זינוק של 30%: למה תפוזים הם הסחורה עם הביצועים הטובים ביותר בעולם השנה?

מגפת הקורונה החזירה את מיץ התפוזים לאופנה בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם ■ בה בעת, ברזיל - יצואנית מיץ התפוזים הגדולה בעולם – צופה נפילה של 25% ביבולים השנה

בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיץ תפוזים
מיץ תפוזים: הקורונה החזירה אותו לאופנהצילום: Bloomberg
בלומברג
רויטרס

מחירי רכז תפוזים, המשמש כחומר גלם לתעשיית המשקאות הקלים והטבעיים, נסק ביותר מ-30% מתחילת השנה בניו יורק, זינוק שהופך אותו לסחורה בעלת הביצועים הטובים ביותר בעולם.

שני גורמים מרכזיים אחראים לכך:

הקורונה החזירה לאופנה את מיץ התפוזים

הסגר שהוטל במדינות רבות עקב מגפת וירוס הקורונה גרר שינויים בהרגלי התזונה והצריכה של הצרכנים. בארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם, נרשם זינוק בביקוש למיץ תפוזים - בין השאר מתוך הנחה שהוא עשיר בוימטין C, המחזק את המערכת החיסונית.

לאחר שמכירות מיץ התפוזים ירדו בארה"ב בשני עשורים האחרונים, על רקע מעבר של הצרכנים למשקאות דלי סוכר, הן שבו וזינקו עם פרוץ הקורונה. המכירות הקמעונאיות של מיץ תפוזים בארה"ב קפצו ב-46% בארבעה השבועות שהסתיימו ב-11 באפריל לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, הזינוק החד ביותר מאז ינואר 2015, לפי בלומברג.

"טאבו של שני עשורים נמחק, והיות שאנשים מנסים לעשות קניות בתדירות נמוכה יותר, מיץ תפוזים עשוי להוות תחליף למיץ סחוט טרי", הסבירה ג'ודי גיינס, נשיאת חברת הייעוץ הנושאת את שמה, בראיון לבלומברג.

נפילה ביבולים בברזיל - היצואנית הגדולה בעולם

בה בעת, חזית ההיצע אף היא תורמת את חלקה לזינוק במחירים בשוק התפוזים העולמי, עם תחזיות לנפילה חדה ביבולים בברזיל - יצואנית מיץ התפוזים הגדולה בעולם, והמדינה עם מספר חולי הקורונה השני בגובהו אחרי ארה"ב.

יבול התפוזים של ברזיל צפוי לצנוח ב-25.6% בעונת 2020-2021 לעומת השנה הקודמת, העריך מרכז מחקר ההדרים Fundecitrus בדו"ח שפירסם החודש. לפי דיווח רויטרס, דו"ח ייחס את הנפילה החדה הצפויה ביבולים, למזג אוויר יבש מהרגיל בשלהי השנה שעברה במדינות סאו פאולו ומינאס ז'ראיס, שפגע בהתפתחות הפרי.

עוד נאמר בדו"ח כי היבולים נוטים לצנוח אחרי שנים בהן היו יבולים גדולים מאוד, כפי שקרה בעונת 2019-2020. תחזית יבול התפוזים לעונת 2020-2021 נמוכה ב-12.5% מהממוצע השנתי בעשור החולף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker