המושיע? בוריס ג'ונסון מציע אזרחות בריטית לתושבי הונג קונג

ראש ממשלת בריטניה אמר כי אם יאושר חוק הביטחון הסיני, רבים מ-3 מיליון תושבי הונג קונג, שהיתה מושבה בריטית עד 1997, יוכלו לקבל אזרחות בריטית מיוחדת ■ ג'ונסון: "אנשים רבים בהונג קונג חוששים שאורח חייהם – שסין התחייבה לשמר – מאוים"

לוגו אי-פי
אי-פי
בוריס ג'ונסון
בוריס ג'ונסון צילום: AFP

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אמר היום (רביעי) כי בריטניה תהיה מוכנה לפתוח את שעריה לכמעט 3 מיליון מאזרחי הונג קונג על רקע נסיעתה של מושלת העיר, קארי לאם, לפגישות בבייג'ין בנוגע לחוק הביטחון הסיני ועתידה של העיר.

בטור שפורסם בעיתון בהונג קונג כתב ג'ונסון כי חוק הביטחון יפגע בחופש של הונג קונג ויפר את ההסכם בין סין לבריטניה, שבמסגרתו העבירה בריטניה את השליטה על הונג קונג ב-1997.

"אנשים רבים בהונג קונג חוששים שאורח חייהם – שסין התחייבה לשמר – מאוים", כתב ג'ונסון בסאות' צ'יינה מורנינג פוסט. "אם ההליכים הסיניים יצדיקו את החששות שלהם, המצפון של בריטניה לא יאפשר לה להתעלם מכך".

מפגין מנופף בדגל הונג קונג הקולוניאלית בקניון בעיר
מפגין מנופף בדגל הונג קונג הקולוניאלית בקניון בעירצילום: בלומברג

סין הדהימה רבים מבין 7.5 מיליון התושבים של הונג קונג כשהכריזה בחודש שעבר שתחוקק חוק ביטחון לאומי בהונג קונג שיפגע באוטונומיה של העיר. ואולם בסין הבטיחו שהאוטונומיה תישמר, חוץ מאשר תחומי חוץ וביטחון.

לאם תומכת בחוק ונסעה הבוקר לפגישות עם הממשלה המרכזית בבייג'ין בנוגע לחוק החדש. אנליסטים טוענים שהחוק עשוי להיכנס לתוקף בסוף החודש או בסוף אוגוסט.

כ-350 אלף מאזרחי הונג קונג מחזיקים גם באזרחות בריטית מיוחדת לתושבי הקולוניה לשעבר (אזרחות BNO) עוד מהתקופה שבה העיר היתה קולוניה בריטית. בטור שכתב, אמר ג'ונסון כי 2.5 מיליון אזרחים נוספים יהיו זכאים לאזרחות כזו. מאז שפורסמה ההודעה של ג'ונסון, נרשמו תורים ארוכים מחוץ למשרדי חברת השליחויות DHL של אזרחים שרוצים להגיש בקשה לאזרחות BNO או לחדש את האזרחות שלהם.

ג'ונסון, שחזר על הצהרות של חברי ממשלה, אמר שאם סין תחיל את חוק הביטחון, בריטניה תאפשר למחזיקי האזרחות המיוחדת להישאר בתחומה במשך 12 חודשים ולחדש את האשרה שלהם בכל שנה - וייתכן שאף יקבלו אזרחות מלאה בבריטניה. אזרחות BNO תאפשר להם גם לעבוד בממלכה. מחזיקי דרכון BNO יכולים כיום להישאר בבריטניה רק במשך שישה חודשים. "זה ידרוש את אחד מהשינויים הגדולים ביותר בהיסטוריה הבריטית במערכת האשרות שלנו. אני מקווה שלא נגיע לכך", כתב ג'ונסון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker