הפגנות הענק בלבנון מתחדשות - וערך המטבע צונח בשוק השחור

ראש ממשלת לבנון יקיים היום ישיבת חירום בהשתתפות נציגי הבנקים, בניסיון לעצור את הקריסה הכלכלית של המדינה ■ הבנק המרכזי מקבע את שער המטבע על 1,500 לירה לבנונית לדולר - אך אזרחים מדווחים כי ברחוב השער יכול להגיע עד 6,000 לירה לדולר

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין ברחובות ביירותצילום: Photographer: PATRICK BAZ/AFP
בלומברג

הפגנות הענק בלבנון בשל במשבר הכלכלי התחדשו הלילה, בעוד הלירה הלבנונית ממשיכה לצנוח בשוק השחור - אף שהממשלה מנסה לעצור את הירידה. המפגינים הזועמים שרפו פחי אשפה וצמיגים כדי לחסום דרכים ראשיות ומאות התאספו בבירה ביירות ובפרבריה.

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב, מכנס היום (שישי) ישיבת חירום של הממשלה כדי לדון במצב הכלכלי. הוא ביקש מנגיד הבנק המרכזי ומראשי בנקים מסחריים להשתתף בישיבה.

ערך הלירה הלבנונית במסחר ברחוב צנח אתמול ל-5,000 לירה לדולר, לעומת 4,000 לירה לדולר בשבוע החולף. בה בעת, המחסור במטבע מחמיר ומחירי המזון מזנקים. שער הלירה הרשמי מקובע ל-1,500 לירה לדולר, אך הוא תקף בעיקרו רק למוצרים חיוניים.

הבנק המרכזי במדינה מתקשה לתמוך ביבוא מוצרים חיוניים כמו חיטה ותרופות. דיאב אמר בחודש שעבר כי הרשות המוניטרית צריכה לסייע ביבוא מזון כדי שהמדינה תוכל למתן את העלייה במחירים. לבנון מסתמכת על יבוא כמעט בכל התחומים, לרבות מזון.

שלושה חודשים אחרי שהכריזה על שמיטת חובות בשווי של 30 מיליארד דולר, הממשלה מתקשה להגיע להסכם חילוץ עם קרן המטבע הבינלאומית. באפריל אישרה הממשלה תוכנית חירום, אך הבנקים במדינה מתנגדים לה, והמצב בקרה האוכלוסיות הפגיעות ביותר בלבנון מחמיר.

חלפני הכספים הגיעו להסכם עם הבנק המרכזי על שער הלירה, שהגיע ל-3,940 לירה לדולר. ואולם המפגינים טוענים כי בשוק השחור צנח ערך הלירה, וברשתות החברתיות נטען כי הוא הגיע אפילו ל-6,000 לירה לדולר.

נגיד הבנק המרכזי, ריאד סלאמה, אמר אתמול כי הדיווחים האלה מטעים את הציבור. הוא התייחס לחוזר שפירסם לפני כמה ימים, שבו ביקש מחלפני הכספים לקנות דולרים מהבנק המרכזי בשער של 3,850 לירה לדולר. בחוזר נכתב כי הבנק המרכזי מתכוון להעלות את השער ל-3,200 לירה לדולר בשבועות הקרובים.

דיאב ביקש מהבנק המרכזי להזרים דולרים לשוק כדי לייצב את הלירה. הבנק רוכש את המטבע האמריקאי, שזורם בעסקות אלקטרוניות ולא דרך הבנקים, במחירי השוק - בניסיון לייצב את שער המטבע הלא רשמי.

ראש הממשלה האשים את סלאמה בקריסת המטבע, ואמר כי הנגיד לא עושה מספיק. מאז אוקטובר זינקו מחירי המזון בלבנון ב-60%. אז גם פרצו ההפגנות במדינה במחאה על שחיתות, אבטלה והידרדרות בתנאי החיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker