"סורוס מממן את המחאה בארה"ב; ג'ורג' פלויד לא מת": תיאוריות הקשר החדשות במדיה החברתית

בטוויטר ובפייסבוק נפוצו מאות פוסטים שלפיהם ג'ורג' פלויד כלל לא מת ■ חובבי תיאוריות הקונספירציה טוענים כי ג'ורג' סורוס, מיליארדר ותורם גדול למפלגה הדמוקרטית, מממן את המחאות ברחבי המדינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות באוקלנד, קליפורניה, הלילה
הפגנות באוקלנד, קליפורניה במחאה על הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטרצילום: Noah Berger/אי־פי

בטוויטר ובפייסבוק נפוצו מאות פוסטים שלפיהם ג'ורג' פלויד כלל לא מת. חובבי תיאוריות הקונספירציה טוענים גם כי ג'ורג' סורוס, המשקיע המיליארדר ותורם גדול למפלגה הדמוקרטית, מממן את המחאות ברחבי המדינה נגד אלימות משטרתית. פרשנים שמרנים טוענים, ללא כל ביסוס, כי הארגון השמאלני הקיצוני אנטיפה תיאם את המהומות והביזה שקרו בעקבות המחאה.

שקרים, תיאוריות קונספירציה ומידע כוזב מופץ ללא מפריע ברשת, בעוד הזעם על הריגתו של פלויד, גבר שחור, בידי שוטר לבן במיניאפוליס, גובר והולך. על פי נתונים של חברת התקשורת זיגנל לבס, המנתחת שידורים טלוויזיוניים ואת הרשת החברתית, המחאות בארה"ב שולטות כעת בשיח ברמה גדולה בהרבה לעומת המחאה בשנה שעברה בהונג קונג ומחאת האפודים הזוהרים בצרפת.

לפי זיגנל לבס, השיא נרשם ביום שישי, כשפלויד והמחאה הוזכרו 8.8 מיליון פעם בפוסטים מקוונים ובאזכורים בתקשורת. החדשות על המחאות בהונג קונג הסתכמו ב-1.5 מיליון אזכורים ביום, ומחאת האפודים הזוהרים קיבלה 941 אלף אזכורים.

"השילוב של אירועים מתגלגלים, תשומת לב נמשכת, ויותר מכל הפילוג הקיים, הופכים את הרגע הזה לסערה מושלמת של מידע כוזב", אמר גרהם ברוקי ממכון המחקר אטלנטיק קאונסל. "כל זה מאוד רעיל, והופך את האתגרים האמיתיים ואת הפילוג לקשים יותר לטיפול".

מתחים בין גזעיים והקיטוב הפוליטי במהלך משבר הקורונה העצימו את הפצת המידע הכוזב, אמרו החוקרים. חלק גדול מהמידע מופץ על ידי ארגון הקונספירציה QAnon ועל ידי פרשנים קיצוניים ימניים, כמו גם על ידי פרשנים בצד השמאלי, אמר ברוקי. גם הנשיא טראמפ משלהב את הרוחות. בימים האחרונים הוא צייץ כי אנטיפה הוא "ארגון טרור" והפציר בציבור להגיע למחאת תמיכה בבית הלבן.

מתוך הסרטון המתעד את השוטר לשעבר דרק שובין חונק את ג'ורג פלויד
מתוך הסרטון המתעד את השוטר לשעבר דרק שובין חונק את ג'ורג פלוידצילום: Darnella Frazier/אי־פי

מותו "המזויף" של ג'ורג' פלויד

השמועה הלא מבוססת שפלויד חי מאפיינת את נרטיב המידע הכוזב שמופיע לאחר אירוע חדשותי חשוב. שמועות שמערערות את אמיתותם של אירועים חשובים בהיסטוריה, כמו הנחיתה על הירח ב-1969 או הטבח ב-2012 בבית הספר בסנדי הוק, הן לא תופעה חדשה בקרב תומכי תיאוריות קונספירציה.

ערוץ הקונספירציות של יוטיוב, JonXArmy, שיתף ביום שישי סרטון בן 22 דקות שטוען באופן שקרי כי המוות של פלויד היה מזויף. הסרטון שותף כמאה פעם בפייסבוק, בעיקר בקבוצות שמנוהלות על ידי QAnon, והגיע ל-1.3 מיליון אנשים, על פי נתונים של כלי הניתוח קראוד טנגל.

בטוויטר, פוסטים הטוענים כי "ג'ורג' פלויד לא מת" צויצו מאות פעמים בשבוע האחרון, כשביום שני בבוקר המשפט הגיע לשיא של 15 אזכורים בתוך עשר דקות, על פי חברת הניטור דאטאמיינר. אלפי פוסטים אחרים ברשתות החברתיות טענו כי השוטר דרק שובין, שרצח את פלויד, הוא שחקן וכי כל האירוע זויף על ידי "הדיפ סטייט".

קונספירציית ג'ורג' סורוס

הרעיון השקרי שסורוס מימן את המחאות זינק במדיה החברתית בשבוע האחרון, ושיקף את האופן שבו אירועים חדשותיים יכולים לעורר מחדש תיאוריות קונספירציה ישנות. במשך שנים תואר סורוס כרשע אנטי שמרני על ידי פעילים ודמויות פוליטיות בצד הימני, והפך לסמל של כל הרעות החולות.

סורוס הוזכר בטוויטר ב-34 אלף ציוצים בקשר למותו של פלויד בשבוע האחרון, על פי דאטאמיינר. יותר מ-90 סרטונים בחמש שפות הזכירו את התיאוריות על סורוס הופיעו ביוטיוב בשבוע האחרון, על פי ניתוח של "ניו יורק טיימס".

בפייסבוק עלו 72 אלף פוסטים שמזכירים את סורוס בשבוע האחרון, לעומת 12,600 בלבד בשבוע שלפני כן, על פי ניתוח ה"טיימס". מתוך עשרת הפוסטים הפופולריים ביותר לגבי סורוס ברשתות חברתיות, תשעה הציגו תיאוריות כוזבות שקושרות את המיליארדר היהודי למחאות. הם שותפו יותר מ-110 אלף פעם. שניים מהפוסטים המובילים נגד סורוס היו של סיד מילר, נציב החקלאות של טקסס ותומך אדוק של טראמפ.

לכתבה המלאה של דייבי אלבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker