עוד קורבן לקורונה: ענקית השכרת הרכב הרץ ביקשה הגנה מפשיטת רגל

מגפת הקורונה פגעה קשות בעסקיה של הרץ, החברה להשכרת רכב השנייה בגודלה בארה"ב ■ אנליסטים מתריעים כי לפשיטת רגל של החברה יהיו השלכות נרחבות על תעשיית הרכב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנות השכרת רכב של הרץ בניו יורק
סוכנות השכרת רכב של הרץ בניו יורקצילום: Diane Bondareff/אי־פי

חברת השכרת הרכב הרץ גלובל הולדינגס, שנוסדה לפני יותר ממאה שנה, הגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל אתמול בערב (ו') לאחר שמגבלות התנועה בחודשים האחרונים והתמוטטות הכלכלה העולמית גרמו לצניחה בביקוש לכלי הרכב שלה.

החברה פנתה לבית המשפט בדלאוור לפי סעיף 11 (הגנה מפני נושים), מה שמאפשר לה להמשיך לפעול בזמן שהיא בוחנת כיצד תוכל לשלם לנושים ולשנות את מצבה העסקי. הרץ היא החברה השנייה בגודלה בארה"ב להשכרת רכב, ונכון לעכשיו היא אינה זקוקה ל-DIP financing, סעיף בחוק המאפשר לה לגייס כסף כדי להקל על ארגון מחדש של עסקיה, משום שיש לה מזומן של יותר ממיליארד דולר, לפי מקורב לנושא.

לפי המסמכים שהגישה לבית המשפט, יש להרץ נכסים בסך של 25.8 מיליארד דולר וחובות של 24.4 מיליארד דולר. שניים מהנושים הגדולים שלה הם IBM וחברת שיתוף הנסיעות ליפט. לאחר שהקורונה פגעה בהכנסותיה, החברה ביקשה הלוואות מהבנקים וחילוץ של משרד האוצר האמריקאי. היא הצליחה להשיג דחייה קצרת טווח מהנושים, אבל לא הגיעה להסכמים ארוכי טווח.

"בשל חומרת ההשפעה של הקורונה על העסקים שלנו, וחוסר הוודאות מתי תחום הנסיעות והכלכלה יתאוששו, אנחנו צריכים לנקוט צעדים נוספים כדי להחזיק מעמד במה שנראה כמו התאוששות שעלולה לקחת זמן רב", אמר פול סטון, מנכ"ל הרץ.

צילום: David Goldman / AP

אנליסטים מתריעים כי לפשיטת רגל של הרץ יהיו השלכות נרחבות על תעשיית הרכב. לחברה יש צי של כ-400 אלף מכוניות בארה"ב, שאינן תחת הסכמי רכישה מחדש עם יצרניות רכב ועשויות לצאת לשוק, לדברי אנליסט בנצ'מרק, מייקל וורד. "הסיכון לתעשיית הרכב יתרחש אם הנושים של הרץ יחליטו למכור את צי המכוניות", כתב וורד ב-14 במאי. ההשפעה של מכירת הצי על שוק המכוניות המשומשות תהיה קטנה יותר אם המכוניות האלה ייצאו לשוק לאורך כמה חודשים, לדבריו.

לדברי הרץ, יש לה מספיק מזומן כדי להמשיך לפעול, אבל ייתכן שתצטרך לגייס עוד כסף, אולי באמצעות הלוואות. סעיף 11 שהגישה החברה כולל את החברה בארה"ב והחברה הבת בקנדה, ולא כולל את הפעילות הבינלאומית באירופה, אוסטרליה וניו זילנד.

"הרץ תצטרך להקטין את הפעילויות שלה ולמכור נכסים כדי לשלם את החובות שלה", אומר ג'וזף אקוסטה, שותף במשרד עורכי הדין דורסי אנד וויטני. "נקווה כי הוצאות החברה על ארגונה מחדש לא יקברו אותה תוך כדי התהליך".

כל החברות הקשורות לתחום הנסיעות נפגעו מהמגפה, אבל הרץ נפגעה במיוחד בשל האסטרטגיה שלה, הכוללת בעלות על חלק גדול מהצי שלה - בניגוד לרכישתו באמצעות הסכמים של קנייה מחדש על ידי היצרניות. הרץ הגיבה לירידה בביקוש על ידי מכירת מכוניות מהצי שלה, ולכן היא נפגעה קשה במיוחד מצניחה במחירים של מכוניות משומשות.

הרץ נוסדה בשיקגו ב-1918, ונכון לפברואר פעלה ב-12,400 מקומות ברחבי העולם.

תגובות