עובדי פייסבוק מורדים בצוקרברג: מצייצים נגד המנכ"ל ומפסיקים לעבוד

צייצו נגד החלטת המנכ"ל לא לסמן פוסטים של נשיא ארה"ב, שלדעתם עודדו אלימות והסתה: "מארק טועה ואני אשמיע את דעתי הכי חזק שאפשר כדי לשנות את דעתו", כתב ריאן פריטאס, מנהל עיצוב המוצר של פיד החדשות של פייסבוק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק
מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוקצילום: AFP

עובדי פייסבוק לא חוששים למתוח ביקורת נגד מנכ"ל החברה, מארק צוקרברג. ההחלטה של צוקרברג שלא לנקוט צעדים בנוגע לפוסטים שפירסם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ברשת החברתית, גרמה לעובדים לצייץ נגדו ולהפסיק את העבודה מהבית.

אחרי שהנשיא צייץ הודעה עם המלים: "כשהביזה מתחילה, היריות מתחילות" בתגובה להפגנות אחרי הרצח של ג'ורג פלויד במיניאפוליס, טוויטר העלימה את הציוץ וסימנה בו אזהרה שלפיה הוא מפר את תנאי השימוש ו"מאדיר אלימות". פייסבוק הגיבה לאותם דברים בפוסט שפירסם צוקרברג בפייסבוק ביום שישי שבו כתב: "אנחנו חושבים שאנשים צריכים לדעת אם הממשלה מתכוונת לפרוס כוחות".

כמה דמויות בכירות בפייסבוק הביעו חוסר הסכמה עמוק עם הדברים של צוקרברג, וכמה מהעובדים – שעובדים מהבית בגלל מגפת הקורונה – ערכו שביתה וירטואלית והחליטו שלא להתחבר לעבודה היום (שני) במחאה על התגובה.

"מארק טועה ואני אשמיע את דעתי הכי חזק שאפשר כדי לשנות את דעתו", אמר ריאן פריטאס, מנהל עיצוב המוצר של פיד החדשות של פייסבוק. "אני מתנצל אם חיכיתם שאביע סוג של דעה חיצונית. התמקדתי בארגון של יותר מ-50 אנשים שחושבים כמוני למה שנראה כמו שינוי מבפנים".

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: AFP

אנדרו קרואו, מנהל העיצוב של פורטל המוצרים של פייסבוק כתב: "הענקת במה לאלימות מסיתה והפצת דיסאינפורמציה לא מקובלת, לא משנה מי אתה ואם זה חדשותי".

מנהל העיצוב, ג'ייסון סטרמן, מנהל המוצר ג'ייסון טוף, ומעצבת המוצר שרה ז'אנג, הצטרפו למחאה נגד העמדה הפסיבית של פייסבוק וצייצו: "אנחנו משמיעים את החששות שלנו בתוך החברה, אך עד כה לשווא".

בפוסט שכתב ביום ראשון בערב, אמר צוקרברג שפייסבוק תתרום 10 מיליון דולר נוספים לארגונים שפועלים לקידום צדק בין גזעי. הוא כתב שלחברה "יש עוד עבודה לעשות כדי לשמור על ביטחונם של אנשים וכדי להבטיח שהמערכות שלנו לא מעצימות הטיות". ואולם צוקרברג לא התייחס לחשש בנוגע להתבטאויות של טראמפ ברשת החברתית.

נדיר שעובדי פייסבוק יוצאים באופן פומבי נגד דברים שקורים בתוך החברה, אלא אם כן קיבלו לכך אישור מהדוברות. בעבר הענישה החברה עובדים כדי למנוע הדלפות. הגישה של פייסבוק בנושא השתנתה.

"אנחנו מבינים שרבים מהעובדים חשים עכשיו כאב, בעיקר הקהילה השחורה שלנו. אנחנו מעודדים את העובדים לדבר בחופשיות כשהם לא מסכימים עם ההנהלה", נכתב בהודעה שפירסם היום (שני) דובר פייסבוק. "אנחנו נתמודד עוד עם החלטות קשות בנוגע לתוכן, ונמשיך לבקש מהם משוב כן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker