משבר בענף: ליצרניות יש הרבה יהלומים גדולים - אבל אין למי למכור

יצרניות היהלומים הגדולות נתקעו עם מלאי ענק בעקבות מגפת הקורונה - וכעת מנסות לדלל אותו בלי להוריד מחירים ולפגוע בתעשייה כולה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהלומים גולמיים מרוסיה
יהלומים גולמיים מרוסיהצילום: בלומברג

באחת מכספות היהלומים הגדולות בעולם, שחבויות בבניין משרדים בבירת בוטסואנה, האבנים היקרות ממשיכות להיערם. בעלי הכספת, חברת דה בירס, שכורה ומוכרת את יהלומים במדינה, כמעט לא הצליחה למכור יהלומים גולמיים מאז פברואר. גם היריבה הרוסית שלה, אלרוסה, לא הצליחה במכירותיה. כעת עם הסרת ההגבלות לריסון מגפת הקורונה, שהקפיאו את תעשיית היהלומים כולה, נשאלת השאלה: איך לצמצם מלאי בשווי מיליארדי דולרים בלי לפגוע בהתאוששות התעשייה?

המגפה השביתה את תעשיית היהלומים כולה. חנויות היהלומים נסגרו, חותכי ומלטשי היהלומים בהודו הפסיקו את עבודתם - ודה בירס נאלצה לדחות את אירוע המכירה במארס, מכיוון שהלקוחות לא יכלו לטוס כדי לראות את הסחורה.

דה בריס ואלרוסה מנסות להגן על השוק. הכורים מסרבים להוריד מחירים, ובמקום זאת מאפשרים ללקוחות לחדש את החוזים. הם גם מצמצמים את התפוקה כדי לשמור על רמות המלאי בשוק. אף על פי כן, היהלומים ממשיכים להיערם.

חמש היצרניות הגדולות, ככל הנראה, יושבות על מלאי יהלומים בשווי 3.5 מיליארד דולר, לפי ג'מדאקס, חברת מחקר לשוק היהלומים. הסכום עשוי לעלות ל-4.5 מיליארד דולר עד סוף השנה, כשליש מכלל ייצור היהלומים השנתי.

דה בירס קיימה את אירוע המכירות במאי, ולפי מקורות הבקיאים בנושא, מכרה יהלומים ב-35 מיליון דולר. בשנה שעברה החברה מכרה יהלומים ב-416 מיליון דולר באירוע. המבחן הגדול של התעשייה יהיה באירוע המכירות של דה בירס בחודש הבא. החברה יוצאת מגדרה כדי למשוך לקוחות ומאפשרת ללקוחות לראות יהלומים מחוץ לבוטסואנה. הלקוחות גם יוכלו לסרב לסחורה בחוזים שכבר חתמו עליהן. עם זאת, דה בירס ואלרוסה אינן מורידות מחירים, בניגוד ליצרניות קטנות שהורידו מחירים בעד 25%. כך שייתכן כי שתיהן יתקשו למשוך לקוחות כבדים.

"כורי היהלומים מתמודדים עם בעיה כפולה של מחירים נמוכים וירידה במכירות שמזכירה את מצב התעשייה במשבר הכלכלי ב-2009-2008", אמר סרגי דונסקוי, אנליסט בבנק סוסייטה ג'נרל. ניהול מלאי היהלומים הוא כאב ראש עבור התעשייה מאז שדה בירס הפסיקה להיות מונופול בתחום. החברה נפטרה בתחילת שנות ה-2000 מיהלומים בשווי 5 מיליארד דולר, ומלאי הסיטונאים התנפח במהלך המשבר הכלכלי ולאחר מכן ב-2013.

הפעם המצב עשוי להיות קשה יותר, מכיוון שאותם מתווכים סיטונאים - סוחרים, יצרניות אחרות ומלטשים - היו במצב גרוע עוד לפני המשבר. אלרוסה מסרה ביום שישי כי מלאי היהלומים שלה עשוי להגיע ל-30 מיליון קראט עד סוף השנה, בדומה לסך היהלומים שהיא מייצרת בשנה, בלי להעריך את שוויו.

מנגד, יש סימנים להתאוששות של השוק. קמעונאים בסין חזרו לפתוח חנויות והודו התירה ליצרנים לחזור לפעילות בעיר סוראט, מרכז חשוב לליטוש יהלומים, אף התפוקה של 50%. משרד המסחר של הודו התיר חזרה לעבודה של 10% מהעובדים במתחם.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker