אקונומיסט: "ישראל התמודדה טוב מאוד עם התפרצות הקורונה"

דו"ח של "אקונומיסט" משווה בין תגובותיהן של מדינות OECD למשבר הקורונה, ומעניק לישראל ציון טוב מאוד - לצד מדינות כמו גרמניה וניו זילנד ■ לגבי ארה"ב כותבים מחברי הדו"ח כי מספר המתים הגבוה לא נובע רק מטעויות הממשל

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקות קורונה בטבריה
בדיקות קורונה בטבריהצילום: גיל אליהו

ישראל התמודדה עם התפרצות הקורונה טוב מאוד בהשוואה לחברות אחרות ב-OECD, כך עולה מדו"ח של חטיבת המודיעין של "אקונומיסט". על פי החברה, אף שבישראל איום הקורונה היה מצומצם יחסית, הצעדים שהנהיגה הממשלה היו מהמחמירים ביותר בין המדינות החברות הארגון.

הדו"ח חילק את מדינות OECD לארבע קבוצות לפי הציון שקיבלו בהתמודדות עם ההתפרצות: טוב מאוד, טוב, בסדר או גרוע. ישראל מדורגת טוב מאוד, ביחד עם אוסטרליה, אוסטריה, דנמרק, גרמניה, איסלנד, נורווגיה וניו זילנד (שקיבלה את הציון הגבוה ביותר). הדו"ח בוחן רק את התגובה להתפרצות, ולא את הצעדים הכלכליים שננקטו כדי להתמודד עם המשבר שנגרם מהסגרים.

"במדינות שקיבלו את הציון טוב מאוד, היתה תמותה עודפת מצומצמת במהלך המגפה. הן הטמיעו אמצעי איתור ותוכניות בדיקות והמשיכו לספק שירותי בריאות גם למטופלים ללא קורונה", נכתב בדו"ח. "בסך הכל, נראה שמדינות אלה הצליחו להשתלט על ההתפרצות כי הן פעלו מוקדם ובמהירות. לא כל המדינות הציגו סגרים מחמירים, אבל כולן הפעילו תוכניות איתור ובדיקות".

שוק הכרמל הנטוש בתקופת הסגר. עוד מעט יתפזר הערפל
שוק הכרמל הנטוש בתקופת הסגר, תל אביב. עוד מעט יתפזר הערפלצילום: מוטי מילרוד

בישראל - סיכון בינוני, תגובה טובה

הציון שניתן למדינות נקבע לפי שישה גורמים שחולקו לשתי קבוצות: איכות התגובה וגורמי סיכון. ישראל קיבלה את הציון המרבי בשלושת הסעיפים של איכות התגובה: בדיקות, אספקת שירותי בריאות למטופלים ללא קורונה (נתון שחושב לפי שיעור ביטול הניתוחים לחולי סרטן בזמן ההתפרצות) ושיעור תמותה מקורונה.

גורמי הסיכון נקבעו לפי שלושה מדדים: מניעת השמנה באוכלוסייה, סעיף שבו קיבלה ישראל ציון 3 מתוך 4; שיעור בני 65 ומעלה מתוך האוכלוסיה, שבו קיבלה ישראל ציון 2 מתוך 4 - בשל אוכלוסייתה הצעירה, שגוררת סיכון נמוך יותר; וכניסות של זרים ממדינות אחרות, סעיף שגם בו הוענק לישראל ציון 2 מתוך 4.

"הביצועים של ארה"ב לא כל כך גרועים ביחס לגורמי הסיכון"

ארבע מדינות בלבד קיבלו את הציון "גרוע": בלגיה, איטליה, ספרד ובריטניה. "לגבי ספרד ואיטליה, ניתן להבין את התוצאה הזו: הן היו המדינות הראשונות באירופה שנפגעו, ולא היה להן זמן רב להתכונן. ואולם קשה להסביר את הציון הנמוך של בריטניה", כתבו מחברי הדו"ח. עם זאת, בהמשך נכתב כי ייתכן שבריטניה נפגעה במיוחד מהקורונה בגלל הקישוריות הגבוהה של שלה לעולם.

צרפת, צ'ילה, פורטוגל וארה"ב קיבלו את הציון "טוב"; ויפן, הולנד, דרום קוריאה ושווייץ קיבלו את הציון "סביר". "הדירוג של ארה"ב מספק תובנות מעניינות. במדינה נרשם מספר מקרי המוות הגבוה בעולם, גם בגלל גודל האוכלוסייה וגם בגלל התגובה הראשונית הגרועה של הממשל האמריקאי. ואולם מספר המתים הגבוה משקף גם גורמי סיכון קיימים במדינה, כמו השמנה ואוכלוסייה מתבגרת. כשמעריכים את הנתונים מול גורמי הסיכון, הביצועים של ארה"ב לא כל כך גרועים כפי שניתן להסיק מהנתונים הגולמיים. למעשה, הם טובים יותר מאלה של רוב המדינות בעלות פרופיל סיכון דומה", נכתב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker