גרמניה נכנסה באופן רשמי למיתון - בקרוב יצטרפו אליה מדינות נוספות

הכלכלה הגדולה באירופה התכווצה ב-2.2% ברבעון הראשון של 2020 בעקבות מגפת הקורונה ■ ירידה חדה בתמ"ג של מדינות כמו איטליה ויוון מעלה את החשש למשבר חובות נוסף באירופה, שיאריך את המשבר הנוכחי

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנגלה מרקל ועמנואל מקרון במסיבת עיתונאים משותפת
אנגלה מרקל ועמנואל מקרון במסיבת עיתונאים משותפתצילום: POOL/רויטרס

כלכלת גרמניה נכנסה היום (שני) למיתון באופן רשמי, לאחר שהתכווצה ברבעון הראשון של 2020 בקצב המהיר ביותר מאז המשבר הכלכלי של 2008. התמ"ג הגרמני ירד ב-2.2% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון הקודם. הירידה ברבעון הראשון מגיעה בהמשך להתכווצות של 0.1% בכלכלת גרמניה ברבעון האחרון של 2019.

הצריכה הפרטית בגרמניה ירדה ב-3.2% ברבעון הראשון. השקעות המפעלים במיכון תעשייתי ירדו ב-6.9%. ההוצאות הממשלתיות טיפסו ב-0.2% וההשקעות במגזר הבנייה קפצו ב-4.1%, ובכך מנעו התכווצות חדה יותר של הכלכלה. היצוא הגרמני ירד ב-3.1% ברבעון, יצוא מוצרים נפל ב-4% ואילו יצוא שירותים התחזק ב-0.7%. היבוא ירד ב-1.6%.

נכון לעת פרסום הכתבה, כלכלות יפן וגרמניה הן היחידות מבין הכלכלות הגדולות בעולם שנכנסו למיתון. יפן, הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, התכווצה ברבעון הראשון של 2020 ב-3.4% בקצב שנתי, בהמשך להתכווצות של 1.8% ברבעון האחרון של 2019 בעקבות העלאת מסים. לפי התחזיות, שתי הכלכלות יסבלו מירידה חדה יותר בתמ"ג ברבעון הנוכחי.

מדינות רבות אחרות צפויות להצטרף לגרמניה בסוף הרבעון השני. כלכלת סין התכווצה ב-9.8% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון הקודם וככל הנראה לא תתאושש ברבעון השני. כלכלת ארה"ב התכווצה ב-4.8% ברבעון הראשון של 2020, וצפויה להתכווץ ב-30% ברבעון השני של 2020.

תחזיות למיתון באירופה 2020

העמקה בגירעון

מגפת הקורונה, שפרצה בסין בסוף 2019, התפשטה ברחבי העולם בהדרגה בחודשים הראשונים של 2020, כאשר הנזק הכלכלי העצום לכלכלת העולם החל להיות מורגש רק במארס, עם הטלת הסגר באירופה וארה"ב. כך, בהנחה שהפעילות הכלכלית תשוב בהדרגה לסדרה עם ההסרה ההדרגתית של הסגר במדינות בעולם, הנזק המשמעותי ביותר של המגפה אמור להשתקף ברבעון הנוכחי.

עם זאת, מכון Capital Economics פירסם באחרונה מחקר ובו תחזיות עגומות למיתון ברוב מדינות אירופה ב-2020 כולה. לפי המחקר, כלכלת גרמניה תקטן ב-8% ב-2020 כולה, כלכלת צרפת תתכווץ ב-10%, כלכלת איטליה ב-18% וכלכלת יוון ב-15%.

תחזיות אלה מעלות חשש לעלייה חדה ביחס החוב-תוצר של מדינות, מה שעלול להוביל למשבר חובות נוסף באירופה, כפי שקרה ב-2011 בעקבות המשבר הכלכלי ב-2008, והמיתון עשוי להתארך. הגירעון בגרמניה צפוי לעלות ל-8% מהתמ"ג ב-2020; הגירעון בצרפת ל-10% מהתמ"ג ב-2020; והגירעון באיטליה צפוי לעלות ל-15% מהתמ"ג.

התכווצות הכלכלות ועליית הגירעון יגדילו את יחס החוב-בתוצר של המדינות הללו ב-2020. לפי המחקר של  Capital Economics החוב של גרמניה יעלה ל-73% מהתמ"ג; החוב של צרפת יעלה ל-120% מהתמ"ג; החוב של איטליה ל-180% מהתמ"ג והחוב של יוון ל-222% מהתמ"ג.

מחכים להחלטת האיחוד האירופי

מקבלי ההחלטות באיחוד האירופי מודעים להערכות אלה ולבעיות הקיימות, ומנסים בימים אלה למצוא פתרון לבעיה. בשבוע שעבר הודיעו אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, ועמנואל מקרון, נשיא צרפת, כי יתמכו בקרן חילוץ בסך 500 מיליארד דולר כדי לסייע למדינות האיחוד האירופי להתמודד עם ההשפעות הכלכליות של מגפת הקורונה.

הכנות לפתיחת מסעדה בברלין, בשבוע שעבר
הכנות לפתיחת מסעדה בברלין, בשבוע שעברצילום: FABRIZIO BENSCH/רויטרס

גרמניה וצרפת מסרו כי יתמכו במתן מענקים למדינות שנפגעו הכי קשה מהמגפה, בהן איטליה עמוסת החובות. בנוסף, גרמניה הודיעה כי תתמוך בכך שקרן החילוץ תפעל במסגרת התקציב של האיחוד האירופי. למעשה, בכך הסכימה גרמניה לממן חלק ניכר מחבילת החילוץ, שכן היא התורמת הגדולה ביותר לתקציב האיחוד.

"ההצעה שלפיה יש לחלק את הכספים כמענקים למדינות הנזקקות להם ביותר, מאשר לעשות בהם שימוש כהלוואות, פורצת טאבו חשוב ביותר עבור גרמניה ומסמלת צעד קרוב יותר לאיחוד הפיסקלי – שינוי אמיתי בכללי המשחק", כתבו נדיה ג'רבי ופרדריק דוקרוזט, כלכלנים בבנק פיקטה, אחד הבנקים הפרטיים הגדולים ביותר באירופה, בסקירה למשקיעים.

הנציבות האירופית תציג הצעה משלה לקרן חילוץ אירופית ב-27 במאי, שככל הנראה תתבסס על ההצעה של גרמניה וצרפת. מועצת האיחוד האירופי תדון בהצעה ב-20-18 ביוני, כאשר כל 27 החברות באיחוד האירופי יצטרכו לאשר את קרן החילוץ, כולל הולנד, אוסטריה, שוודיה ודנמרק, שמתנגדות למתן מענקים למדינות שנפגעו הכי קשה.

הבנק המרכזי של אירופה, שתרם רבות לחילוץ אירופה ממשבר החובות ב-2011 על ידי רכישת אג"ח ביותר מטריליון יורו, ייאלץ להמשיך לסייע לאיחוד עד שתאושר קרן החילוץ. הבנק המרכזי הודיע בסוף אפריל שתוכנית החירום לרכישות נכסים ב-750 מיליארד יורו תימשך לפחות עד סוף השנה, וכי הוא מוכן להגדיל אותה אם יצטרך.

עם זאת, כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי, אמרה אז כי "התכווצות כלכלת גוש היורו היא חסרת תקדים בזמן שלום. לפי תחזיות הבנק המרכזי של אירופה, כלכלת האיחוד עשויה להתכווץ ב-5%-12% ב-2020. תחזיות אלה תלויות במדיניות ובאמצעים שבהן ינקטו ממשלות לסיוע לכלכלה. יש צורך בתמריצים נוספים ומתואמים של ממשלות אירופה, כדי לסייע לכלכלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker