הקורונה והמלחמה עברו - חוזרים ל"חיים הטובים" בסוריה

המשטר הסורי מנסה להוביל מהלכים כלכליים והטבות, אך על פי ניסיון העבר, עבור כל הטבה שמוסדרת בחוק יידרשו הזכאים לשמן את הפקידים והפקחים ולהשתמש במתווכים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק בסוריה
שוק בסוריהצילום: AFP
צבי בראל

אחרי כחודשיים של סגר כמעט מלא שהטילו שלטונות סוריה ברוב מחוזות המדינה, החלו החיים לחזור בהדרגה למסלולם ה"נורמלי".

בתחילת החודש התירו השלטונות את המעבר בין המחוזות באופן מדוד, התחבורה הציבורית שבה לפעול בערים הגדולות, מפעלי הטקסטיל, שהגיעו עד פשיטת רגל, קיבלו אישורי עבודה, ועובדי מדינה, שמספרם נאמד בכ–2.5 מיליון בני אדם חזרו ברובם למשרדיהם ולעיסוקיהם.

עלי כנעאן, ראש מחלקת הבנקאות באוניברסיטת דמשק, העריך כי סוריה הפסידה יותר מ–775 מיליון דולר לחודש בתקופת הקורונה, כ–26 מיליון דולר ליום ואילו המרכז למחקרים ועיונים הסורי הציג תחזית לפיה אם ההגבלות ימשכו עד יוני עלול המשק הסורי להגיע לפשיטת רגל עקב הפסד הכנסות ממסים, אגרות ותשלום עבור שירותים ציבוריים שכמעט חדלו לתפקד.

הסיוע שהעמידה הממשלה לטובת אזרחיה הנזקקים ביותר, בהיקף של כ-78 מיליון דולר שהוקצו במארס, רחוק מלספק אפילו את הצרכים הבסיסיים. כשהשכר הממוצע הוא 38 דולר לחודש, התוספת של שישה דולר היא אמנם משמעותית, אבל מול התחשיב שלפיו משפחה זקוקה ליותר מ-334 דולר כדי לקיים את עצמה, המרחק בין השכר לצרכים הוא אדיר. בימים כתיקונם, לפני הקורונה, הצליחו רבים מהעובדים במגזר הציבורי והפרטי להשלים הכנסה באמצעות עבודות נוספות ואולם אלה נעלמו כשהוטלו הגבלות הקורונה שהשליכו כ-80% מהאוכלוסייה אל מתחת לקו העוני.

סרטון של ראמי מחלוף, המוחה נגד בן דוד, בשר אל-אסאד
סרטון של ראמי מחלוף, המוחה נגד בן דוד, בשר אל-אסאדצילום: AFP

בתוך קלחת הקורונה פרצה לשיח הציבורי פרשת ראמי מחלוף, בן דודו של הנשיא אסד, שהפך באחת מעמוד התמך הכלכלי העיקרי של הנשיא בשאר אל־אסד לאויב הציבור. מחלוף, מיליארדר שצבר את הונו במשך לפחות שני עשורים מאז עלה בשאר לשלטון, הוא הבעלים של חברת הסלולר הגדולה בסוריה, סיריאטל, אחד מיבואני הנפט ומוצרי הצריכה הגדולים במדינה ומי שמחזיק בעשרות חברות־בנות בענפי תעשייה, סחר ותיירות.

מחלוף, נדרש לשלם לממשל הסורי 3 מיליארד דולר, שנועדו למעשה לעבור לרוסיה כחלק מתהליך "הגבייה" שרוסיה מפעילה כדי לאלץ את אסד להעביר לידיה עוד נתחים מן המשק הסורי ולדחוק את רגליה של איראן. מחלוף, שהצהיר כי אין בידיו את הסכומים הדרושים, החל לפרסם סרטוני וידיאו שבהם סיפר על החרמת רכושו ועל התנכלות משפחת אסד לעסקיו.

במקביל קידם אסד אנשי עסקים עשירים שעליהם הוא מפעיל לחצים להפריש חלק מהונם לטובת מימון המשטר. אחד מהם, ששמו עלה מחדש לכותרות הוא סאמר פוז, שעשה את הונו בזכות השתלטותו על סחר החיטה והנפט מהאזורים שבשליטת הכורדים, וכן באמצעות שליטתו בבנקים אסלאמיים שפעלו בסוריה, שבאמצעותם הצליח לעקוף את הסנקציות שהוטלו על סוריה. פוז הוא עכשיו איש הקשר בין המשטר לבין המובלעות שבשליטת המורדים והכורדים לצורך רכישת יבולי החיטה, מוצר שסוריה פירסמה לגביו החודש מכרז בינלאומי לרכישת 200 אלף טונה וייפול ככל הנראה בחיקה של רוסיה.

חגורת הביטחון הכלכלית שבנה אסד סביבו מממנת גם חלק מפעולות הצבא ותורמת את חלקה גם לתוכניות רווחה חדשות שעליהן הודיע הממשל לפני כמה ימים. תוכניות אלה נועדו, בין היתר, כדי להרגיע את הסערה שחוללה חשיפתה של פרשת מחלוף והיקף השחיתות שבה טובל הממשל.

הממשל התיר, למשל, לחברות פרטיות לייבא דשנים, תחום שהיה בשליטת המשטר עד כה, וכן הפחיתה את המכסים בכמחצית על מספוא וזרעים והגדיל את מכסת הכלים החקלאיים המותרים ביבוא מ-1,000 ל-5,000 ולמכור אותם לחקלאים בהלוואות נוחות. בה בעת, הורה המשטר להקים שווקים שבהם יימכרו מוצרי יסוד במחיר עלות ואף בהנחה של כ-15% תוך עקיפת המתווכים.

הוראה אחרת נוגעת לעידוד הייצור המקומי. על פיה, נקבעה רשימה של 67 מוצרים שיזכו את יצרניהם בהטבות מפליגות כדי שיחליפו את היבוא. מגזר אחר שייהנה מהטבות הם סטודנטים ממשפחות שכולות ואנשי כוחות הביטחון. האוניברסיטאות הונחו להעניק ל-2% מהתלמידים שנמנים על הזכאים מלגות מלאות שכוללות דמי לימוד, מגורים ותחבורה, גם אם ייכשלו בלימודים.

היקף עלותם של הצווים הללו לקופת הממשלה לא ידוע וגם הקריטריונים למתן ההטבות אינם חקוקים בסלע. על פי ניסיון העבר עבור כל הטבה שמוסדרת בחוק יידרשו הזכאים לשמן את הפקידים והפקחים ולהשתמש במערכת מסועפת של מתווכים. גם פתיחת ערוצי יבוא בפני המגזר הפרטי אינה מבטיחה את התנתקותו של הממשל ממערכת "יניקת העמלות" שהעשירה את מקורבי המשטר ואת משפחת אסד - ותורמת לעליית מחירים מסחררת ולצניחת שער הלירה הסורית לרמה חסרת תקדים של 1,500 לירות לדולר.

לשר האוצר הסורי היתה בשורה אחת לאזרחים ששומעים וקוראים על טבעת העושר שמקיפה את הנשיא. "משכורתו של האזרח מספיקה אם רק יידע כיצד להסתדר". הסערה שהתחוללה ברשתות החברתיות סביב ההתבטאות גרמה אמנם לשר להכחיש כי אמר את הדברים, אבל האזרח הסורי הממוצע כבר מיצה את כל תחכומו בהתמודדות עם העוני, האבטלה, הקורונה, החום המעלף והיעדר האופק הכלכלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker