים הגיעו לידי בפין ומה התאריך המדויק שבו התקבלו. המבקרים טוענים כי התנהלות הרגולטורים הפיננסיים בגרמניה בפרשת ויירקארד עשויה לפגוע במוניטין של המדינה. "פייננשל טיימס" פירט בשנה שעברה את העסקות החשודות בתחקיר נרחב על ויירקארד, אך בפין בתגובה התרכזה בצמצום נזקי הכתבה על ידי איסור על משקיעים להמר נגד המניה (שורט).

בפין החלה לחקור את השורטיסטים ואת ויירקארד בסוף ינואר 2019, אך לא עירבה את רשויות אכיפת החוק עד לתחילת 2020, אז רואי החשבון של החברה הזהירו מפני הסכנה, מסרה דוברת הרשות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום