בעל הבית הזניח את הבניינים ואיים בפינוי - הבעלות עברה לדיירים

סטיבן פרז ניסה לפנות את התושבים בכוח כדי למכור חמישה בניינים שבהם מתגוררות 38 משפחות מהגרים ■ עם קצת עזרה מעיריית מיניאפוליס המצב התהפך

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיניאפוליס, מינסוטה
מיניאפוליס, מינסוטהצילום: בלומברג

38 משפחות בדרום מיניאפוליס יקבלו בעלות על חמישה בנייני מגורים לאחר שנים של מאבק מול בעל הבית, סטיבן פרז, שניסה לפנות אותם. "זהו ניצחון אדיר. אני כל כך שמחה", אמרה קלואי ג'ונסון, דיירת באחד הבניינים ונשיאת ארגון זכויות דיירים בשם Inquilinxs Unidxs Por Justicia - השוכרים המאוחדים למען צדק.

הרשויות במיניאפוליס שללו את רישיון ההשכרה של פרז ב-2017 למשך חמש שנים, בעקבות הזנחה כרונית של הבניינים, הונאה ומזיקים שנמצאו בבניינים. הוא היה אז הבעלים של יותר מ-60 בנייני דירות במינאפוליס ועמד מול אחת התביעות הייצוגיות הגדולות ביותר שהושגו נגד בעלים פרטיים במדינת מינסוטה. פרז שילם קנס של 18.5 מיליון דולר בהסכם פשרה וישב תקופה מסוימת בכלא בגין עדות שקר. אך הוא נותר בעלי הנכסים, שנוהלו על ידי בית המשפט.

38 משפחות מחמש בניינים הקימו קואופרטיב לרכישת הדירות שלהם ופרז ניסה לפנות אותם במשך יותר משנה, בטענה שהוא צריך לפנות את הדירות לפני מכירה.

המשפחות, רובם מהגרים שאין להם ביטוח בריאות, פתחו בשביתת דמי שכירות עם פרוץ המגפה, ונראה היה כי הם יפונו בוודאות. המשפחות השתמשו בכסף כדי לסייע אחד לשני לרכוש תרופות לשלם את תשלומי שירותי הבריאות.

ראש עיריית מיניאפוליס, ג'ייקוב פריי, שיבח את מכירת הבניינים, שתמומן בחלקה על ידי הלוואה ללא ריבית מהעירייה. "המאמץ המשותף מעיד כי הרשויות המקומיות פעלו נכון", אמר פריי. "עבודה כזו מבהירה את ערך ההתמדה במאבק למען התושבים והקצאה אסטרטגית של משאבים להגברת יציבות מגזר הדיור, גם בזמן משבר".

הארגון רכש את חמשת הנכסים בשכונת קורקורן תמורת 7.1 מיליון דולר באמצעות הלוואה מהעירייה ומימון עצמי שלו. מדובר בארגון ללא מטרות רווח שמתמחה ברכישת קרקעות. בנוסף, שני הגופים יספקו מימון לביצוע תיקונים נחוצים בנכסים.

בשנתיים הקרובות יעביר הארגון את הבעלות על הנכסים לתושבים, שקראו לבניינים "קהילת שמיים ללא גבולות". הם מתכננים להחזיק בבניינים כקואופרטיב ולאפשר למשפחות נוספות לעבור לגור בהן - רק 34 מתוך 69 יחידות הדיור מאוכלסות כיום.

"אני באופוריה", אמרה אחת התושבות ונסה דל קמפו צ'אקון ביום שני. "זו תוצאה של הרבה עבודה קשה, ואני מאמין שהניצחון הזה יורגש בכל העיר כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker