טראמפ ביטל מתן אשרות עבודה לעובדי היי-טק וחוקרים בארה"ב עד סוף השנה

הנשיא חתם על צו המשעה זמנית סוגים רבים של אשרות עבודה "המהוות איום בלתי רגיל על תעסוקה של עובדים אמריקאים" ■ תעשיית ההיי-טק הביעה מחאה: "אצלנו האבטלה נמוכה"

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: AFP

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם על צו נשיאותי המשעה זמנית מתן סוגים רבים של אשרות עבודה לארה"ב, כולל H1B - אשרות זמניות הפופולריות בחברות היי-טק. כמו כן, טראמפ השעה הנפקת אשרות מסוג J-1 שמיועדות לחוקרים ואקדמאים המשתתפים בתוכניות חילופי תרבות; אשרות H-2B לעובדים זמניים שלא בענף החקלאות; ו-L-1 המיועדות להעברת עובדים קיימים של חברות לארה"ב. הצו ישפיע גם על עובדים ואקדמאים ישראלים.

הנימוק להשעיית האשרות הוא האבטלה המזנקת בארה"ב בעקבות משבר הקורונה. "אשרות עבודה מהוות איום בלתי רגיל לתעסוקה של עובדים אמריקאים", נאמר בהודעה. הממשל טוען כי ישחרר 525 אלף משרות, כולל 170 אלף שכבר התפנו בעקבות איסור שהוטל באפריל על מחזיקי גרין-קארד.

מה אומר הצו של טראמפ?

הצו יהיה תקף מיידית ועד סוף 2020. הוא מאריך את תוקף הצו שניתן באפריל ומוסיף: כניסה לארה"ב של כל זר (וכל זר שמלווה אותו, קרי משפחה) באמצעות האשרות הבאות מושעית ומוגבלת: H-1B, H-2B, J – למתמחים, אנשים בהכשרות, מורים, יועצי קמפוס, אופר, עבודת קיץ , L.

הצו יחול על: 1. זרים שנמצאים כעת מחוץ לארה"ב.

2. מי שאין להם אשרה (שאינה להגירה) תקפה במועד פרסום הצו. 

3. אין להם מסמכים נדרשים אחרים. הצו לא יחול על תושבים קבועים של ארה"ב, וזרים שהם נשואים או ילדים של אזרחים אמריקאים, על זרים שמגיעים לעבוד באופן זמני כעובדים חיוניים בתעשיית המזון האמריקאית, או זרים שכניסתם נחוצה לאינטרס הלאומי, כפי שייקבע על ידי השר לביטחון המולדת.

בצו נקבעו החרגות. הוא אינו חל על:

1. מי שכרגע נמצא בתוך או מחוץ לארה"ב וכבר מחזיק באשרת עבודה לארה"ב.

2.  מי שמבקש להאריך או לחדש אשרה קיימת.

3. תושבי קבע של ארה"ב או ילדים או בני זוג של אזרחי ארה"ב

4. מחזיקים באשרת J בתוכניות אחרות שאינן: מורים, מתלמדים, מתמחים, מדריכי מחנות קיץ, מטפלות

5. אזרחים זרים הנכנסים לספק עבודה או שירותים זמניים החיוניים לשרשרת אספקת המזון בארה"ב

תעשיית ההיי-טק מתנגדת למהלך, בטענה שהתעסוקה בה גבוהה והאבטלה נמוכה, ואף יש מחסור בעובדים - כפי שהראה גם דו"ח של מכון המחקר נשונל פאונדיישן פור אמריקן פוליסי.

בשלב זה לא ברור על מי בדיוק ישפיע המהלך. ממשל טראמפ מוביל מדיניות אנטי-הגירה, ובכללה גם הגירת עובדים מיומנים. עובדי היי-טק יושפעו מכך ככל הנראה. רוב מכריע של עובדים זרים שעבדו בחברות כמו מיקרוסופט, אמזון, אפל  וענקיות היי-טק אחרות עבדו עם אשרת H-1B.

מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, כתב אמש בטוויטר: "אני מאוכזב מההכרזה – נמשיך לעמוד לצד מהגרים ולעבוד להרחבת ההזדמנויות לכולם".

הצעד ישפיע על מאות חברות ואלפי אנשים: בשנת הכספים 2019 כ-133 אלף עובדים קיבלו אשרה מסוג H-1B והתחילו לעבוד באופן זמני בחברה. יותר מ-12 אלף בני אדם קיבלו ויזה מסוג L-1 ויותר מ-98 אלף קיבלו אשרה מסוג H-2B. ללא האישורים החריגים, התוכנית תשפיע על יותר מ-240 אלף בקשות להנפקת אשרות בקטגוריות האלה.

בשיא מגפת הקורונה, צייץ טראמפ כי הוא מתכנן "להשעות באופן זמני את ההגירה לארה"ב". ארגוני לובי של תעשיות שונות, כמו לשכת הסחר האמריקאית ומועצת תעשיית טכנולוגיית המידע, כתבו מכתב לנשיא שבו הביעו את דאגתם מההגבלות ואמרו כי הן עלולות לפגוע בעסקיהם ולסכן את הצמיחה שלהם.

בשנים האחרונות מנסה הממשל לצמצם את תוכנית האשרות H-1B ושיעור אישור הבקשות ירד בחדות בהתאם. חברות הטכנולוגיה מסתמכות על אשרות מסוג H-1B כדי להעסיק עובדים זרים בעיקר בתחומי מדע והנדסה. מבקרי האשרות אומרים שהחברות ניצלו את מתן האשרות כדי להחליף עובדים אמריקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker