"אבנה קניון ובית ספר": כורה מטנזניה עם יותר מ-30 ילדים נהפך בן לילה למיליונר

סנינאו לייזר כרה את שני אבני הטנזניט הגדולות ביותר אי פעם שמשקלן 15 ק"ג ■ לייזר: "מחר תהיה מסיבה גדולה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבני הטנזניט שגילה לייזר
אבני הטנזניט שגילה לייזר צילום: Tanzania Ministry of Minerals/

כורה מטנזניה נהפך ברגע אחד למיליונר לאחר שמכר שתי אבני טנזניט – הגדולות ביותר שאי פעם נמצאו במדינה. סניניאו לייזר קיבל 3.4 מיליון דולר עבור האבנים ממשרד המינרלים של טנזניה. משקלן של שתי האבנים יחדיו הוא 15 ק"ג. "מחר תהיה מסיבה גדולה", אמר לייזר, אב ליותר מ-30 ילדים.

אבני הטנזניט נמצאות רק בצפון טנזניה ומשמשות ליצירת תכשיטים. טנזניט היא אחת מאבני החן הנדירות בעולם, ואחד הגיאולוגים בטנזניה העריך כי מלאי הטנזניט ייגמר בעוד  20 שנה. האבנים היקרות מגיעות בגוונים רבים של סגול, ירוק וכחול ספיר. שווי האבן נקבע לפי עד כמה היא נדירה.

לייזר כרה את האבנים שמשקלן 9.2 ק"ג ו-5.8 ק"ג בשבוע שעבר, אך מכר אותן ביום רביעי באירוע מכירות באזור מניארה. לפני כן, אבן הטנזניט הגדולה ביותר שנמצאה אי פעם שקלה 3.3 ק"ג. ג'ון מגופולי, נשיא טנזניה, התקשר לברך את לייזר. "זו התועלת של כורים קטנים והוכחה לעושרה של טנזניה", אמר הנשיא. מגופולי עלה לשלטון ב-2015 והבטיח לשמור על האינטרס הלאומי במגזר הכרייה ולהגדיל את ההכנסות הממשלתיות ממגזר זה.

לייזר, בן 52 ונשוי לארבע נשים, אמר כי ישחט את אחת הפרות שלו כדי לחגוג את המאורע. בנוסף הוא אמר כי ישקיע בקהילה במחוז סימנג'ירו במניארה. "אני רוצה לבנות קניון ובית ספר קרוב לבית שלי. יש הרבה מאוד עניים שלא יכולים להרשות לעצמם לשלוח את הילדים לבית ספר", אמר.

הוא הסביר כי אינו הולך לשנות את אורח חייו וכי ימשיך לטפל ב-2,000 הפרות שלו. הוא הוסיף כי הוא אינו נוקט אמצעי אבטחה בעקבות גילוי האבנים. הכרייה הבלתי חוקית נמשכת במדינה, בעיקר ליד מכרות של חברות כרייה גדולות. ב-2017 הורה מגופולי לצבא לבנות חומה באורך 24 ק"מ סביב אזור הרי מרלני במניארה, שם ככל הנראה נמצא המרבץ היחיד בעולם של אבני טנזניט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker