חזון העבודה מרחוק של פייסבוק הוא תירוץ להוריד לעובדים את השכר

פייסבוק הודיעה שתגייס מרחוק עובדים ותאפשר לכולם לעבוד לצמיתות מהבית ■ עובדים שיעזבו את אזור עמק הסיליקון ייאלצו לספוג הורדה בשכר, בגלל שיוקר המחיה במקומות אחרים נמוך יותר

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייסבוק
פייסבוקצילום: בלומברג

פייסבוק מתכוונת להעסיק עובדים חדשים שיעבדו מביתם באזורים שבהם אין לחברה משרדים. בנוסף, מתכוונת החברה לאפשר לחלק מעובדיה להמשיך לעבוד לצמיתות מהבית אם ירצו בכך.

מנכ"ל החברה מארק צוקרברג אמר כי החברה מתכוונת "להפעיל באגרסיביות העסקה מרחוק" בארה"ב באופן מיידי, בעיקר עבור מהנדסים. בהתבסס על סקר פנימי שנערך בין העובדים בחברה, צוקרברג מאמין כי תוך חמש עד עשר שנים, עד 50% מכוח העבודה של פייסבוק יעבור לעבודה מהבית.

"אנחנו ורבים אחרים חששנו מאוד שהפרודוקטיביות תיפגע מאוד", אמר צוקרברג בראיון. "זה פשוט לא קרה. אנחנו פרודוקטיביים לפחות כפי שהיינו קודם, וכמה אנשים מדווחים שהם פרודוקטיביים יותר".

הרשת החברתית, שסגרה את משרדיה במנלו פארק, קליפורניה, בתחילת מארס, כבר אמרה לעובדיה שהם יכולים להמשיך לעבוד מהבית עד סוף השנה. אתמול (ה') שיתף צוקרברג את העובדים בתוכניות החברה לגיוס מרחוק של עובדים חדשים. נכון לסוף מארס, לפייסבוק היו 48 אלף עובדים בכל העולם.

"הרוב המוחלט של האנשים בחברה עובדים מרחוק בכל מקרה, ולכן להגביל את עצמנו להעסקת עובדים שמתגוררים ליד המשרדים, שגם ככה לא פתוחים, זה לא ממש יעיל", הוא הוסיף.

פייסבוק לא הראשונה

פייסבוק היא האחרונה והגדולה מבין חברות טכנולוגיה שהודיעו על מעבר חלקי או קבוע לעבודה מרחוק על רקע מגפת הקורונה. טוויטר וסקוור, שאת שתיהן מנהל ג'ק דורסי, הכריזו שעובדיהן יוכלו לעבוד מרחוק לצמיתות אם ירצו בכך. חברת הסחר המקוון הקנדית שופיפיי הודיעה השבוע כי 5,000 מעובדיה יוכלו להמשיך לעבוד מרחוק לצמיתות.

עבודה מהבית
עבודה מהבית. למצולם אין קשר לכתבהצילום: בלומברג

המגמה הזו עשויה לשנות באופן דרסטי את עמק הסיליקון ואת אזור מפרץ סן פרנסיסקו, ששימש במשך עשורים כמכה של עובדי טכנולוגיה המקבלים משכורות גבוהות. רבות מהחברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בעולם, כמו פייסבוק, אפל ואלפאבית, החברה האם של גוגל, הקימו את המשרדים הראשיים שלהן מדרום לסן פרנסיסקו, וכך נהפך האזור לאחד מהעשירים ביותר והיקרים ביותר בעולם.

עובדי פייסבוק שמעוניינים לעבוד מרחוק ויקבלו אישור לכך, יקבלו שכר בהתבסס על אזור המגורים שלהם, הוסיף צוקרברג. המשמעות של כך היא שעובדים שיעברו להתגורר באזורים שבהם יוקר המחיה נמוך יותר מאזור סן פרנסיסקו עשויים לספוג קיצוץ בשכר. עובדים מרחוק שמעוניינים להמשיך לעבוד מרחוק לצמיתות, יהיו חייבים לעדכן בכך את פייסבוק מסיבות של מיסוי וניהול שכר.

צוקרברג אמר שהחל ב-1 בינואר, העובדים יצטרכו לדווח על מיקומם. "הם יוכלו לעשות מה שהם רוצים בהמשך השנה, אבל החל בסוף השנה, הם יצטרכו לחזור לאזור עמק הסיליקון או להגיד לנו איפה הם נמצאים".

לפי צוקרברג, גיוס עובדים מרחוק עשוי להגדיל את "מאגר הטאלנטים" של החברה ולסייע לפייסבוק להגדיל את הגיוון של כוח העבודה שלה, גם מבחינה גזעית ואתנית, אבל גם מבחינה אידאולוגית. לדבריו, יש למהלך גם יתרונות סביבתיים, שהמשמעותי שבהם הוא צמצום פליטת המזהמים הכרורכה בנסיעה לעבודה. "היתי מעדיף שהעובדים יוכלו לשגר את עצמם לעבודה באמצעות מציאות רבודה או לנהל שיחות וידאו במקום לנסוע ולהרעיל את האטמוספרה".

לדבריו, ייתכן שהדבר יועיל גם למוצרי החברה. המטרה של פייסבוק היא ליצור מוצרים שגורמים לאנשים להרגיש קרובים יותר גם כשהם רחוקים פיזית. זה יאפשר לחברה לבחון את המוצרים החדשים שלה ו"לאכול בעצמנו את האוכל לכלבים שלנו".

ואולם נותרו עדיין כמה סוגיות לא פתורות. צוקרברג מאמין שדבר כזה עשוי להשפיע על מה שהוא מכנה "דברים רכים" כמו קשרים חברתיים, סיעור מוחות קבוצתי ויצירתיות. חברות כמו פייסבוק וגוגל שינו את תרבות העבודה והציעו לעובדים הטבות מפליגות כמו אוכל בחינם, הסעות לעבודה ואפילו שירותי כביסה. אין ספק שהאלמנטים האלה בעבודה יושפעו.

"אנחנו לא יודעים בכמה נשנה את התרבות, מערכות היחסים, האסטרטגיה והכיוון שהתפתחו עד לנקודה הזו. אנחנו בעצם רק מתקדמים עם הקצב. אנחנו לא יודעים לאן זה יתפתח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker