הראיות החדשות שעשויות לעזור לשטיינמץ להפוך את תוצאות הקרב על המיליארדים באפריקה

חברת ואלה זכתה בתביעת ענק נגד שטיינמץ, בטענה שהסתיר ממנה מידע על אופן השגת זכויות כרייה בגינאה – אולם ראיות חדשות שהוגשו לבית משפט בניו יורק חושפות כי בכירי החברה הברזילאית העלימו לכאורה מידע בנושא

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני שטיינמץצילום: עופר וקנין
ישראל פישר

פרשת כריית עופרות הברזל של בני שטיינמץ וחברת BSGR בגינאה ממשיכה להסתעף. אמש (שעון ישראל) הוגשו לבית משפט בניו יורק ראיות שתומכות לכאורה בטענות של שטיינמץ, ולפיהן אין בסיס לתביעות שהוגשו נגדו ולפסיקה שקבעה כי הוא יפצה את חברת הכרייה הברזילאית ואלה בעד 2 מיליארד דולר.

ואלה ו-BSGR (בני שטיינמץ גרופ ריסורסז) השיקו לפני עשור מיזם משותף לפיתוח מכרות באזור סימנדו שבגינאה, אך ב-2014 רישיון הכרייה של המיזם נשלל על ידי ממשלת גינאה - לאחר שחקירה שניהלה העלתה כי מקורבים של שטיינמץ שילמו שוחד לפקידים בממשלה הקודמת כדי להניח את ידם על הזיכיון. בהמשך, שטיינמץ וממשלת גינאה הגיעו לפשרה, והטענות על שוחד נגדו בוטלו. במקביל התנהלו נגד שטיינמץ חקירות בנושא בשווייץ, ארה"ב וישראל – אבל עד כה הן לא העלו דבר. לפי טענת החברה, בני שטיינמץ משמש רק יועץ שלה, ואינו שולט בה.

לפי הראיות שהוגשו היום לבית משפט בניו יורק, חברת ואלה ידעה על הקשרים בין שטיינמץ לממשלת גינאה, ואף על טענות השוחד - שבוטלו על ידי ממשלת גינאה – אך בחרה להעלים מהם עין.

בנובמבר 2019 נקבע כי על BSGR לשלם לוואלה עד 2 מיליארד דולר, אחרי שערעור שהגישה החברה של שטיינמץ נדחה. הפסיקה המקורית של בית הדין לבוררות בינ"ל בלונדון (LCIA) מאפריל כללה תשלום פיצויים של 1.25 מיליארד דולר לוואלה, או 2 מיליארד דולר כולל ריבית והוצאות משפט. ואלה רכשה 51% מהמכרות באזור סימנדו ב-2010, אך ב-2014, כאמור, רישיון הכרייה אבד. ואלה שילמה 2.5 מיליארד דולר עבור החלק של BSGR במכרות, וממשלת גינאה קבעה לא פעלה באופן לא חוקי.

הראיות החדשות, שהושגו על ידי חברת בלאק קיוב, כוללות הקלטות של בכירים בוואלה, שאמרו כי הם מודעים לבעייתיות בנושא, וכי הם ניסו להעביר את האשמה בנושא לשטיינמץ, כדי שלא יהיו חשופים בעצמם להליכים פליליים. אם הטענות של BSGR שהוגשו היום לבית המשפט יתבררו כנכונות, אזי שנפל פגם בהתנהלות של ואלה – אף על פי שממשלת גינאה דחתה את כל הטענות לשוחד נגד שטיינמץ, וייתכן שענקית הכרייה הברזילאית תהיה נתונה להליכים נגדה בנושא. עוד נטען כי ואלה החליטה להפסיק את פעילותה בגינאה מסיבות מסחריות, ולא בגלל אישומי השוחד שעלו נגד BSGR.

לפי הראיות החדשות שהוגשו לבית המשפט, סוכנים חשאיים של בלאק קיוב שוחחו עם חוזה קרלוס מרטינס, בכיר לשעבר בוואלה שניהל את חטיבת עפרות הברזל בחברה על העסקה בין ואלה ל-BSGR. לטענתם, הוא אמר כי הציע להמשיך בעסקה, אף שחשד בכשרותה. "הצעתי לעשות את זה כשאני סוגר את אפי מכיוון שהרגשתי שמשהו אינו כשורה. מרטינס אף השווה בין העסקה לקיום יחסי מין עם חולת איידס. "אתה מביא אותה לחדר המלון שלך, היא ערומה, מהממת, ואז היא אומרת: 'בעיה קטנה, אולי יש לי איידס', בסדר?' זו בעיה".

אף שחשד בבעייתיות בעסקה, מרטינס אמר שהמליץ לדירקטוריון ואלה להשלים אותה "כשאנחנו סוגרים את העיניים". לפי התמלולים שהושגו על ידי בלאק קיוב, חבר דירקטוריון אמר לו בנוגע לחשדות של מרטינס: "אל תגיד לי. אני לא רוצה לדעת בכלל".

קונאקרי, בירת גינאהצילום: בלומברג

עוד אמר מרטינס לסוכן של בלאק קיוב: "כולם ידעו שמשהו לא בסדר. אני, המנכ"ל. אבל היה כל כך חשוב שלא לתת למתחרים להיכנס לזה".

בכיר אחר בוואלה, אלכס מונטאירו, אמר לסוכנים: "כל הבדיקות שעשינו היו בסדר, אבל עדיין היה ריח של משהו שייתכן שנעשה לא כשורה".

בשבוע שעבר החברה עתרה לבית משפט בארה"ב כדי להשיג מידע על השקעותיו של המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ בשוק הנדל"ן של ניו יורק, כדי לגבות את 2 מיליארד הדולר שנפסק כי על שטיינמץ לשלם לה. עם זאת, הראיות החדשות עשויות להפוך את הפסיקה בנושא, ולקבוע כי אין בסיס לתשלום הפיצויים לוואלה.

לטענת שטיינמץ ו-BSGR, הם היו קורבנות לקנונייה בינלאומית שנועדה לפגוע בהם אחרי אחרי זכיית BSGR בזיכיון לכריית עפרות ברזל בגינאה תוך כדי שעקפה כמה מהחברות הגדולות בעולם בתחום. בין היתר, ניהלו BSGR ושטיינמץ מאבק משפטי נגד ענקית הכרייה ריו טינטו, שנאלצה להודות ששילמה שוחד כדי לקבל את זיכיון הכרייה במקום BSGR. בנוסף, הגישה BSGR תביעה של 10 מיליארד דולר נגד המיליארדר ג'ורג' סורוס בטענה שהסב לה נזק כשניהל נגד החברה מסע הכפשות.

מבני שטיינמץ ומ-BSGR נמסר בתגובה כי "היום פתח שטיינמץ במערכה משפטית לחשיפת הקנוניה של חברת ואלה הברזילאית כנגד BSGR ושטיינמץ אשר בבסיסה עמד לא יותר מאשר רצונה של ואלה להתנער מהשותפות עם BSGR מטעמים עסקיים שלה בלבד.

"מערכה זו, שלאור הראיות מסמרות השיער שחשפה חברת בלאקיוב ושהוגשו לבית המשפט בארה"ב, תוביל ללא ספק לניצחונו של שטיינמץ, להוכחת שקריות טענותיה של ואלה כנגד BSGR ושטיינמץ, לחשיפת הקנוניה אשר אליה נפלו קורבן שטיינמץ ו-BSGR הכוללת, בין היתר, עיוותי דין חמורים של VALE בערכאות בינלאומיות שעלולים להוביל לצעדים פליליים ואזרחיים כנגד ואלה ובכיריה.

"מעל לכל, הראיות החדשות שנחשפו יוכיחו מעל לכל ספק את חפותם של שטיינמץ ו-BSGR וכי לא דבק רבב בהתנהלותם במהלך התמודדותה וזכייתה של BSGR בזיכיון הכרייה בגינאה, כפי שטענו BSGR ושטיינמץ לאורך כל הדרך. BSGR ושטיינמץ יתבעו פיצוי כספי ניכר מוואלה בגין הקנוניה. שטיינמץ נחוש להמשיך ולהיאבק על צדקתו, חפותו והמוניטין העסקי שלו".

מוואלה נמסר בתגובה: "כדי לתמוך בטענותיו, שטיינמץ טוען שוואלה נכנסה למיזם המשותף עם החברה שלו אף שידעה שקיימת שחיתות. הוא טען זאת בעבר, וואלה הפריכה זאת בנחישות. הטענה נדחתה פה אחד על ידי שלושה בוררים בערכאה שפסקה לפצות את ואלה בכ-2 מיליארד דולר בשל ההונאה של BSGR.

"שטיינמץ מנסה לחמוק מאחריות אישית להפסדים של ואלה באמצעות הטענה שוואלה ידעה שהוא מושחת. ואלה בטוחה שמאמצים אלה ימשיכו להידחות בכל בית משפט או ערכאה בהתחשב בעבר של ההתמדה וההישגים של ואלה והאמצעים יוצאי הדופן של שטיינמץ להתיר את ההונאה שלו מוואלה.

"העיתוי של הגשת המסמכים על ידי שטיינמץ אינו מקרי. ואלה זכתה בפסיקה של 2 מיליארד דולר בכמה סמכויות שיפוט, ומאתרת הכנסות של BSGR מההונאה ונכסים של שטיינמץ. ואלה מעוניינת עכשיו לאתר באופן פעיל אישים וגופים החשודים שידעו על שותפים עסקיים של שטיינמץ או שקיבלו את הכסף שואלה הפסידה כתוצאה מההונאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: