מנכ"ל ויירקארד לשעבר שוחרר ממעצר - ואיבד את תואר המיליארדר

מרקוס בראון שוחרר לאחר ששילם אתמול דמי ערבות בסך 5 מיליון יורו ■ הוא נעצר לאחר שחברת התשלומים המקוונת שהוא עומד בראשה חשפה כי 1.9 מיליארד יורו נעלמו מחשבונותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקוס בראון מנכ"ל וויירקארד
מרקוס בראון מנכ"ל וויירקארד היוצאצילום: בלומברג

מנכ"ל ויירקארד לשעבר, מרקוס בראון, שנעצר שלשום (שני) במינכן במסגרת חקירה לבדיקת ההתנהלות החשבונאית בחברה, שוחרר הבוקר ממעצר - כך אמר עורך דינו לרויטרס.

סוכנות הידיעות הגרמנית DPA ציטטה מוקדם יותר דוברת של בית משפט במינכן, שאמרה כי בראון שוחרר ממעצר לאחר ששילם אתמול את דמי הערבות בסך 5 מיליון יורו (5.66 מיליון דולר).

בראון נעצר לאחר שחברת התשלומים המקוונת חשפה כי 1.9 מיליארד יורו ( 2.1 מיליארד דולר) נעלמו מחשבונותיה. ביום שני הודיעה החברה שייתכן כי הכסף שנעלם לא היה קיים מעולם בחשבונותיה. בראון תושאל לגבי האפשרות שנאמני החברה החזיקו בכסף עבור המנכ"ל.

ויירקארד הודתה כי דיווחים על עסקות צד שלישי שמבצעים עיבוד תשלומים בשמה היו שגויים, ודחתה בפעם הרביעית את פירסום הדו"חות השנתיים שלה, לאחר שפירמת ראיית החשבון ארנסט אנד יאנג (EY)  לא הצליחה לאשר את מיקומן של יתרות מזומנים בכמה חשבונות נאמנות של החברה, ומצאה ראיות לאישורי יתרה מזויפים. זאת לאחר ששני בנקים אסייתיים שמנהלים את חשבונות הנאמנות של החברה לא הצליחו למצוא 1.9 מיליארד יורו בקרנות.

וויירקארד - תשלום אשראי בעזרת סמארטפון
אפליקציית ויירקארדצילום: בלומברג

השערורייה כבר הובילה לצניחה במחיר המניה ובאג"ח של ויירקארד. בראון התפטר בשבוע שעבר, והותיר את החברה לנהל משא ומתן עם הנושים שלה על ארגון מחדש של חובותיה.

כבר לא מיליארדר

בתחילת שבוע שעבר היה לבראון נתח בסך מיליארד דולר בוויירקארד, שבראשה עמד. בסוף השבוע הוא מצא את עצמו ללא עבודה, וכשיותר ממחצית ממניותיו מומשו כדי למלא דרישת בטוחות (Margin Call - מצב בו הניירות והמזומנים בחשבון אינם מספיקים, והלקוח/סוחר נדרש להוסיף כספים למילוי החסר).

בראון נפטר מ-5.5 מיליון מניות של החברה בחמישי ובשישי, על פי מסמכים רגולטוריים, מה שמותיר אותו עם נתח של 3% בחברה, בשווי מוערך של 60 מיליון דולר.

בראון, 51, התחייב לשעבד מחצית מהנתח שלו בחברה בדצמבר 2017, כדי להבטיח קו אשראי של 150 מיליון יורו. ההלוואה סופקה על ידי דויטשה בנק, שנפטר ממנה מאז, על פי מקורות המקורבים לנושא.

ביום רביעי שעבר, המניות האלה היו שוות 435 מיליון יורו – מספיק כדי לכסות על ההלוואה. אך לאחר שהחברה חשפה כי אינה מוצאת 1.9 מיליארד יורו, או כרבע מהמאזן שלה, השווי שלהן קרס למחרת ל-166 מיליון יורו, מה שעורר מכירת חיסול של המניות. ביום שישי הן היו שוות 100 מיליון יורו.

שעבוד מניות 

שעבוד מניות הוא מנגנון פופולארי בקרב מנכ"לים ומשקיעים עשירים שרוצים לשחרר מזומן בלי לוותר על השליטה בנכסים שלהם. בשנים האחרונות, בנקים ביקשו להגדיל הלוואות ללקוחות העשירים – והרווחיים – ביותר שלהם. הענקת הלוואה בתמורה למניות החברה היא דרך להעמיק את היחסים בין הצדדים ולהכניס עוד עסקים לבנקים, כמו עמלות רווחיות על ייעוץ לגבי מיזוג או הנפקות.

עם זאת, המנגנון עלול להיות מסוכן לשני הצדדים. הלוואה מסוג זה שניתנה ללו ז'נגיאו, המיליארדר שייסד את לאקין קופי ("סטארבקס הסינית"), גרמה להונו להימחק, ותרמה להגדלת ההפסדים של בנק קרדיט סוויס מהלוואות שלא שולמו ברבעון הראשון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום