"צוקרברג בוגד": המחאה של עובדי פייסבוק מחריפה

מועסקי פייסבוק מראשית דרכה יוצאים נגד המדיניות של צוקרברג - שמאפשר לטראמפ להתבטא ברשת החברתית באופן שעלול להסית לאלימות ■ העובדים לשעבר טוענים: צוקרברג בוגד בעקרונות של החברה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מייק אייזיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: AFP

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, מתמודד עם ביקורת חדשה מצד 30 עובדים שעבדו בפייסבוק בימיה הראשונים. העובדים מוחים נגד החלטתו להשאיר את הפוסטים האגרסיביים של דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, ללא שינוי ברשת החברתית.

העובדים לשעבר פנו במכתב פתוח לצוקרברג, ואמרו כי עמדתו היא בגידה בעקרונות של פייסבוק. הם אף קראו לו לשקול מדיניות זו מחדש. בין העובדים לשעבר: ראש מערך היח"צ, מהנדסים, מעצבים ומנהלים שעסקו במדיניות החברה. חלקם עזרו לכתוב את ההנחיות הראשונות של הרשת החברתית, שכוללות מה ניתן לפרסם ברשת ומה אסור.

המחאה התעוררה לאחר שנשיא ארה"ב פירסם פוסט שבו נכתב: "כשהביזה מתחילה, היריות מתחילות", בתגובה להפגנות אחרי הרצח של ג'ורג פלויד במיניאפוליס. בתגובה לכך סימנה הרשת החברתית המתחרה, טוויטר, את הציוץ כמפר את תנאי השימוש ומאדיר אלימות. פייסבוק, לעומת זאת, הותירה את הפוסט באוויר. צוקרברג נימק זאת בשתי סיבות: האחת, "אנשים צריכים לדעת אם הממשלה מתכוונת להפעיל כוח". השנייה - שטראמפ חזר בו מהפוסט המקורי, ואמר שביזה עלולה להוביל לאלימות.

מאז המחאה הפנימית בחברה נגד צוקרברג רק  גוברת. עובדים התפטרו מפייסבוק במחאה על המדיניות של צוקרברג, ומאות עובדים שבתו ביום שני שעבר. צוקרברג ממשיך להגן על עמדתו: הוא טוען כי טראמפ לא הפר את מדיניות פייסבוק, וכי הוא תומך בחופש הדיבור.

העובדים לשעבר פתחו את מכתבם בקריאה מפורשת לשינוי מדיניות פייסבוק: "על הנהלת פייסבוק לשקול מחדש את מדיניותה בנושא פוסטים פוליטיים, החל בבדיקת עובדות על פוליטיקאים ותיוג מפורש של פוסטים פוגעניים".

"הפייסבוק שהצטרפנו אליה יצרה מוצר שנועד להעצים אנשים. המטרה היתה לאפשר חופש ביטוי נרחב ככל האפשר - אלא אם הוא גורם לנזק. היו בינינו חילוקי דעות אך כולנו הסכמנו ששמירה על ביטחון האנשים היא הדבר הנכון לעשות. כעת נראה שהמחויבות הזו השתנתה", כתבו העובדים לשעבר.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker